Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy pies może jeść grejpfruta? Z zasady cytrusy uznawane są za bardzo zdrowe, ale mają też intensywny zapach. Sprawdź, co decyduje o tym, czy pies może je spożywać i na co szczególnie musisz uważać.

Co zawierają grejpfruty?

Grejpfruty używane są nie tylko w formie dodatku do diety, ale również substancji leczniczej i pielęgnacyjnej. Wyciągi z nich mają działanie oczyszczające i odmładzające. Co zawierają te owoce? Są to:

  • witamina A;
  • witamina C;
  • witaminy z grupy B;
  • beta-karoten;
  • cynk;
  • miedź;
  • żelazo.

To substancje, których potrzebuje każdy organizm, również czworonoga. Czy pies może jeść grejpfruta, aby uzupełnić niedobory? To nie jest takie proste…

Czy pies może jeść grejpfruta?

Prócz substancji dobroczynnych dla organizmu grejpfrut zawiera również olejki eteryczne. To właśnie one i psoralen sprawiają, że odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść grejpfruta, jest przecząca. Owoc ten, podobnie jak i pozostałe cytrusy, może prowadzić do silnego zatrucia. Nawet sam miąższ po obraniu ze skórki i pozbyciu się błon i pestek jest drażniący dla psiego zmysłu zapachu i układu pokarmowego. Może wywołać m.in. biegunki, ale również światłowstręt, uszkodzenie układu neurologicznego czy zmiany behawioralne. 

Już wiesz, czy pies może jeść grejpfruta. Owoc ten nie powinien pod żadnym pozorem znaleźć się w jego diecie. Trudno określić dawkę toksyczną, bo różni się ona w przypadku różnych czworonogów. Pamiętaj – zadbaj o zdrowie swojego psa i nie podawaj mu szkodliwych pokarmów!

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.