Psy rasy border collie możesz spotkać przede wszystkim na pastwiskach, gdzie strzegą stad owiec, głównie w Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. To również znakomici aktorzy, a to wszystko dzięki temu, że bardzo szybko przyswajają wiedzę. Aby border collie mógł w pełni zaprezentować swoje umiejętności wymagane jest ciągłe szkolenie. Ile kosztuje border collie? Czy to droga rasa psów? I przede wszystkim – czy jest wymagająca?

Ile kosztuje border collie?

Border collie, który popędy są zaspokajane, to świetne psy rodzinne. Bardzo chętnie prezentują sztuczki, których nauczyły się pod okiem swojego opiekuna. Są również niezwykle czujne i inteligentne, dlatego spełniają się jako psy pasterskie. Odznaczają się też przepiękną urodą, nic zatem dziwnego w tym, że kradną serca wszystkim miłośników psów.

Myśląc nad zakupem psa tej rasy zastanawiasz się na pewno, ile kosztuje border collie z rodowodem. Cena zależna jest od kilku czynników, głównie od hodowli oraz przeznaczenia. Ile kosztuje border collie z małej hodowli? Musisz liczyć się z wydatkiem nawet w okolicach 5000 zł za szczeniaka border collie. Ile kosztuje pies z dobrej linii wystawowej albo użytkowej? Nawet 7000 zł, choć nie ma górnej granicy ceny!

Co wpływa na to, ile kosztuje border collie? Przede wszystkim doskonałe warunki w hodowli. Dodatkowo – intensywne szkolenie psa, który wymaga nieustannego wskazywania bodźców. Szczenięta w dobrej hodowli są już od początku eksponowane na różne czynniki, aby z każdego z nich wyrósł stabilny pies border collie. Ile kosztują takie wysiłki, wiedzą tylko ci, którzy kiedykolwiek zajmowali się szkoleniem. Kwoty są ogromne!

Border collie – cena w hodowli

Te psy pasterskie są również wystawowe. Na to, ile kosztuje border collie, wpływa liczba tytułów przodków, a także linia, z której wywodzi się pies. Warto jednak mieć na uwadze, że renomowane hodowle bardzo rozważnie wybierają reproduktorów. Ma to znaczenie nie tylko w kwestii umaszczenia czy wydobycia pożądanych cech, ale przede wszystkim – zdrowia czworonoga.

Odpowiedzialna hodowla to taka, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce, przynależnym do międzynarodowej organizacji FCI. Na to, ile kosztuje border collie, składa się w takim przypadku koszt utrzymania suki przez ciążę, ale również wszystkie wydatki poniesione w czasie porodu oraz odchowania szczeniąt.

Ile kosztuje border collie z rodowodem?

Ze względu na swoją niesamowitą urodę, border collie to dość popularne psy. Aby jednak uniknąć wspierania pseudohodowli, koniecznie zwróć uwagę na to, czy wybrana przez ciebie hodowla należy do Związku Kynologicznego w Polsce. 

Wiesz, ile kosztuje border collie – jeśli cena jest podejrzanie niska, zachowaj ostrożność. Psy tej rasy kosztujące poniżej 5000 zł prawdopodobnie nie pochodzą z renomowanych hodowli. Oczywiście, może się zdarzyć, że poszczególne szczeniaki z miotu będą tańsze, ale o tym, dlaczego tak się stało, powiadomi cię właściciel hodowli. Jeśli nie masz pewności, sprawdź informacje dostępne na forach internetowych miłośników rasy. Znajdziesz tam nie tylko odpowiedzi na pytania dotyczące hodowli, ale również opieki nad pupilem. Border collie to pies bardzo inteligentny, szybko się uczy, jest niezwykle przyjacielski i będzie idealnym towarzyszem dla całej rodziny. Przed jego zakupem musisz jednak dokładnie zapoznać się ze specyfiką rasy, są to bowiem psy wymagające! Wysoki iloraz inteligencji wiąże się z ciągłą potrzebą szkoleń. Drugim aspektem jest ruch – jak przystało na psy pasterskie, uwielbiają biegać! Niech więc to, ile kosztuje border collie, nie będzie decydującym argumentem w decyzji o jego przygarnięciu.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)