Od kilkunastu lat coraz częściej ludzie trzymają pieski w domach i mieszkaniach. Jeszcze w ubiegłym stuleciu uważane były głównie za strażników podwórek. Przywiązane łańcuchem do lichej budy wiodły smutny żywot. Obecnie te czworonogi uważane są coraz częściej za członków rodziny. Dlaczego tak się dzieję? Czy to tylko kwestia mody, pomysłu na psi biznes czy może włochaci pupile są dla swoich właścicieli żywymi maskotkami? Czytaj dalej.

Dlaczego warto mieć psa?

Choć posiadanie szczekającego pupila wiąże się z wieloma obowiązkami, to jednak one czynią nasze życie przyjemniejszym. Pies zawsze z radością wita swego pana, gdy ten wraca zmęczony z pracy. Przymila się i nadstawia grzbiet do głaskania, dzięki czemu wycisza złe emocje, zmniejsza stres i poprawia nastrój. Poza tym z psem trzeba regularnie wychodzić na spacer. Jest to więc przymusowa, zwykle przyjemna aktywność fizyczna. Gdyby nie ten obowiązek, zapewne wielu właścicieli spędziłoby czas w domu przed telewizorem. Poza tym dobrze traktowany piesek, a zwłaszcza taki bezdomny, przygarnięty przez ludzi lub zabrany ze schroniska, kocha swojego pana wierną psią miłością.

Pies najlepszym przyjacielem człowieka. Czy zawsze?

Zdarza się niekiedy, że człowiek zawiedzie się z jakiegoś powodu na bliskich mu osobach. Przestanie wierzyć w bezinteresowną przyjaźń drugiego człowieka i wybierze towarzystwo psów. Nie zależy już mu na szukaniu kontaktów z drugim człowiekiem. Czy jest to dobre rozwiązanie? Raczej nie. Pamiętaj, że czworonożny towarzysz to jednak zwierzę i nie zastąpi bliskości drugiego człowieka. Choć w wielu wypadkach jest pretekstem do zawarcia nowych znajomości, często również z „psiarzami”. Wszak łatwo jest zagadać kogoś podczas spaceru ze zwierzakami. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy wokół muszą równie mocno kochać pieski.

Kochaj pieski, ale szanuj też innych ludzi

Wychodząc z pieskiem na spacer, trzymaj go na smyczy. Pilnuj, aby nie zaczepiał przechodniów i nie plątał im się pod nogami. W każdej sytuacji sprzątaj odchody po swoim pupilu. Zanieczyszczone trawniki wyglądają okropnie. Choć trudno ci w to uwierzyć, to wielu ludzi nie przepada za pieskami, a wręcz się ich boi. Jeśli twój pupil biega swobodnie po podwórku, sprawdź, czy ogrodzenie jest na tyle szczelne, że zwierzak nie wybiegnie na ulicę. Zawieś na furtce ostrzeżenie przed pieskiem, a także skrzynkę na przesyłki pocztowe.

Za opiekę zwierzęta domowe, a zwłaszcza kotki i pieski, odwdzięczają się bezwarunkową miłością. A za co kochają je ich właściciele? Zapewne za widok uwielbienia w psich oczach.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.