Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, który został ustanowiony przez ONZ. Każdego roku właśnie 20 maja podkreślamy, jak istotne dla całego ekosystemu są to owady. Pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których wytwarzane są produkty spożywcze roślinnego pochodzenia.

Bez pszczół nie byłoby nawet porannej kawy!

O tym, jak istotne są dla nas pszczoły, przypomniała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu. We wpisie na Facebooku napisano:

„To prawdziwi specjaliści w zakresie żywienia pyłkiem i nektarem?, dzięki czemu są ważnymi zapylaczami roślin kwiatowych??? Dzięki temu ludzie i zwierzęta mają podstawowe wyżywienie, jakim są owoce i warzywa”.

Przypomniano, że nawet poranną kawę możemy pić dzięki pracy pszczół. To samo dotyczy pysznej kanapki z dżemem, nie wspominając już o herbacie słodzonej miodem.

Lasy Państwowe poinformowały też o specjalnej akcji, której celem jest wsparcie tych niezwykle pożytecznych owadów. Między innymi w każdym z nadleśnictw ma powstać łąka kwietna, w niektórych nawet więcej niż jedna. Dalej dodano:

„Skoro na co dzień spędzamy czas w lesie, to nikt inny jak my, nie zajmie się bartnictwem – czyli hodowlą pszczół w barciach. To wcześniejsza forma dbałości o pszczoły, by w rezultacie dobrać się do miodu”.

Akcja BEEaHero

Akcję „BEEaHero” zainicjowała z kolei Fundacja Pszczoła z Piły. Promocję wspiera znany artysta Czesław Mozil, który udzielił głosu w filmie promującym zbiórkę. Z tej okazji stworzona zostanie pasieka edukacyjna, która połączona będzie z ogrodem społecznym. Bożena Wola z fundacji poinformowała:

„Dzięki środkom ze zbiórki ruszy długo wyczekiwana transmisja live z pasieki. Każdy będzie mógł online obserwować życie pszczół. I to bez cenzury!”.

Polski premier podzielił się ciekawostką

O Dniu Pszczoły pamiętał też szef polskiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki podzielił się na Facebooku ciekawostką z życia swojej rodziny. Okazuje się, że pszczelarzem był jego ojciec, śp. Kornel Morawiecki. Napisał też:

„W Polsce mamy wielowiekowe tradycje pszczelarskie, a naszymi miodami – pitnymi i tymi klasycznymi, Europa zachwycała się już kilkaset lat temu.

Cieszę się, że tradycja ta wraca, przemysł kwitnie, a świadomość związana z ochroną pszczół i edukacją ekologiczną rośnie”.

za: Polsatnews.pl, Polsat News, Facebook

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.