Każdy kot wygląda podobnie – cztery łapy, sterczące uszy, trójkątny pyszczek i długi ogon. Jednak nie u wszystkich czworonogów jest to takie oczywiste. Rasa kotów manx przeczy tej charakterystyce. To zwierzęta bez ogona, które swoim chodem przywodzą na myśl króliki.

Manks – wygląd

Tym, co w szczególności rzuca się w oczy u przedstawicieli rasy manx, jest brak ogona lub jedynie szczątkowy, bardzo krótki ogonek o długości 3–4 cm. Koty bez ogonów są średniej wielkości – samce w kłębie dorastają do 38 cm, a kotki zaledwie do 33 cm. Ich waga też jest niewielka – dorosłe koty ważą maksymalnie 5,5 kg, a samice – 4,5 kg.

Jeśli chodzi o inne cechy tej rasy, koty manx mają niewielkie uszy, szczupłą, muskularną budowę ciała i futro o krótkim lub długim włosiu. Jest ono dwuwarstwowe, z podszerstkiem i dłuższym włosem okrywowym. Dopuszczalne są różne rodzaje umaszczenia, ale bardzo rzadko możesz spotkać kota manx w całości białego. Kolory oczu tych czworonogów są podobne do barwy szaty.

Z uwagi na długość szczątkowego ogona kotów manx można wyróżnić kilka odmian tej rasy:

 • riser – ogon ma postać króciutkiego wyrostka;
 • rumpy – koty bez ogona;
 • longie – długi ogon, normalnej długości, dlatego trudno tu mówić o charakterystycznej cesze tej rasy,
 • stumpy – ogon szczątkowy, o długości 3–4 cm.

W przypadku kotów rasy manx widoczna jest dysproporcja pomiędzy długością łap. Przednie są nieco krótsze, a tylne bardziej przykurczone. Przypomina to nieco budowę ciała królików. W pozycji siedzącej koty manx mają na grzbiecie garb, który tworzy się samoistnie na skutek przykrótkich przednich łapek.

Charakter kota manx

Pod względem charakteru manx są bardzo przyjazne, otwarte i towarzyskie. Lgną do ludzi i są do nich pozytywnie nastawione. Nie mają problemu z zamieszkaniem w domu wraz z innymi zwierzętami. Mogą z powodzeniem stać się najlepszym przyjacielem w rodzinie, choć wiedz również, że zwykle koty tej rasy wybierają jednego człowieka, któremu są posłuszne i najbardziej oddane. Niekoniecznie będzie to jednak głowa rodziny.

Pod względem temperamentu kot manx wykazuje się daleko idącym zrównoważeniem i łagodnością. Jest wierny swojemu panu. Obdarzony został przez naturę wysoką inteligencją, dlatego łatwo uczy się nowych rzeczy. Jest ciekawski i wszędzie tam, gdzie nie zawsze powinien.

Brak ogona u kotów manx nie pozostaje bez znaczenia dla ich zdrowia. U innych ras czworonogów jest to narząd pozwalający na utrzymanie równowagi. Jeśli po obu rodzicach kocię dziedziczy gen odpowiadający za brak ogona, może nie dożyć nawet dorosłości czy umrzeć zaraz po urodzeniu.

Mutacja genów obserwowana u kotów bez ogona powoduje, że mają one skrócony kręgosłup. Do innych wad zdrowotnych charakterystycznych dla kotów manks, zalicza się:

 • wady okrężnicy;
 • wady jelit;
 • uszkodzenie rdzenia kręgowego;
 •  częściowy paraliż;
 • wypadanie odbytu;
 • rozszczep kręgosłupa;
 • problemy w obrębie układu nerwowego.

Problemy zdrowotne tej rasy ujawniają się bardzo wcześnie, bo już w okolicach 4. miesiąca życia. Aby kot rasy manx dobrze się rozwijał i nie chorował, zapewnij mu zbilansowaną dietę. Aktywny, młody czworonóg potrzebuje posiłków bardziej kalorycznych niż senior.

Wszystkie koty bez ogona lub ze skróconym, szczątkowym ogonem są heterozygotami, co oznacza, że mają jeden gen zmutowany i jeden normalny.

Pielęgnacja rasy

Jeśli staniesz się właścicielem kota manx o długiej sierści, będziesz musiał poświęcić więcej czasu na jego wyczesywanie. Nie jest to jednak bardzo uciążliwe – wystarczy przez kilka minut kilka razy w tygodniu czesać czworonoga, by utrzymać jego szatę w doskonałej kondycji.

