Wiele osób się ich boi, inni zaś bardzo chętnie obserwują ich poczynania. Dziki, bo o nich mowa, to nie tylko mieszkańcy lasów, lecz również stali bywalcy okolic licznie zasiedlonych przez ludzi. To stworzenia budzące zarówno zainteresowanie, jak i słuszny respekt. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co jedzą dziki? Ich groźny wygląd może sugerować mięsną dietę drapieżnika. Czy tak jest w istocie? Przekonaj się o tym, czytając nasz krótki tekst!

Gdzie możesz spotkać dzika?

co jedzą dziki - gdzie

Zwierzęta, o których diecie piszemy w artykule, występują w bardzo wielu miejscach w Polsce. Co jasne, można jest znaleźć głównie na terenach leśnych. Najlepiej czują się w lasach mieszanych i liściastych, gdzie znajduje się najwięcej pożywienia.

Nie jest jednak niczym dziwnym widok gromady dzików także w ośrodkach miejskich. Zwierzęta przyciąga tam łatwa dostępność jedzenia i często pojawiają się w miejscach, gdzie ludzie pozbywają się resztek z obiadów. Nic dziwnego, że dziki upodobały sobie w szczególności tereny nieopodal śmietników i wysypisk.

Co jedzą dziki?

Czas odpowiedzieć na nasze główne pytanie o to, co jedzą. Dziki należą do zwierząt wszystkożernych. Na ich dietę składają się zarówno składniki pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Do wyszukiwania smakołyków korzystają ze swojego wyjątkowo ostrego zmysłu węchu. Średnich rozmiarów dzik potrzebuje dziennie ok. 5 tys. kalorii w okresie letnio-wiosennym. Zimą zapotrzebowanie znacząco się zwiększa. Co je dzik, aby miał dużo siły i energii?

Co jedzą dziki? Rośliny lubiane przez te zwierzęta

co jedzą dziki - rośliny

Dziki nie należą do stworzeń wybrednych. W naturalnych leśnych warunkach, kiedy muszą długo szukać i ryć w ziemi, zadowalają się różnymi rodzajami roślin. Co jedzą dziki, gdy mowa o roślinach? Przede wszystkim:

  • żołędzie;
  • korzenie;
  • grzyby;
  • owoce;
  • trawy;
  • krzewy;
  • zioła.

Co jedzą dziki na polach?

Bardzo często na żer zapuszczają się również pod ludzkie siedziby. Popularnym miejscem „stołowania się” się dzików są pola. Szczególnie te, na których zasadzono ziemniaki, kukurydzę czy buraki. Zwierzęta te nie pogardzą także zbożami i roślinami strączkowymi. Podczas poszukiwań jedzenia potrafią doszczętnie spustoszyć pole, więc nie są mile widzianymi gośćmi.

Produkty odzwierzęce a dieta dzików

co jedzą dziki - produkty

Co jedzą dziki oprócz wymienionych roślin? To zwierzęta wszystkożerne, więc nie gardzą mięsem. Zwierzęta, które bytują w lasach, jedzą różne owady i ich larwy, Mogą to być:

  • chrząszcze;
  • trzmiele;
  • ślimaki. 

Dzikom zdarza się także zajadać się niewielkimi ssakami (np. myszami) i ptakami. Te leśne zwierzęta lubią również zaglądać do ptasich gniazd i wyjadać z nich jajka.

Czasem zadowolą się znalezioną w lesie padliną, a niekiedy zdarza im się „polować” na zwierzęta chore lub ciężko ranne, które nie mają sił, aby uciec. Co ciekawe, dziki przemierzające tereny podmokłe zjadają znalezione tam żaby, małże, a nawet… ryby!

Co jedzą dziki w miastach?

co jedzą dziki - w miastach

Dieta miejskich dzików nie należy do szczególnie zdrowych. Mimo to łatwość dostępnych przysmaków sprawia, że te zwierzęta bardzo często wolą zapuszczać się na tereny zamieszkiwane przez ludzi. Samodzielne poszukiwania są bowiem dużo trudniejsze, a pożywienia w lesie jest o wiele mniej niż w mieście. Warto także nadmienić, że ludzie bardzo chętnie (szczególnie w miejscowościach turystycznych) częstują dziki kanapkami, resztkami obiadowymi czy obierkami.

Odpowiedź na pytanie, co jedzą dziki, już znasz. To zwierzęta mało wymagające, ale trzeba przyznać, że ich dieta może być całkiem zróżnicowana. Niektórych nawyków żywieniowych ludzie nie powinni jednak naśladować…

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)