Wodogłowie u psa polega na patologicznym poszerzeniu komór mózgu i gromadzeniu się płynu mózgowo-rdzeniowego w obrębie układu komorowego mózgu. Najbardziej charakterystycznym objawem świadczącym o wadach mózgowia i możliwym występowaniu wodogłowia u zwierzęcia jest zniekształcona czaszka. Pies może mieć również trudności z poruszaniem i jedzeniem. Niewykluczony jest także wolniejszy rozwój czworonoga. Skąd bierze się wodogłowie i czy można mu zapobiec?

Przyczyny wodogłowia u psa

Podłoże schorzenia nie jest jednoznacznie ustalone. W głównej mierze zależy od mechanizmu powstania wady mózgu. Największe znaczenie zdają się mieć jednak czynniki genetyczne. Wodogłowie najczęściej diagnozowane jest u psów ras miniaturowych i krótkoczaszkowych, takich jak:

Gromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego w jednej komorze możemy podzielić na kilka typów, od których zależy przyczyna powstawania.

Wodogłowie wrodzone

O wrodzonym wodogłowiu możemy mówić wtedy, gdy nieprawidłowe ukształtowanie się wodociągu śródmózgowego pojawia się w wyniku wady wrodzonej.

Choroba nabyta

Nabyte wodogłowie występuje w wyniku urazów głowy, wielu mikrourazów lub zmiany nowotworowej w układzie nerwowym.

Wodomózgowie wewnętrzne

Przyczyną jest gromadzący się w komorach mózgu płyn, który nie może przedostać się do krwiobiegu.

Wodomózgowie zewnętrzne

Czynnikiem powodującym schorzenie jest płyn mózgowy, który gromadzi się w przestrzeniach oponowych mózgu.

Inne przyczyny schorzenia

Do rozwoju wodogłowia może przyczynić się nadmierna produkcja płynu mózgowo-rdzeniowego oraz jego nieprawidłowe wchłanianie będące skutkiem zapalenia opon mózgowych.

Objawy wodogłowia

Wodomózgowie może dawać szereg różnych objawów klinicznych. Nie wszystkie objawy neurologiczne muszą jednak świadczyć o wadzie mózgu. Część z nich występuje w przypadku innych chorób neurologicznych. Nierzadko zdarza się również, że wraz z wiekiem dochodzi do nasilenia nieprzyjemnych dla zwierzęcia skutków choroby. Jakie dolegliwości mogą zatem świadczyć o schorzeniu? Wśród najczęściej występujących objawów wodomózgowia wyróżniamy:

 • zmianę zachowania;
 • padaczkę;
 • ślepotę;
 • drgawki;
 • apatię;
 • stereotypie ruchowe;
 • zeza;
 • obniżony apetyt;
 • uwypuklone kości czaszki.

Diagnostyka – jakie badania kliniczne wykonać?

Deformacja czaszki i opóźniony rozwój u szczeniąt są pierwszymi sygnałami, które powinny zaniepokoić właścicieli czworonogów. Aby jednak potwierdzić przypuszczenia i postawić diagnozę, potrzebne są specjalistyczne badania. W przypadku niezrośniętego ciemiączka pierwszym krokiem jest wykonanie USG. Lekarz weterynarii może zlecić również:

 • rezonans magnetyczny;
 • tomografię komputerową;
 • badanie EEG;
 • ogólne badanie krwi i moczu.

Leczenie wodogłowia u psów – rokowania

Opieka weterynaryjna psów i kotów zależy od konkretnego przypadku. Leczenie choroby wrodzonej jest bardzo trudne i sprowadza się zazwyczaj do łagodzenia objawów. Znacznie lepsze rokowania i możliwości leczenia występują przy chorobach nabytych. Najczęstszym sposobem leczenia jest chirurgiczne wprowadzenie systemu drenażowego, który ułatwia przepływ płynu z mózgu we właściwym kierunku i tempie. Czworonogi mogą wymagać również leczenia farmakologicznego sterydami, diuretykami lub mannitolem. Jeśli to możliwe, w pierwszej kolejności należy jednak wyeliminować czynnik powodujący wodomózgowie.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.