Dzień Papug 2024 – kiedy jest?

Światowy Dzień Papug przypada na 31 maja. To święto zostało ustanowione przez organizację World Parrot Trust w 2004 roku. Łączyło się ze staraniami o zniesienie handlu dzikimi ptakami w Europie. Działania zakończyły się sukcesem dla ekologów – w 2006 roku zakaz wszedł w życie.

Dzień Papug – co musisz wiedzieć o tych ptakach?

Większość gatunków tych ptaków jest obecnie zagrożonych i objętych ścisłymi, międzynarodowymi regulacjami dotyczącymi handlu. Dzień Papug ma zwiększyć świadomość ludzi o realiach życia i potrzebach barwnych skrzydlatych zwierząt. 

Papugi w domu

Papugi są niesamowicie inteligentne i towarzyskie, ale przy tym też bardzo hałaśliwe. Odżywiają się głównie ziarnami, podobnie jak większość ptasich gatunków. Marzy ci się papuga we własnym domu? Pamiętaj, aby poświęcać jej dużo uwagi. Bez towarzystwa ptak popadnie w depresję. Jeśli więc nie masz czasu, warto zapewnić papudze jednego lub kilku towarzyszy tego samego gatunku.

Jak uczcić Dzień Papug?

Pamiętaj, że papugi to z natury dzikie i egzotyczne ptaki. Znacznie lepiej czują się na wolności w ciepłych krajach niż w europejskich domach. Dlatego w Dzień Papug lepszym pomysłem niż adopcja pupili jest wsparcie organizacji zajmujących się ich ochroną.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)