Od czasu do czasu warto wykąpać swojego pupila. Musisz pamiętać o konieczności sprawdzania, jak wyglądają jego uszy i oczy i czyścić je, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli czworonóg nie wychodzi na zewnątrz i nie ma okazji zdzierać pazurów np. na drzewach, a nie korzysta też z drapaka, pamiętaj o ich obcinaniu. W przeciwnym wypadku mogą one się zawijać, co będzie dla kota bolesne.

Kot manx – hodowla

Pierwszy klub miłośników rasy kotów manx powstał w 1901 roku. Zbiegło się to również w czasie z okresem, gdy zwierzęta te zaczęły pojawiać się nie tylko na Wyspie Man, ale i w innych częściach świata, również na terenie Stanów Zjednoczonych.

Obecnie na świecie niewielu jest przedstawicieli rasy manx. Odpowiedzialni hodowcy ostrożnie krzyżują kolejne osobniki i czekają z wydaniem kociąt do nowych rodzin aż do 4. miesiąca życia, by zobaczyć, czy nie występują u nich poważne problemy zdrowotne, które drastycznie mogłyby skrócić życie.

Rasa manks hodowana jest najczęściej w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych, we Francji, Japonii i w krajach skandynawskich. FIFe uznało tę odmianę kotów dopiero w 2006 roku.

Kota manx – cena

Z racji tego, że rasa kotów manx jest bardzo trudno dostępna, przekłada się to na wysoki koszt zakupu tych zwierząt. Ile trzeba zapłacić za jej przedstawiciela? Za granicą jest to koszt 400 do 1000 euro.

Historia rasy

Koty rasy manx pochodzą z wyspy Man, która zlokalizowana jest pomiędzy Irlandią i Anglią, dokładnie na Morzu Irlandzkim. Zgodnie z historią tych zwierząt, koty manks powstały w wyniku ingerencji kotów domowych, które przybyły na wyspę wraz z osadnikami. Trudno jednak wskazać konkretny moment w historii, który zapoczątkowałby rasę kotów bez ogona.

Można jedynie przypuszczać, że wśród przodków tych zwierząt były czworonogi, które także nie miały ogonów.

Jedna z hipotez głosi, że kot domowy został skrzyżowany z królikami, w wyniku czego potomkowie takiego zabiegu zostali pozbawieni ogonów. Wielu ekspertów nie daje jednak temu wiary. Wysuwają oni inną teorię – prawdopodobnie szczątkowy ogon kotów manx wynika z mutacji genetycznej.

Dla kogo ten kot będzie dobrym towarzyszem?

Jeśli szukasz czworonoga, którego będziesz mógł obdarzyć uczuciem, wybierz kota manx, ponieważ wyjątkowo uwielbia on pieszczoty. Może być hodowany w domu, w którym są małe dzieci, ponieważ zachowuje się w stosunku do nich poprawnie i nie wykazuje agresji. Może z powodzeniem bawić się z małymi domownikami.

Koty manks znane są ze swojego zamiłowania do aktywności fizycznej, choć jedynie w okresie pierwszych lat życia, dlatego jeśli prowadzisz stacjonarny tryb życia, lepiej przemyśl adopcję tych zwierząt. Najlepiej, by w zabawach z tym czworonogiem udział wziął również właściciel. Kot manx może ci towarzyszyć krok w krok w codziennych, domowych obowiązkach. Lubi się wspinać, dlatego uważaj na swoje meble czy wiszące zasłony i firanki.

Ciekawostki

Legenda głosi, że właścicielem kota manx był sam król Edward VIII Windsor, aktywnie biorący udział w zajmowaniu się przedstawicielami tych czworonogów. Na pamiątkę rasy kotów manx w 1988 roku Wyspa Man wydała monetę z wizerunkiem tego zwierzęcia.

Kot manx nie boi się wody – większość osobników tej rasy wręcz ją lubi. Co ciekawe, niektórzy porównują sposób poruszania się kotów manx z króliczym chodem.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje kot manx?

Ze względu na jego małą popularność w Polsce, kota manx kupuje się zazwyczaj w zagranicznych hodowlach, gdzie kosztuje on od 400 do 1000 euro. 

Co wyróżnia kota manx?

Kota manx wyróżnia brak ogona, więc zaledwie jego krótki kikut.

Jak wygląda kot manx?

Kot manx ma dość umięśnioną sylwetkę i podwójną warstwę futra w różnych kolorach. Charakteryzuje je brak ogona lub jego kikut.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)