Zakaz trzymania rybek w popularnych kulach to nie pierwsza propozycja poprawy losu zwierząt w Treviso. Wcześniejsze przepisy dotyczyły znęcania się nad zwierzętami, teraz jednak mają zawierać konkretne wskazania do prawidłowej opieki nad nimi.

Zakaz trzymania rybek w kuli to ważny krok ku poprawie ich losu

złota rybka w akwarium

O rybkach wspomniano w projekcie po raz pierwszy. To ważny krok w kierunku poprawy świadomości społecznej w tej kwestii. Daje nadzieję, że za przykładem Treviso pójdą inne miasta, a także kolejne państwa. Zakaz trzymania rybek w kuli może dzięki temu zyskać szersze poparcie oraz uświadomić więcej osób, a także wpłynąć na zakres akcesoriów polecanych do sprzedaży.

Dlaczego kula dla rybek jest nieodpowiednia?

złote rybki w akwarium

Ze względu na duże ograniczenia wielkościowe kuli nie nadaje się ona do utrzymywania żadnych zwierząt akwariowych. Niedużą powierzchnię dna trudno obsadzić roślinami, których obecność jest ważna dla dobrego samopoczucia wielu gatunków, dając im schronienie i rekreację. Kształt kuli uniemożliwia też montaż większości sprzętów, takich jak filtr czy grzałka. Ogrzewanie wody zgodnie z wymogami gatunku oraz jej wydajne napowietrzanie są niezbędne do komfortowego życia organizmów wodnych.

Projekt ekspertów i władz miasta Treviso daje nadzieję na poprawę losu zwierząt towarzyszących i poszerzanie świadomości społecznej w temacie potrzeb tych gatunków.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Joanna Kubera

Filolożka i zoopsycholożka, w branży zoologicznej od kilkunastu lat. Niemal wszędzie towarzyszą jej dwa długowłose samce chihuahua. Udowadnia, że z małym psem również można trenować. Miłośniczka gryzoni, szczególnie chomików. W wolnych chwilach uwielbia przestawiać meble.