Ośrodek powstanie na 95 ha terenie i będzie miał trzy kondygnacje. Łączna powierzchnia ma liczyć ok. 5 tys. m2.

Minister klimatu: wybudowanie azylu to „bardzo ważny projekt”

Anna Moskwa powiedziała, że wybudowanie centralnego azylu dla zwierząt należy do priorytetowych celów resortu:

Bardzo ważny projekt. W toku różnych postępowań celnych, karnych, wykroczeniowych, administracyjnych poza tym, że są zatrzymywani ludzie, często zatrzymywane są zwierzęta. Ten system pozwoliłby stworzyć ośrodek, który w dobrych warunkach na czas prowadzenia postępowań mógłby przechowywać dziką faunę, ale też i wszystkie inne zwierzęta, które by w toku tych postępowań mogły się pojawić

– wyjaśnia minister.

Minister klimatu zapowiada otwarcie azylu: liczba i różnorodność zatrzymywanych w Polsce zwierząt stale rośnie

Służba Celno-Skarbowa opublikowała dane, z których wynika, że w Polsce z roku na rok powiększa się liczba i różnorodność zatrzymywanych zwierząt. W latach 2015-2018 zatrzymano m.in. 10 tys. sztuk pijawek lekarskich, 60 żółwi stepowych, czy 24 papugi. Argumenty za wybudowaniem takiego azylu nabrały jeszcze większego sensu rok później. Wówczas to transport 10 tygrysów, które były przewożone z Włoch do rosyjskiego Dagestanu, utknął na przejściu granicznym w Koroszczynie w październiku 2019 r. Podczas kilkudniowego postoju jedno ze zwierząt padło, a stan pozostałych był bardzo zły.

Powstanie Centralnego Azylu ma umożliwić przejęcie właśnie niebezpiecznych zwierząt przetrzymywanych w pseudocyrkach.

Źródło: PAP

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.