Orgin to dwuletni owczarek belgijski, który pracuje w policji od grudnia 2020 r. Jego opiekunem jest starsza sierżant Barbara Hajdes.

Wrocław: Pies powąchał buty i uratował niedoszłego samobójcę

Rodzina zaginionego przekazała informację, jakoby mężczyzna mógłby się znajdować w okolicach stacji kolejowej w Mokronosie Górnym. Na miejsce udała się st. sierż. Barbara Hajdes wraz ze swoim partnerem – psem Orginem. Zdarzenie relacjonuje sierż. Aleksandra Rodecka z wrocławskiej policji:

„Najbliżsi zaginionego udostępnili policjantce buty, które wcześniej nosił mężczyzna. Pies, po nawęszeniu zapachu, od razu podjął trop i pobiegł za śladem, który doprowadził policjantkę do oddalonego o kilkaset metrów mężczyzny. Pomoc, na szczęście, przyszła na czas i nie doszło do tragedii. Karetka pogotowia zabrała 32-latka do szpitala, gdzie trafił pod opiekę medyków”.

Wrocław: Orgin pracuje w Policji od pół roku

Orgin pracuje w policji od grudnia 2020 r. Wówczas to st. sierż. Hajdes wraz z czworonożnym funkcjonariuszem rozpoczęli szkolenie w w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Samo szkolenie dla przewodników psów służbowych to bardzo wymagający i długi proces związany z przyswojeniem ogromnej ilości wiedzy i umiejętności praktycznych.

Kwalifikacje to jednak nie wszystko. Najważniejszym czynnikiem jest więź i porozumienie pomiędzy policjantem a psem, które są niezbędne do udanej i owocnej współpracy. Po nieco ponad pół roku możemy śmiało stwierdzić, że duet Hajdes-Orgin stanowi zgraną i skuteczną parę.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.