Wyjątkowy klimat świąt, który zaczyna towarzyszyć wszystkim już od początku grudnia, przynosi spokój i błogość. Kolorowe lampki, błyszczące dekoracje, choinki i sezonowe słodycze pojawiają się niemal na każdym rogu. I choć wiele miejsc świetnie oddaje świąteczny klimat, to tylko w jednym z nich można poczuć się naprawdę wyjątkowo. To Wioska Świętego Mikołaja w Laponii. Zastanawiasz się, na jakie atrakcje można tam liczyć? Chcesz poznać cennik? Nasz informator dostarczy ci niezbędnych wiadomości. Zapraszamy do lektury!

Gdzie jest Wioska Świętego Mikołaja?

Wioska Świętego Mikołaja znajduje się w Rovaniemi na północy Finlandii. Otacza ją piękny las iglasty, który szczególne wrażenie robi w czasie zimy. To właśnie w tym miejscu przebiega granica koła podbiegunowego.

Gdzie jest Wioska Świętego Mikołaja?

Wioska Świętego Mikołaja – adres

Dokładny adres Świętego Mikołaja to: 

Tähtikuja 1,

96930 Napapiiri (koło podbiegunowe)

Finlandia.

kup bilety

Rovaniemi Wioska Świętego Mikołaja – dojazd

Do Wioski Świętego Mikołaja można dojechać samochodem (przez miejscowość Napapiiri przebiega droga europejska E75). Dojazd jest możliwy także lokalnym autobusem linii 8.

Rovaniemi Wioska Świętego Mikołaja – dojazd

Wioska Świętego Mikołaja (Finlandia) – historia

Historia niezwykłego miejsca, jakim z pewnością jest Wioska Świętego Mikołaja, sięga II wojny światowej. Rovaniemi zostało wówczas doszczętnie zniszczone, a jego mieszkańcy – ewakuowani. Odbudowa miasta nie była łatwym zadaniem. Rovaniemi i Laponia zostały jednymi z pierwszych miejsc, które wsparła organizacja pomocy i odbudowy UNRRA. 

Wizyta Eleanor Roosevelt i powstanie Wioski Świętego Mikołaja

W 1950 r. Eleanor Roosevelt, wdowa po prezydencie Franklinie D. Roosevelcie, postanowiła odwiedzić Rovaniemi. Władze miasta podjęły decyzję o wybudowaniu chaty na kole podbiegunowym. To miejsce miało być symbolem wizyty pierwszej damy.

Wydarzenie to sprawiło, że coraz więcej turystów zaczęło odwiedzać koło podbiegunowe, a symboliczna chata została nazwana „The Roosevelt Cottage”. Z biegiem czasu pojawiało się tam coraz więcej budynków i atrakcji turystycznych. Laponia od dawien dawna uznawana była za dom Świętego Mikołaja, a w latach 80. miejsce to stało się atrakcją turystyczną.

Wioska Świętego Mikołaja – wycieczka

Wioska Świętego Mikołaja w Finlandii jest otwarta przez cały rok, jednak najlepiej odwiedzić ją w grudniu. Ma to oczywiście swoje minusy, ponieważ przed Bożym Narodzeniem to miejsce jest szczególnie oblegane przez turystów. Wioskę można zwiedzić w kilka godzin, jednak najlepiej poświęcić na to cały dzień. Północna Finlandia oferuje dodatkowo piękne krajobrazy i inne atrakcje, dlatego może być idealnym miejscem na kilkudniową wycieczkę.

Wioska Świętego Mikołaja – wycieczka

Wioska Świętego Mikołaja Laponia – atrakcje

Wycieczka do Wioski Świętego Mikołaja w Finlandii jest niezwykłym przeżyciem, dzięki któremu można powrócić do beztroskich lat dzieciństwa. To jednak nie wszystko, ponieważ zwiedzających czeka wiele atrakcji – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. 

Wioska Świętego Mikołaja Laponia – atrakcje

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi – spotkanie z Mikołajem

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Wiosce Świętego Mikołaja jest jego biuro. Mieści się ono w samym sercu wioski. Kręte ścieżki wewnątrz magicznego budynku prowadzą wprost do miejsca urzędowania Świętego Mikołaja, gdzie można zamienić z nim kilka słów. Wizyta może zostać uwieczniona na zdjęciu lub wideo przez pomocne elfy. Oprócz biura Świętego Mikołaja warto również odwiedzić:

  • Pocztę Świętego Mikołaja, gdzie można kupić pamiątki i kartki świąteczne, aby wysłać je stamtąd do bliskich;
  • Chatkę Pani Mikołajowej, w której można zrobić własne pamiątki. Gospodyni domu chętne zabawia gości wspaniałymi opowieściami o Laponii;
  • Dom Bożonarodzeniowy Świętego Mikołaja.
Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi – spotkanie z Mikołajem

Wioska Świętego Mikołaja Finlandia – poznaj słynne renifery!

