Kuc Fell to sympatyczny zwierzak, który wyróżnia się niewielkim rozmiarem i ogromną energią. Doskonale sprawdza się w każdej z powierzonych mu ról, niezależnie od tego, czy wykorzystywany jest jako koń wierzchowy, juczny, cyrkowy, terapeuta i kompan dziecięcych zabaw czy… domowy pupil! Będzie wspaniałym zwierzęciem, które zjednuje sobie każdego, kto go bliżej pozna. Dowiedz się więcej na temat rasy już teraz!

Kuc Fell – historia rasy w kilku słowach

Kuc Fell to brytyjska rasa, która pochodzi z północnych obszarów niewysokich gór Pennińskich (rozciągających się na północy Anglii) i z malowniczych torfowisk Cumberland oraz Westmorland, które należą do historycznych hrabstw w północno-zachodniej Anglii. Protoplastami rasy były najpewniej konie typu północnego oraz kuce Galloway – wymarła rasa pochodząca z Anglii i Szkocji. U współczesnych kuców Fell obserwuje się wpływ domieszki krwi koni fryzyjskich – pięknej rasy koni zimnokrwistych pochodzących z Fryzji (historycznej krainy obejmującej tereny obecnych Niemiec, Holandii i Danii).

Jak wygląda kuc Fell?

Kuc Fell to niewielkie zwierzę, mierzące przeciętnie od 130 do 140 cm. Cechuje się stosunkowo niedużą głową w porównaniu do reszty ciała, mocnymi nogami z obfitymi szczotkami pęcinowymi i wydanym zadem. Nadpęcie, czyli część nogi między pęciną a nadgarstkiem lub stawem skokowym, nie może mieć mniejszego obwodu niż 20 cm. Kuc Fell ma długą szyję oraz bujną grzywę, grzywkę i charakterystyczną brodę.

Kuc Fell – szata i umaszczenie

Kuc Fell występuje wyłącznie w ciemnym umaszczeniu. Najczęściej jest to umaszczenie kare (zarówno skóra, ogon, sierść i grzywa są jednolicie czarne) lub w kolorze ciemnogniadym (ciemnobrunatnym; ogon, grzywa i dolne części kończyn pozostają czarne). Rzadziej spotkać można kuce o umaszczeniu myszatym, gdzie szyja i tułów są szare, natomiast nogi i głowa przybierają ciemniejszą barwę. Na grzywie i ogonie może wówczas występować dwukolorowy włos. Niedopuszczalne jest umaszczenie białe.

Kuc Fell – zdrowie i przewidywana długość życia

Kuce, podobnie jak „pełnowymiarowe” konie, dożywają przeciętnie 25–30 lat. Właściwa pielęgnacja, regularna kontrola weterynaryjna, prawidłowa dieta i oczywiście zapewnienie komfortowych warunków życia mogą sprawić, że kuc w dobrym zdrowiu będzie żył znacznie dłużej. Kucyki, tak samo jak konie, mogą chorować m.in. na rozmaite choroby kopyt (np. ochwat), choroby skóry (np. odsednienie), grypę, wrzody czy zołzy (choroba górnych dróg oddechowych). Każdy nietypowy, budzący wątpliwości objaw, jak np. utrata apetytu, apatia, rozdrażnienie, wzmożone pocenie, powinien być skonsultowany z lekarzem.

Pielęgnacja kucyków

Pielęgnacja kucyków nie różni się szczególnie od pielęgnacji koni. Z racji mniejszego rozmiaru kuców może być nieco mniej czasochłonna. Należy do niej podejść jednak z takim samym zaangażowaniem i dokładnością. Konieczne jest codzienne czyszczenie kucyka, które na bieżąco pozwala usuwać zanieczyszczenia nagromadzone na sierści w ciągu dnia. Trzeba zaopatrzyć się również w:

  • szczotkę do czyszczenia na mokro;
  • kopystkę;
  • gąbkę do mycia wrażliwych części ciała, takich jak oczy, nozdrza, uszy. 

Prawidłowa pielęgnacja jest nie tylko gwarancją wspaniałego wyglądu zwierzęcia, ale także zdrowia.

Charakter kuców Fell

Kuce Fell to zwierzęta bardzo łagodne, sympatyczne i zrównoważone, które jednocześnie cechują się sporą energią. Są inteligentne i chętnie współpracują z człowiekiem. Wymagają równie łagodnego, a przy tym konsekwentnego przewodnika.

Użytkowość kucyków Fell

Kucyki te wykorzystywane są do wielu zadań. Sprawdzają się zarówno jako konie wierzchowe i juczne – wbrew pozorom to bardzo silne i wytrzymałe zwierzęta, które mogą pokonywać długie dystanse. Dawniej pracowały także na górskich terenach, gdyż są bardziej wytrwałe i odporniejsze od dużych koni, a poza tym znacznie łatwiej od nich poruszają się po trudnym terenie. Obecnie kucyki te przede wszystkim jednak pracują w charakterze dziecięcych terapeutów na zajęciach hipoterapii, można je też spotkać w mini zoo.

Kuc Fell – cena

Na giełdzie koni można natrafić na bardzo różne kwoty. Kuce Fell można nabyć już od 15 000 zł, ale są też oferty opiewające na kwotę nawet 70 000 zł! Średnia cena za kucyka tej rasy to około 25 000–30 000 zł.

Podsumowanie

Kuc Fell to wspaniałe zwierzę, które doskonale sprawdza się obecnie przede wszystkim w pracy z dziećmi. Jego niepozorny, uroczy wygląd nie powinien jednak nikogo zwieść. To bardzo silne i wytrwałe stworzenie, które bez trudu poniesie na swoim grzbiecie także dorosłego człowieka. Spokojne usposobienie kuca Fell zachwyca i sprawia, że nie sposób go nie pokochać!

Fot. główne David Brown / Fell Ponies / CC BY-SA 2.0 (via Wikipedia)

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.