Choć wychodzenie z psem może wydawać się błahą sprawą, jest niezwykle ważne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju pupila. Jeśli ktoś jest bardzo zapracowany i po prostu nie ma czasu na długie spacery, wynajęcie do tego profesjonalnej osoby, która bardzo dobrze wie, jak obchodzić się ze zwierzętami, jest świetnym pomysłem. 

Kto może zostać dog walkerem? Czy praca polegająca na wyprowadzaniu psów się opłaca? Jaka jest cena wyprowadzania psów? Wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu. 

Dog walker – kto to?

Wyprowadzanie psów to z pewnością nie jest praca dla każdego. Kim jest wyprowadzacz psów? Czy wychodzenie z psami obcych ludzi to zajęcie dla ciebie? 

Krótko mówiąc, dog walker to osoba, która zajmuje się wychodzeniem na spacer z cudzymi psami. Właściciele psów, którzy nie mają czasu na długie spacery ze swoimi pupilami, a mimo to chcą zadbać o ich komfort fizyczny i psychiczny, wynajmują do tego zajęcia profesjonalistów. Takie osoby mają odpowiednią wiedzę i podejście do pupila. 

Cechy dog walkera

Może się wydawać, że wyprowadzanie psów to praca marzeń i dla wielu osób tak właśnie jest. Jednak nie jest to praca dla każdego. Wychodzenie z psem, szczególnie obcym, to duża odpowiedzialność. Jakie cechy powinien mieć dog walker? Przede wszystkim musi być to osoba:

 • spokojna;
 • stanowcza;
 • pewna siebie;
 • z wiedzą na temat psów i ich zachowań. 

Wyprowadzacz psów powinien wiedzieć, jak pracować z pupilem, uspokoić go i zdobyć jego zaufanie. Najważniejsze są podejście do zwierząt i ogromna cierpliwość. 

Kolejną umiejętnością jest dobranie rodzaju spaceru do możliwości psa. Niektóre zwierzaki wolą spokojne spacery po parku, a inne będą szczęśliwe, goniąc za piłką. Wyprowadzanie psów nie jest tak proste, jak mogło ci się wydawać.

Nie tylko wychodzenie z psem na spacer…

Niektórzy profesjonalni wyprowadzacze psów rozszerzają swoją ofertę, w której znajdziesz również: 

 • wizyty z psem u weterynarza;
 • zawiezienie psa do fryzjera;
 • opiekowanie się pupilem, gdy właściciel wyjeżdża na dłużej;
 • zapewnienie codziennej opieki na świetlicy. 

Taka praca to świetny pomysł na biznes, co więcej, staje się to coraz bardziej popularne. Oczywiście dla zdrowia właściciela znacznie lepszym rozwiązaniem jest spacer z własnym psem, jednak są sytuacje, gdy brakuje na to czasu albo możliwości. 

Wyprowadzanie psów – jak zacząć?

Wiesz już, że wyprowadzanie psów to coś dla ciebie. Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać dog walker, aby jego usługi były profesjonalne, jest ukończenie odpowiednich kursów. Musi on też umieć wykorzystać wiedzę w praktyce.

Za każdym razem ważne jest poznanie nowego psa, zdobycie jego zaufania i złapanie dobrego kontaktu ze zwierzakiem. Wbrew pozorom to bardzo trudne zadania. Z tego względu warto, aby profesjonalny wyprowadzacz psów pomyślał też o szkoleniach czy kursach związanych ze szkoleniem psów. 

Trzeba pamiętać o tym, że dog walker jest odpowiedzialny za pupila podczas spaceru, a także za ewentualne ucieczki, czy pogryzienia. Każdy pies jest inny i ma unikalny charakter, który po prostu trzeba poznać i dopasować do niego swoje zachowanie i cały spacer. Kluczem do sukcesu jest dobre podejście do zwierząt. 

Spacer powinien być dostosowany pod każdym względem do potrzeb danego psa. Jeden pupil będzie potrzebował jedynie krótkiego wyjścia, ze względu na przykład na swój stan zdrowia. Z kolei inny może wymagać przynajmniej godzinnego marszu i zabawy. 

Praca wyprowadzanie psów – czy warto?

Profesjonalny wyprowadzacz psów musi mieć odpowiednie umiejętności i podejście do zwierzaków. Jednak, jeśli ktoś kocha zwierzęta, to zdecydowanie powinien spróbować swoich sił w tego rodzaju pracy. Może ona przynosić wiele radości i spełnienia, ale nie można zapominać o tym, że to duża odpowiedzialność. Praca dog walkera wymaga zaangażowania i dużej dawki cierpliwości. 

Kolejny argumentem przemawiającym za tym, że warto zostać dog walkerem, jest fakt, że praca ta wiąże się z ciągłym ruchem i spacerami. To bardzo korzystne dla zdrowia.

Wyprowadzenie psów – cena z tę usługę?

Jaka może być cena za wyprowadzanie psów? Oczywiście, zależy ona od wielu czynników, takich jak na przykład:

 • czas spaceru;
 • rasa i charakter psa;
 • potrzeby pupila;
 • miejsce zamieszkania. 

Jednak przyjmuje się, że średnia cena za godzinny spacer z psem to około 50 zł. Praca dog walkera może być zajęciem dodatkowym. Niektóre osoby decydują się na założenie firmy i porzucenie pracy na etacie. Jest to odważna decyzja, ale warto realizować swoje pasje i pomysły.
Profesjonalne wyprowadzanie psów może być bardzo dobrym pomysłem na biznes. Zdecydowanie warto to rozważyć, szczególnie jeśli uwielbiasz zwierzęta i masz wystarczającą wiedzę, aby dobrze się nimi zajmować.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)