Nie da się zaprzeczyć, że pies może być najlepszym przyjacielem człowieka i wiernym towarzyszem niezależnie od okoliczności. W Polsce takie rasy jak terier japoński, szpic miniaturowy, czy lhasa apso nie są jeszcze bardzo popularne, choć coraz częściej zaczynają gościć w domach miłośników zwierząt. Psi przyjaciel jest źródłem radości, szczęścia, oddania, wierności i miłości. Psy potrafią uspokoić człowieka w trudnych momentach, pełnią też ważną rolę, jeśli chodzi o wychowanie dzieci. Poznaj ciekawe, oryginalne i rzadkie rasy psów.

Pies jako najlepszy przyjaciel człowieka

Chyba każdy miłośnik czworonogów zgodzi się z tym, że pies może być najlepszym przyjacielem człowieka. Bez wątpienia to zdanie ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przebywanie z ukochanym zwierzakiem pozwala podnieść poziom endorfin i ukoić stres. Zwierzaki wyczuwają nastroje innych, mają świetny węch i z pewnością mogą chronić swoją ludzką rodzinę. Codzienne spacery i wspólna zabawa to nie tylko dawka ruchu, który jest dobry dla zdrowia, ale także szansa na stworzenie silnej więzi opartej na zaufaniu i miłości. Psy potrzebują uwagi i troski. Pamiętaj, że decyzja o powitaniu w domu czworonożnego członka rodziny powinna być bardzo dobrze przemyślana i niepodejmowana pod wpływem emocji.

Pies pasterski

Pies pasterski rzadką rasą psa

Psy pasterskie są bardzo duże i z pewnością budzą respekt. Ich miękka sierść jest bardzo przyjemna w dotyku. W dawnych czasach były traktowane jako psy pilnujące dobytku właścicieli, natomiast obecnie bardzo często wybierane są przez rodziny z dziećmi. To zwierzaki przyjazne i opiekuńcze, choć ich wygląd może wzbudzać nieco strachu. Bernardyńskie psy pasterskie zdecydowanie wymagają uwagi i umiejętności ze strony właściciela, jeśli chodzi i odpowiednie wychowanie pupila. Pies tej rasy niezwykle szybko przywiązuje się do swojego właściciela, jest mu oddany i wierny.

Otterhound

Rzadkie rasy psów to także otterhoundy. To bardzo silne i duże psy gończe. Mają gęstą i szorstką sierść. Ludzie zaczęli hodować tę rasę, aby mieć psa, który będzie tępił wydry uznawane kiedyś za szkodniki. Mimo tego, psy tej rasy są niezwykle łagodne i wesołe. Uwielbiają dzieci, jednak szczególnie w przypadku maluchów, warto mieć cały czas pod kontrolą relację między dzieckiem i psem. Otterhound będzie idealnym towarzyszem dla rodziny, która lubi spędzać czas w aktywny sposób.

Terier japoński

Rzadka rasa terrier japoński

Terier japoński to kolejny przedstawiciel rzadkich ras psów. To bardzo elegancki i dostojny pies. Jest niezwykle inteligentny, wesoły i przyjazny. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do innych terierów jest posłuszny i łatwo go wyszkolić. Uwielbia wspólne zabawy z właścicielem, do którego bardzo szybko się przywiązuje. Może być trochę nieufny wobec obcych. Ze względu na to, że ta rasa jest krótkowłosa, to nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy regularne wyczesywanie sierści, aby zachowała swój blask.

Lhasa apso

Rzadka rasa psów - Lhasa apso

Lhasa apso należy do rzadkich ras psów. To dosyć małe czworonogi o bardzo przyjaznym usposobieniu. Wesołe, przyjacielskie, inteligentne i czujne, tak w kilku słowach można opisać tę rasę. Wyróżniają się bardzo gęstą, puchatą i długą dwuwarstwową sierścią. Nie da się ukryć, że te psy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, na którą trzeba przeznaczyć nieco więcej czasu niż w przypadku ras krótkowłosych. Regularne czesanie, kąpanie i wizyty u fryzjera to nieodłączny element wspólnego życia. Odnajdują się w dużych rodzinach ze starszymi dziećmi.

Owczarek portugalski

Owczarek portugalski to pies średniej wielkości. Cudowny pupil o długiej, gęstej i puszystej sierści. To psy bardzo aktywne i inteligentne, a także nieco uparte. Owczarek może stać się świetnym stróżem dla swojej ludzkiej rodziny, gdyż szybko się przywiązuje i jest bardzo opiekuńczy, jednak nieufny wobec obcych. Zdecydowanie psy tej rasy potrzebują odpowiedniej dawki ruchu w ciągu dnia, dlatego nie będą dobrym towarzyszem dla osób, które wolą spędzać czas na kanapie przed telewizorem.

Chart arabski

Chart arabski to duży, szczupły i dostojny pies krótkowłosy. Ma bardzo dużo energii, jest silny i muskularny. To pies stworzony do polowań, jest bardzo wytrwały, czujny i inteligentny. Może stać się wiernym przyjacielem, pod warunkiem, że właściciel będzie miał wystarczająco dużo czasu. Potrzebują uwagi i odpowiedniego wychowania, aby nie atakowały innych zwierząt. Trzeba również podkreślić, że potrzebują częstych i długich spacerów, mają ogromne pokłady energii.

Psy to wspaniałe zwierzaki, które mogą być wiernymi towarzyszami ludzi. Rzadkie rasy psów w Polsce zdecydowanie są warte uwagi, nie tylko ze względu na swój wygląd, ale także charakter. Decyzja o przywitaniu w swoim domu nowego członka rodziny w postaci psiaka powinna być bardzo dobrze przemyślana. Psy wymagają troski i uwagi ze strony właściciela, tylko wtedy będą szczęśliwe i posłuszne. Wybierz swojego czworonożnego przyjaciela, który wniesie do domu dużo miłości!

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.