Słynny Grumpy Cat to kotka za Stanów Zjednoczonych, która zyskała ogromną rozpoznawalność z powodu specyficznego wyrazu pyszczka będącego wynikiem wady genetycznej. Tardar Sauce, bo tak naprawdę miała na imię, stała się bohaterką słynnych memów internetowych, a nawet doczekała się własnej książki i filmu! Trudno stwierdzić, na ile do gustu przypadła popularność owej naburmuszonej kotce, z pewnością jednak odmieniła życie jej właścicieli, którzy niemal z dnia na dzień stali się wyjątkowo zamożni! W czym tkwi fenomen Grumpy Cat? Poznaj niezwykłą historię „zrzędliwego kota”. 

Grumpy Cat – historia amerykańskiej kotki

Grumpy Cat, a tak naprawdę Tardar Sauce (co można przetłumaczyć jako „sos tatarski”), urodziła się 4 kwietnia 2012 roku. Popularność zyskała bardzo szybko, bo już we wrześniu tego samego roku jej pierwsze zdjęcia trafiły na portale społecznościowe. Ich autorem był brat właścicielki kotki, Tabathy Bundesen. Sprawy potoczyły się błyskawicznie – chwilę później kotka zyskała oficjalną stronę na Facebooku, zaczęła pojawiać się na okładkach najbardziej znanych amerykańskich czasopism, można było zobaczyć ją w reklamach, programach telewizyjnych, czytać o niej, posiadała nawet… własnego menedżera! Zrzędliwa kotka zmarła 14 maja 2019 roku. Odeszła w spokoju, ale też w sławie – jako gwiazda internetowych memów, „dorobiła się” licznych pamiątek ze swoją podobizną, własnej kawy, książki i filmu.

Grumpy Cat – tajemnica wyglądu „zrzędliwego kota”

Grumpy Cat, czyli „zrzędliwy kot”, to przezwisko, które kotka zyskała nie bez powodu. Jej charakterystyczny, zwracający uwagę wyraz pyska zdawał się wyrażać znudzenie, niezadowolenie i dezaprobatę dla całego świata. Prawdopodobną przyczyną jej wyjątkowego wyglądu była wada genetyczna mająca związek z karłowatością i osteodystrofią. Co interesujące, rodzice kotki byli całkowicie zdrowi i cechowali się typowym dla rasy wyglądem. Tardar Sauce – poza tym, że odznaczała się tak niezwykłą mimiką – miała stwierdzoną wadę budowy łap i była znacznie mniejsza niż inne koty rasy snowshoe. 

Grumpy Cat – zrzędliwy także z charakteru?

Patrząc na zdjęcia Grumpy Cat, nie można nie odnieść wrażania, że kotka jest wyjątkowo niezadowolona i marudna. Oczywiście to tylko pozory! Opiekunowie kotki Tardar Sauce potwierdzają, że wygląd średnio odzwierciedlał wygląd ich pupilki. Ponoć była bardzo sympatycznym i wesołym mruczkiem, uwielbiającym zabawę i wspólne spędzanie czasu z właścicielami. 

Grumpy Cat – najsłynniejsza przedstawicielka rasy snowshoe

Snowshoe jest amerykańską rasą kotów, uznaną przez największą na świecie federację felinologiczną – FIFe. Jest to rasa krótkowłosa, której cechą charakterystyczną są białe „skarpetki”. Powstała ona w wyniku krzyżówki kotów syjamskich i kotów amerykańskich krótkowłosych. Snowshoe to zwierzęta wyjątkowo energiczne, cechujące się dużą inteligencją. Wykazują bardzo przyjazne nastawienie, lubią się bawić i bardzo przywiązują się do osób z najbliższego otoczenia, źle znoszą samotność. Jak zostało nadmienione, Grumpy Cat – zgodnie z deklaracją jej opiekunów – wcale nie odbiegała w tym względzie od wzorca rasy pomimo odmiennego wyglądu. 

Grumpy Cat – osiągnięcia

O tak zawrotnej karierze, jaką udało się zrobić Tardar Sauce, może tylko pomarzyć wiele osób pragnących przedostać się do świata show-businessu! Warto zatem pokrótce wymienić jej najważniejsze osiągnięcia:

  • The Official Grumpy Cat – to nazwa oficjalnej strony Grumpy Cat na portalu Facebook, gdzie w krótkim czasie marudna kotka zgromadziła niemal 9 mln fanów wśród członków tej społeczności. Kicia ma również swoje profile na Twitterze i Instagramie;
  • The Wall Street Journal – to oczywiście nazwa jednej z najpopularniejszych i najbardziej cenionych gazet o tematyce gospodarczej wydawanych w Nowym Jorku. Poświęciła ona Grumpy Cat pierwszą stronę w wydaniu z dnia 30 maja 2013 roku. Warto nadmienić, że jest to tylko jedno z wielu słynnych czasopism, które zainteresowało się kotką. Znalazła się ona bowiem na okładce m.in. New York Magazine;
  • „Grumpy Cat” jako znak handlowy – istnieje spółka handlowa o nazwie Grumpy Cat Inc. Corp. Ohio, nazwa „Grumpy Cat” została opatentowana i dzięki temu do teraz z ogromnym powodzeniem firma sprzedaje ogromną ilość rozmaitych gadżetów z wizerunkiem najsłynniejszego kota na świecie – od koszulek i kubków po zabawki pluszowe;
  • Grumppuccino – to nazwa kawy mrożonej, którą produkuje Grenade Beverage LLC, a która oczywiście nawiązuje do słynnego kota;
  • „Grumpy Cat: A Grumpy Book” – to nazwa książki wydanej przez wydawnictwo Chronicle Books w 2013 roku, powstał również kalendarz ścienny na 2014 rok;
  • Good Morning America – to natomiast nazwa jednego z najbardziej popularnych programów telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych, w którym wystąpiła kotka Tardar Sauce;
  • „Grumpy Cat: Niewesołych Świąt” – a to komedia z kotką w roli głównej!

Takiej sławy i tak bogatego portfolio może pozazdrościć temu uroczemu kociakowi niejeden aspirujący artysta. Wystarczy dodać, że ten koci fenomen zarobił na swoim wizerunku w pierwszym roku życia około 1 milion dolarów!

Jeśli uwielbiasz koty, koniecznie musisz bliżej poznać Grumpy Cat. Wiele materiałów na jej temat dostępnych jest również w języku polskim.

Fot. główne Gage Skidmore (Flickr), CC BY-SA 2.0

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.