Uwielbiasz konie i pragniesz poszerzać swoją wiedzę na ich temat? Przedstawiamy zatem przepiękną rasę Irish Draught, która urzeknie cię swoim charakterem i wyglądem. To niezwykle wszechstronne zwierzęta o wielu talentach, obok których nie sposób przejść obojętnie. Poznaj je bliżej!

Historia rasy Irish Draught w pigułce

Irish Draught to stara rasa, która została sprowadzona na irlandzką ziemię przez celtyckich kupców z Galii, Hiszpanii oraz Afryki Północnej. Ich populację zaczęto łączyć w XVIII wieku z końmi zimnokrwistymi (masywniejszymi, silniejszymi, o spokojniejszym temperamencie). Dzięki temu zabiegowi konie stały się wyjątkowo wszechstronne i wykorzystywano do wielu zadań. Pomimo krzyżówek rasie udało zachować się cechy konia wierzchowego. W czasie I wojny światowej i później, z powodu sprzedaży przez rolników do rzeźni w celu uzyskania funduszy na zakup maszyn rolniczych, Irish Draught niemal wyginął.

Budowa konia rasy Irish Draught 

Irish Draught jest koniem mocnym, silnym, średniej wielkości. Jego wysokość w kłębie wynosi od 155 do 165 cm. Duża głowa ma prosty profil, rzadziej garbonosy. Szyja się stosunkowo ciężka i krótka, dobrze umięśniona. Uszy konia są duże i długie. Oczy cechują się łagodnym, przyjaznym wyrazem. Kłąb koń ma słabo zaznaczony, grzbiet raczej długi i szeroki. Klatka piersiowa jest szeroka i głęboka. Mocne, długie łopatki bywają strome. Ogon jest nisko osadzony na ściętym, szerokim zadzie. Masywne nogi zakończone są dużymi i płaskimi kopytami. Na pęcinach występują nieduże szczotki.

Irish Draught – umaszczenie

Irish Draught występuje najczęściej w umaszczeniach takich jak:

  • gniade – cechuje się brązową sierścią z czarną grzywą, ogonem i dolnymi częściami kończyn;
  • siwe – sierść jest biała i występuje w niej domieszka brunatnych, rudych bądź czarnych włosów;
  • kasztanowate – zarówno sierść, ogon i grzywa są rude, mogą przybierać barwę od brązowo-żółtej po ciemnobrązową i złotokasztanowatą z refleksami.

Zadbana sierść wygląda zdrowo i pięknie lśni.

Zdrowie i długość życia konia

Przedstawiciele tej rasy są stosunkowo zdrowymi zwierzętami. Konie żyją przeciętnie 25–30 lat. Omawiana rasa nie odbiega od normy, choć warto wspomnieć, że koń rasy Irish Draught o imieniu Shayne został umieszczony w Księdze Rekordów Guinnessa w wieku 51 lat jako najstarszy koń na świecie. Obecnie żyją konie, które są jeszcze starsze.

Prawidłowa pielęgnacja rasy Irish Draught

Pielęgnacja Irish Draught nie jest skomplikowana ani czasochłonna, ale musi być prowadzona regularnie, codziennie. Polega przede wszystkim na usuwaniu zanieczyszczeń z sierści, takich jak kurz, martwy włos i naskórek. Szczególną uwagę należy poświęcić dokładnemu rozczesaniu grzywy i ogona oraz oczyszczeniu chrap i nosa (przy użyciu delikatnej gąbki). Następnie trzeba starannie oczyścić kopyta przy pomocy kopystki i szczotki, by usunąć z nich wszelkie ciała obce, np. drobne kamyki, patyki. Raz na kilka tygodni konia należy dokładnie wykąpać, przystrzyc i kuć.

Wyjątkowy charakter i usposobienie

Irish Draught, jako konie gorącokrwiste, są zwierzętami wyjątkowo energicznymi. Cechują się ogromną sprawnością fizyczną, potrzebują ruchu i aktywności umysłowej. Mają żywy temperament, ale jeśli będą właściwie wychowywane od źrebaka, mogą być bardzo zrównoważone i łagodne.

Użytkowość – do czego wykorzystywana jest rasa?

Irish Draught to rasa wielozadaniowa. Obecnie konie te używane są najczęściej jako kłusaki, wykorzystywane do wyścigów. W Polsce sport ten nie jest szczególnie popularny, choć zaczyna budzić coraz większe zainteresowanie. Dawniej rasę wykorzystywano m.in. do polowań, pracy na roli oraz do zaprzęgu.

Hodowla koni Irish Draught

Chcesz mieć rzeczywiście spory wybór wśród koni Irish Draught? Warto szukać sprawdzonych, renomowanych hodowli poza granicami Polski, najlepiej w Irlandii, gdzie rasa jest szczególnie popularna. Zakup konia powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem i szczegółowym wywiadem z hodowcą.

Jaka jest cena zakupu konia Irish Draught?

Koszt koni sprowadzanych spoza granic Polski wynosi zwykle od 5000 do nawet 13000 euro. Do tego należy doliczyć następnie comiesięczny koszt utrzymania konia, na który wpływa wiele czynników, m.in. posiadanie własnej stajni lub wynajmowanie jej. Kwota potrzebna do miesięcznego utrzymania własnego konia może wahać się nawet w granicach od 2000 do 3000 zł. 

Podsumowanie

Konie rasy Irish Draught to wspaniałe zwierzęta o zjawiskowym wyglądzie i cudownym charakterze. Przypadną one do gustu każdemu miłośnikowi energicznych, nieco zadziornych koni z niebanalnym temperamentem. Choć rasa nie jest w Polsce szczególnie popularna, z pewnością warto ją bliżej poznać!

Fot. Wasechun tashunka via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.