Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy pies może jeść grejpfruta? Z zasady cytrusy uznawane są za bardzo zdrowe, ale mają też intensywny zapach. Sprawdź, co decyduje o tym, czy pies może je spożywać i na co szczególnie musisz uważać.

Co zawierają grejpfruty?

Grejpfruty używane są nie tylko w formie dodatku do diety, ale również substancji leczniczej i pielęgnacyjnej. Wyciągi z nich mają działanie oczyszczające i odmładzające. Co zawierają te owoce? Są to:

  • witamina A;
  • witamina C;
  • witaminy z grupy B;
  • beta-karoten;
  • cynk;
  • miedź;
  • żelazo.

To substancje, których potrzebuje każdy organizm, również czworonoga. Czy pies może jeść grejpfruta, aby uzupełnić niedobory? To nie jest takie proste…

Weterynarz
Behawiorysta
Dietetyk
Umów wizytę online
Zniżka 15% z kodem: ZWIERZAKI15
pupilmed

Czy pies może jeść grejpfruta?

Prócz substancji dobroczynnych dla organizmu grejpfrut zawiera również olejki eteryczne. To właśnie one i psoralen sprawiają, że odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść grejpfruta, jest przecząca. Owoc ten, podobnie jak i pozostałe cytrusy, może prowadzić do silnego zatrucia. Nawet sam miąższ po obraniu ze skórki i pozbyciu się błon i pestek jest drażniący dla psiego zmysłu zapachu i układu pokarmowego. Może wywołać m.in. biegunki, ale również światłowstręt, uszkodzenie układu neurologicznego czy zmiany behawioralne. 

Mobile 336x280 1
Desktop 580x400 1
Desktop 970x250 1

Już wiesz, czy pies może jeść grejpfruta. Owoc ten nie powinien pod żadnym pozorem znaleźć się w jego diecie. Trudno określić dawkę toksyczną, bo różni się ona w przypadku różnych czworonogów. Pamiętaj – zadbaj o zdrowie swojego psa i nie podawaj mu szkodliwych pokarmów!

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.