Jak wiadomo, środkiem transportu Świętego Mikołaja są sanie ciągnięte przez zaprzęg reniferów. Najsłynniejszy ich przedstawiciel – Rudolf Czerwononosy – doczekał się nawet znanej na całym świecie piosenki. W Wiosce Świętego Mikołaja można nie tylko poznać urocze renifery, lecz również wybrać się z nimi na przejażdżkę saniami.

Wioska Świętego Mikołaja Finlandia – poznaj słynne renifery!

Wioska Świętego Mikołaja – Husky Park

Kolejną niezwykle ciekawą atrakcją będzie wizyta u psów husky. Można się z nimi bawić, przytulać je, a nawet wybrać się z nimi na spacer lub przejażdżkę. 

Wycieczka do Wioski Świętego Mikołaja – polowanie na zorzę polarną

Wioska Świętego Mikołaja to miejsce, gdzie możesz zobaczyć zorzę polarną – jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk przyrodniczych. Obserwowanie tego niezwykłego widoku niestety nie zawsze jest możliwe. W czasie niepogody nie będziesz jej widział. Jeśli jednak dopisze ci szczęście, zobaczysz ją również i ty!

Wioska Świętego Mikołaja – farma Elfów

W miejscu, o którym piszemy, atrakcją będzie również mini zoo.Zamieszkują je:

  • owce;
  • alpaki;
  • kozy;
  • króliki;
  • renifery;
  • kury. 

Opiekunowie opowiadają o zwyczajach i życiu codziennym tych zwierząt na biegunie północnym.

Wioska Świętego Mikołaja – przejażdżka na skuterach śnieżnych

Będąc w Rovaniemi, warto wybrać się również na safari na skuterach śnieżnych.Przemierzanie skuterem pokrytych śniegiem lasów jest niezwykłą przygodą. Może przy okazji uda ci się zobaczyć efektowną zorzę polarną?

Wioska Świętego Mikołaja – dom ze śniegu

Dom ze śniegu to z całą pewnością miejsce wyjątkowe. W jego wnętrzu można spotkać mnóstwo ciekawych postaci i figur. Znajdują się tam bałwany i rzeźby lodowe. 

Wioska Świętego Mikołaja – linia bieguna północnego

Wybierasz się do Laponii? Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi zapewnia mnóstwo atrakcji, ale nie zapomnij przekroczyć linii bieguna północnego! Uwiecznienie tego na zdjęciu z pewnością będzie oryginalną pamiątką z dalekiej wyprawy.

Kliknij tutaj, aby kupić bilety do Wioski Świętego Mikołaja.

Rovaniemi Wioska Świętego Mikołaja – cena

Wstęp do Wioski Świętego Mikołaja jest bezpłatny, jednak za poszczególne atrakcje trzeba będzie zapłacić. 

Wioska Świętego Mikołaja Laponia – cennik

AtrakcjaCena 
zdjęcie ze Świętym Mikołajemod 30 €
Husky Park10 € – kup bilety
przejażdżka psim zaprzęgiem30 €
przejażdżka zaprzęgiem reniferów30 €
safari na skuterach śnieżnychod 50 €

Laponia Wioska Świętego Mikołaja – restauracje

W Wiosce Świętego Mikołaja znajduje się kilka punktów gastronomicznych, które z pewnością warto odwiedzić. Można tam spróbować fińskich potraw i zjeść pysznego łososia, przygotowanego według tradycyjnych receptur. Osoby, które wolą coś innego, mogą zdecydować się na pizzę, burgery i wiele innych smakołyków. 

Wioska Świętego Mikołaja – godziny otwarcia

Więcej informacji, wraz z godzinami otwarcia, na temat Wioski Świętego Mikołaja znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej: https://santaclausvillage.info/.

Wioska Świętego Mikołaja – czy warto odwiedzić ją także latem?

Wiosną i latem możesz wybrać się na piesze wędrówki na szlakach w Rovaniemi. Zależy ci jednak, aby odwiedzić to miejsce głównie ze względu na tradycję bożonarodzeniową? Zaplanuj wycieczkę na listopad lub grudzień.

Wioska Świętego Mikołaja – zdjęcia

Wioska Świętego Mikołaja – zdjęcia 1
Wioska Świętego Mikołaja – zdjęcia 2
Wioska Świętego Mikołaja – zdjęcia 3
Wioska Świętego Mikołaja – zdjęcia 4
Wioska Świętego Mikołaja – zdjęcia 5

Wioska Świętego Mikołaja – wideo

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)