Czy delfiny rozmawiają ze swoimi młodymi w specjalny sposób?

Komunikacja między delfinami jest fascynującym polem badań. Jest niezwykle złożona i opiera się na specyficznych dźwiękach, które te zwierzęta wydają. Najnowsze odkrycia naukowe wykazały, że delfiny butlonose, rozmawiając ze swoimi cielętami, zmieniają ton swoich gwizdów. Te unikalne dźwięki niosą informacje o tożsamości ssaków, wprowadzając młode w dorosłe społeczności delfinów.

Jak prowadzone są badania nad komunikacją między delfinami?

W najnowszym badaniu naukowcy odnotowali sygnały 19 matek-delfinów w stanie Floryda, zarówno kiedy były same, jak i w towarzystwie swoich młodych. Badacze odkryli, że kiedy matki kierują sygnał do swoich młodych, tonacja ich głosu jest wyższa, a zakres częstotliwości większy niż zazwyczaj. Odkrycie to zostało opublikowane w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Czy komunikacja między delfinami pomaga w wychowywaniu młodych?

To, dlaczego delfiny używają „mowy dziecięcej” w komunikacji, nie jest do końca zrozumiałe. Naukowcy są jednak zdania, że może to pomóc młodym nauczyć się wymawiać nowe dźwięki. Inną możliwą przyczyną użycia określonych tonacji jest przyciągnięcie uwagi młodych. Jest to szczególnie ważne, aby młode wiedziały, kiedy matka mówi do nich, a kiedy ogłasza swoją obecność innym członkom grupy.

Dodatkowo gdy delfiny wydają dźwięki, oznajmiają swoje położenie członkom stada. To również ważna informacja dla młodych delfinów, które dzięki temu zawsze mogą być blisko mamy.

Czy tylko delfiny używają matczynego języka?

Choć komunikacja między delfinami jest unikalna i fascynująca, to nie tylko one zwracają się do młodych w specjalny sposób. Istnieją dowody na komunikację skierowaną do dzieci u innych gatunków, w tym u samic nietoperzy wielkoskrzydłych.

Wszystkie te odkrycia dowodzą, jak fascynujący jest świat zwierzęcych komunikacji, i jak wiele jeszcze możemy się nauczyć, obserwując te naturalne zjawiska.

Archiwum: czerwiec 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.