Jeże będą zdecydowanie bardziej bezpieczne na terenie miasta Lublin. Kierowcy będą ostrzegani, aby uważali na te niewielkie zwierzęta, które mogą przekraczać drogę.

Jeże należą do wyjątkowo pożytecznych zwierząt, które dość łatwo niestety giną pod kołami przejeżdżających samochodów. Nie sposób tego problemu zlikwidować całkowicie, warto jednak działać tak, aby choć trochę bardziej zadbać o bezbronne zwierzęta.

Miasto zatroszczy się o bezpieczeństwo jeży

Takie działanie podjęło miasto Lublin. Z jego inicjatywy w różnych lokalizacjach na terenie miasta staną specjalne znaki drogowe. Mają one za zadanie ostrzegać kierowców, aby jechali nieco ostrożniej. Wszystko to w trosce właśnie o jeże, które we wskazanych miejscach często przechodzą przez jezdnię. Taka wycieczka może się dla nich skończyć tragicznie.

Celem działania miasta jest utrzymanie różnorodności jeśli chodzi o ilość gatunków zwierząt bytujących na tych terenach. Obecnie jest ich około stu. W tej chwili postanowiono zadbać szczególnie właśnie o jeże.

Zależy nam, aby miasto było miejscem bezpiecznej i w miarę możliwości bezkonfliktowej koegzystencji ludzi i zwierząt.

– argumentowała Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, pani Blanka Rdest-Dudak.

Miejsca wskażą mieszkańcy miasta

Miejsca nie zostaną jednak wskazane losowo. Zaapelowano do mieszkańców, aby zgłaszali miejsca, gdzie widują jeże. Dane te zostaną potem przeanalizowane i wybrane zostaną miejsca, gdzie pojawią się wspomniane znaki.

Tym bardziej inicjatywa ta jest godna uwagi wszystkich miłośników zwierząt. To w końcu mieszkańcy najlepiej będą potrafili wskazać, gdzie problem może się pojawić. Zza biurka nie wszystko dobrze widać i cieszy, że urząd zdaje sobie z tego sprawę. Oby więcej tego typu akcji!

za: lublin112.pl

Archiwum: kwiecień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.