Na temat obroży elektrycznych krążą różne opinie. Stosowanie jej u psów ma swoich zwolenników oraz zagorzałych przeciwników. Czy jest bezpieczna dla psa? Poznaj sposoby jej wykorzystania i działanie na czworonogi.

Czym jest obroża z prądem dla psa – sposób działania

Obroża dla psa z prądem jest stosowana jako pomoc szkoleniowa. Działa poprzez wysyłanie impulsu elektrycznego do zwierzaka, gdy ten zachowuje się w niepożądany sposób – np. skacze na przypadkowych przechodniów. Impulsy może wysyłać właściciel przy pomocy pilota, kiedy zauważy u swojego pupila zachowanie, które w dłuższej perspektywie może okazać się uciążliwe. Obroża posiada odbiornik z elektrodami, a w zestawie znajduje się też nadajnik, którym steruje właściciel zwierzaka. Większość tego typu obroży posiada regulację, która umożliwia dopasowanie napięcia do wielkości psa.

Elektryczne obroże mogą wysyłać również sygnały dźwiękowe lub wibracje. Z czasem to one zastępują impuls elektryczny i są wystarczającym upomnieniem dla zwierzaka. Obroża z prądem dla psa powinna być traktowana jak obroża treningowa. Dzięki niej właściciel ma szansę oduczyć psa złych nawyków.

Obroża z prądem dla psa – zastosowanie

Elektryczna obroża treningowa dla psa to rozwiązanie czasowe. Wielu szkoleniowców uważa ją za dobry sposób, by wykształcić u psa prawidłowe zachowania. Psy uczą się poprzez skojarzenia, dlatego w czasie psich treningów nagradza się zachowania pożądane, a kara za te, których chcemy uniknąć. W ten sposób pies uczy się, których zachowań ma unikać. Obroża z prądem dla psa ma ułatwić i przyspieszyć naukę prawidłowych zachowań u czworonogów. Gdy właściciel zauważy u psa szkodliwe zachowania, steruje pilotem ilość i siłę impulsu elektrycznego.

Pies odczuwa dyskomfort, który sprawia, że kojarzy konkretne zachowanie z karą. To z kolei skutkuje szybką i widoczną poprawą, oraz kształtowaniem prawidłowych nawyków.

Obroża z prądem dla psa – czy wszędzie jest legalna?

Elektroniczne obroże dla psów wzbudzają kontrowersje na całym świecie. Wiele osób, w tym dr Robert Falconer-Taylor, przeprowadziło na własną rękę badania, które wskazują na negatywne skutki stosowania tego typu metod awersyjnych w szkoleniu psów. Elektryczna obroża dla psa jest zakazana w niektórych częściach Australii i Nowej Zelandii, Niemczech i Szwecji. Przeciwnicy tej metody szkoleniowej nawołują do zaniechania jej użytkowania wskazując na zbyt drastyczny proces nauki psów.

Kiedy stosować obrożę elektryczną?

Choć zdania w tym temacie są mocno podzielone, nie da się ukryć, że w niektórych przypadkach zastosowanie obroży z prądem dla psa może być koniecznie. Szczególnie mają one zastosowanie w przypadku psów, u których utrwaliły się szkodliwe nawyki. Bardzo często obroża elektryczna może się okazać jedyną skuteczną metodą u psów ze schroniska, które utrwaliły niepożądane zachowania. W ten sposób można wspólnie z psem wypracować nowy, korzystny model zachowania.

Jak prawidłowo stosować obrożę elektryczną?

Należy podkreślić, że obroża z prądem dla psa to rozwiązanie czasowe, mające na celu wykształcenie danych zachowań. Powinna być stosowana tylko do momentu, gdy zachowanie psa nie ulegnie poprawie. Metoda szkolenia psów polega na połączeniu i konsekwentnym stosowaniu poszczególnych kroków:

  • gdy pies zachowuje się w nieakceptowalny sposób, użycie obroży powinno być połączone z odpowiednią komendą, np. „Nie wolno!”, w ten sposób uczymy psa reagowania już na samą komendę;
  • zanim zdecydujemy się na wysłanie impulsu elektrycznego, warto skorzystać z opcji ostrzegawczej, wiele obroży posiada opcję wibracji i dźwięku, z czasem pies zacznie kojarzyć zachowanie z wibracją i impulsem;
  • stosowanie poszczególnych kroków, tj. komenda, sygnał ostrzegawczy, a następnie impuls pozwala psu na zapamiętanie, które zachowania nie są akceptowane przez właściciela.

Z czasem, gdy zauważymy poprawę zachowania u pupila, można ograniczyć się jedynie do sygnałów ostrzegawczych, a następnie komendy. Gdy pies zacznie reagować na upomnienia słowne, można całkowicie zrezygnować z obroży elektrycznej.

Inne funkcje obroży elektrycznej

Najwięksi producenci elektronicznych obroży mają w swojej ofercie bardziej rozbudowane modele. Niektóre z nich mają opcję elektronicznego ogrodzenia, co jest przydatne, gdy nie chcemy, by pies buszował po całej posesji. Można określić konkretny teren dostępny dla psa, a po przekroczeniu wyznaczonej granicy jest wysyłane ostrzeżenie i impuls elektryczny.

Jakie są korzyści ze stosowania obroży elektrycznej?

Obroża z prądem dla psa, pomimo wielu zastrzeżeń wydaje się korzystnym rozwiązaniem dla właścicieli psów. Daje możliwość samodzielnego szkolenia, bez konieczności korzystania z pomocy profesjonalnych trenerów psów. Jest idealną opcją dla osób mieszkających poza dużymi ośrodkami miejskimi, gdzie w czasie spaceru pies może uciec za zwierzyną. Dzięki obroży na szyi można zapomnieć o smyczy i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.