Sytuacja jest bardzo poważna. Rolnicy coraz częściej ubiegają się o pozwolenie na broń. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, bowiem sępniki czarne są objęte ochroną.

USA: Sępniki czarne znajdują się pod ochroną, ale jest kompromis

US Fish and Wildlife Service stara się znaleźć kompromis w tej sytuacji. Co prawda gatunek ten znajduje się w USA pod ochroną, aczkolwiek program zakłada rozwiązanie w postaci wydaniu ograniczonej liczby przyzwoleń na odstrzelenie ptaków. Konkretnie na sto osobników rocznie. W stanie Indiana zatwierdzono nowe regulacje kilka tygodni temu. Wcześniej prawo działało bardziej opieszale i na stosowne zezwolenia trzeba było czekać kilka miesięcy, jednak ze względu na wyrządzone szkody przez sępniki, cały proces został znacznie przyspieszony. W oświadczeniu Joe Moore, wiceprezesa Indiana Beef Cattle Association możemy przeczytać:

„Ten system ma kluczowe znaczenie dla kontrolowania inwazji sępników czarnych, który powodują znaczne szkody i spustoszenie wśród hodowców bydła w Indianie”.

USA: Sępniki czarne szczególnie niebezpieczne dla matek z dziećmi

Częściowe przyzwolenie na odstrzelenie ptaków przez farmerów obowiązuje m.in. w Missouri, Missisipi, Oklahomie, Tennessee, Teksasie i Arkansas, a od 2015 r. także w stanie Kentucky. Mimo tego szacuje się , że miejscowi hodowcy bydła rocznie tracą nawet 500 tys. dolarów. Greg Slipher, specjalista ds. hodowli zwierząt z Indiana Farm Bureau w wywiadzie dla „Times” powiedział, że ptaki najczęściej polują w tracie porodów. Wówczas ofiarami stają się matki wraz z dziećmi.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.