Jesiotry mogą ponownie zagościć w polskich rzekach dzięki pracom WWF Polska. Zaangażowany jest również Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie oraz departament rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa.

Jesiotry ponownie „królami polskich rzek”?

O akcji przywrócenia jesiotra do polskich wód informuje „Gazeta Wyborcza”. W różnych miejscach Polski do rzek wpuszczane są młode jesiotry ostronose. To zwierzę określane jako „dinozaur” wśród ryb. Wszystko przez to, że gatunek ten nie uległ niemal w ogóle zmianie od 200 milionów lat.

Do tej pory jesiotry wpuszczono między innymi do Drwęcy w Szramowie oraz Odry w Widuchowej. W tej pierwszej rzece pojawiło się 15 tysięcy młodych, w drugiej z kolei 10 tysięcy. Drwęca, jak informuje w rozmowie z „GW” dr Alicja Pawelec z WWF Polska, była historycznym obszarem występowania tej ryby. W niej odbywało tarło i dorastały młode ryby, które potem płynęły do Wisły i dalej do Morza Bałtyckiego.

Jesiotry znowu w Polsce. Po co jest ta akcja?

Niektórzy mogą sobie zadawać pytanie, po co jesiotry ponownie są wpuszczane do polskich rzek. Chodzi między innymi o kwestię składników odżywczych, które ryby te przenosiły do Morza Bałtyckiego. To niezwykle istotna rola, jaką ten gatunek spełniał w naszym ekosystemie.

Dr Pawelec dodaje, że jesiotry regulowały również populację innych ryb. Wszystko dzięki dostarczaniu przez nie pokarmu – bezkręgowców dennych. Dzięki jesiotrom mniejsza też była liczba inwazyjnych gatunków ryb przydennych.

Za: Wyborcza.pl

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.