Panujące zmiany klimatyczne mogą stwarzać zagrożenie dla samców ważek zamieszkujących terytorium Ameryki Północnej. Okazuje się, że owadom z tego powodu grozi wyblaknięcie skrzydełek, co z kolei może przyczynić się do wymarcia gatunku.

Zmiany klimatyczne w mniej lub bardziej znaczącym stopniu dotyczą wszystkie żywe stworzenia zamieszkujące naszą planetę. Panujące warunki nie wpływają dobrze na samców ważek, które mogą stracić charakterystyczne ubarwienie. Taki stan rzeczy negatywnie wpłynie na dalszą przyszłość tego gatunku, gdyż samice nie będą zainteresowane wypłowiałymi skrzydełkami.

Ważki z mniej kolorowymi skrzydłami mają większe szanse na przeżycie

Michael Moore z Uniwersytetu w Saint Louis wraz z innymi naukowcami doszli do wniosku, że im chłodniejszy region, w którym żyją ważki, tym ciemniejsze i barwniejsze są skrzydła męskich osobników. Odkrycie dotyczy wszystkich gatunków, aczkolwiek uczeni baczną uwagę zwrócili na 10 z nich o wyjątkowo szerokim zasięgu występowania w Ameryce Północnej. W badaniach pomogło ponad 2700 fotografii, przesłanych na platformę naukową iNaturalist. Na ich podstawie uczeni odkryli, że skrzydła samców są bledsze.

Wpływ na to ma globalne ocieplenie. Uszkodzeniu ulegają tkanki skrzydełek co ostatecznie może doprowadzić do przegrzania i śmierci owadów. W takim wypadku większe szanse na przeżycie mają ważki, które mają mniej kolorowe skrzydła.

„Jest bardzo prawdopodobne, że ważki stracą umiarkowaną ilość zabarwienia skrzydeł, gdy przystosowują się do cieplejszych temperatur związanych ze zmianą klimatu. Pozostaje pytanie, jakie będą szły za tym straty, a jakie korzyści” – podkreśla Michael Moore.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.