Dziś, w XXI wieku, organizacje zajmujące się ochroną zwierząt wciąż mają ręce pełne pracy. Jednak ponad 150 lat temu sytuacja była o wiele gorsza, a ludzie niemalże w ogóle nie przejmowali się ich losem i wykorzystywali je głównie do spełniania swoich potrzeb. Mimo niesprzyjających warunków Henry Berg odważył się o nie zawalczyć, w efekcie czego założył ASPCA.

Historia powstania ASPCA

Organizacja została założona przez nowojorczyka Henry’ego Bergha, który wcześniej był amerykańskim dyplomatą. W trakcie jednej ze służbowych podróży w Rosji był wieziony przez woźnicę, który niemalże skatował swojego konia. Mężczyzna uchronił zwierzę przed tragiczną śmiercią i postanowił, że od teraz zawalczy o los wszystkich istot, które nie mogą zrobić tego same. W 1866 roku założył ASPCA, czyli Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt.

Zaledwie rok później zorganizował karetkę dla koni oraz zaprojektował zawiesie, które pomagało je ratować jeszcze w czasach I Wojny Światowej. To Bergh zainicjował uchwalenie pierwszej ustawy chroniącej zwierzęta przed okrucieństwem i sprawił, że świat stał się dla nich mniej okrutnym miejscem. Chociaż zaczęło się od koni, ASPCA pomagało również innym zwierzakom. Lekarze weterynarii zatrudnieni w organizacji ulepszyli proces znieczulenia ogólnego zwierząt, zaczęli stosować rad w ich leczeniu onkologicznym, a w latach 60. ubiegłego wieku wykonali pierwszą operację na otwartym sercu u psa.

W latach 70. organizacja podjęła wysiłki w celu upowszechnienia metod zapobiegania rozmnażania zwierząt domowych oraz oznakowywania ich mikrochipami. Założone przez nich Centrum Leczenia Zatruć Zwierząt do dziś jest jednym z najlepszych ośrodków tego typu w całych Stanach Zjednoczonych. W 2013 roku ASPCA otworzyło Centrum Rehabilitacji Behawioralnej zajmujące się terapią zwierzaków, które zostały ofiarami okrucieństwa – to pierwsza i dotychczas jedyna placówka o takiej specjalizacji.

ASPCA – najważniejsze cele dzisiaj

ASPCA to organizacja, która zajmuje się szeroko pojętą ochroną zwierząt, zarówno towarzyszących, jak i gospodarskich oraz tych wykorzystywanych w badaniach, rozrywce, sporcie oraz pracy. Pracownicy wraz z wolontariuszami skupiają się na zmianach systemowych, czyli dążeniu do uchwalania nowych praw, które będą chronić zwierzęta przed okrucieństwem na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Obejmują one między innymi przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt hodowanych na mięso oraz zwiększenie kar za stosowanie okrucieństwa wobec przedstawicieli innych gatunków z tego królestwa.

Jednak to nie wszystko. Dzięki pracy wybitnych weterynarzy, behawiorystów oraz specjalistów z innych dziedzin udało się osiągnąć ogromny postęp w leczeniu zwierząt dotkniętych zarówno problemami o podłożu fizycznym, jak i psychicznym. ASPCA zajmuje się także znajdowaniem domów dla porzuconych zwierzaków oraz promowaniem idei adopcji.

ASPCA powstało, dzięki działaniu jednostki i od lat zmienia sytuację zwierząt na lepszą. Jak widać, czasami wystarczy tylko jeden człowiek, by odmienić świat tak wielu, którzy nie mają swojego głosu i nie mogą samodzielnie o siebie zawalczyć.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.