W sklepach zoologicznych można spotkać wiele gatunków gekonów. Cena za poszczególne okazy może się wahać w zależności od wybarwienia, a nawet pochodzenia zwierzęcia. Co wpływa na cenę i gdzie znaleźć najzdrowsze gekony? Poznaj najpopularniejsze gatunki. Ile kosztuje gekon w sklepie, a ile – u profesjonalnego hodowcy? Sprawdź!

Ile kosztuje gekon? Gdzie kupić gekona?

gekon ile kosztuje

Na cenę gekona składa się kilka czynników. Pierwszym jest miejsce, w którym go kupujesz. Najtańsze można znaleźć w sklepach zoologicznych. Jednak, decydując się na zakup jaszczurki, lepiej postawić na wyspecjalizowane placówki terrarystyczne lub na hodowcę. Chcesz mieć pewność, że odpowiednio dba on o komfort swoich podopiecznych.

Drugim czynnikiem, który ma wpływa na to, ile kosztuje gekon, jest jego gatunek. Cena za gekona płaczącego to około 50 zł, ale już gekon lamparci może kosztować około 600 zł. Decydując się na zakup jaszczurki w wyspecjalizowanych sklepie oraz hodowli masz pewność, że wybrany przez ciebie pupil cieszyć się będzie dobrym zdrowiem. Uzyskasz też dodatkowe informacje, które na pewno będą wsparciem w twojej hodowli.

W przypadku sklepów zoologicznych nie masz też pewności co do pochodzenia zwierzęcia. Mogło ono nie tylko przybyć do kraju nielegalnie, ale dodatkowo być narażone na ogromny stres. To prowadzi do dużych problemów z socjalizacją.

Ile kosztuje gekon lamparci i inne gatunki?

gekon ceny gatunkow

Podobnie, jak większość zwierząt, także i ta jaszczurka ma wiele gatunków. Dlatego na początku zastanów się, jaki interesuje cię gekon. Ile kosztuje każdy z gatunków? Oto lista:

  • gekon płaczący – około 50 zł;
  • gekon perełkowy – około 100 zł;
  • gekon lamparci – około 600 zł;
  • gekon orzęsiony – około 400 zł;
  • gekon żmijowy – około 300 zł;
  • gekon madagaskarski – około 100 zł.

Dzięki temu wiesz mniej więcej, ile kosztuje gekon. Jeśli zobaczysz dany gatunek w okazyjnej cenie, sprawdź, z czego ona wynika. Jaszczurka może być na przykład chora. Warto też mieć na uwadze, że to, ile kosztuje gekon, zależne jest też od jego wieku i tego, czy jest to samiec, czy samica. Małe gekony są często droższe niż wiekowe gady.

Na cenę gekona może też znacznie wpływać jego ubarwienie. Różne odmiany gekona lamparciego, szczególnie te nietypowe jak Tremper Albino lub Mack Snow są szczególnie popularne.

Cena hodowli gekona – terrarium, żywienie

gekon utrzymanie

Decydując się na zakup jaszczurki, musisz wiedzieć, ile kosztuje jej utrzymanie. Najważniejsze jest terrarium dla gekona – im większe, tym lepsze. Minimalny koszt, z jakim musisz się liczyć, to 200 zł, choć wszystko zależy od rodzaju zbiornika. Zazwyczaj, aby gekon czuł się swobodnie, na jego lokum należy wydać około 500 zł. Możesz też wykonać je samodzielnie, ale nie jest to łatwe zadanie, dlatego nie zaleca takich się eksperymentów początkującym hodowcom.

Dodatkowo trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie, którego koszt również waha się w granicach 500 zł. W obu przypadkach to koszt jednorazowy, ale dość wysoki – może on odstraszać wiele osób. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy wiedzą, ile kosztuje gekon, i wybierają tańszy gatunek.

Na koniec wyżywienie, które również trzeba doliczyć do kosztów utrzymania. Nie należy do najdroższych, aczkolwiek miesięcznie powinieneś przeznaczyć na nie około 100 zł. Wiele zależy tu od wybranego gatunku gekona. Dieta musi być dostosowana do naturalnych potrzeb jaszczurki. Zazwyczaj na jej pokarm składają się mączniki, jedwabniki, młode szarańcze, świerszcze lub karaczany.

Cena gekona zależna jest przede wszystkim od gatunku oraz miejsca, w którym go zakupisz. Warto jednak wybrać specjalistyczne sklepy lub hodowle, bowiem – poza zakupem jaszczurki – możesz liczyć także na wsparcie i pomoc w doborze odpowiedniego terrarium. Uzyskasz też wiele cennych wskazówek, dzięki którym nawiązanie więzi ze zwierzakiem będzie znacznie prostsze! Skoro wiesz, ile kosztuje gekon, zastanów się, czy stać cię też na wyprawkę dla niego i regularną opiekę. Jeśli tak, poszukaj hodowcy w okolicy.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)