Jeżeli chcesz mieć w domu terrarium dla węża, musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego dokładnie gada planujesz kupić. Na rynku dostępne są różne rodzaje zbiorników, jednak nie wszystkie będą odpowiednie dla każdego gatunku. Sprawdź, co warto wiedzieć o terrariach dla węży. 

Wymiary terrarium dla węża

terrarium dla węża - wymiary

Wymiary terrarium dla węży zależą od gatunku wybranego przez ciebie zwierzęcia. Niektóre z nich dorastają do ogromnych rozmiarów, więc potrzebują większej przestrzeni. Istnieją węże, dla których lepsze będą terraria poziome. Dla innych – tych, które w naturze wspinają się po drzewach – preferowane są pionowe zbiorniki. 

Najpopularniejsze pod względem rozmiaru jest terrarium dla węża 80x40x40 cm, o poziomej orientacji. Będzie to odpowiednie lokum dla węża zbożowego, który jest stosunkowo niewielkim gadem. Jednak już dla boa dusicieli, dorastających nawet do 2,5-3,5 m, wymagane jest terrarium min 100x80x80 cm. Zanim kupisz zbiornik, upewnij się, że dokładnie znasz wymagania gatunkowe poszczególnych gadów.

Szklane, drewniane czy plastikowe? Rodzaje terrariów dla węży

Najłatwiej terraria dla węży można sklasyfikować, kierując się materiałem ich wykonania. Przed podjęciem decyzji o kupnie jakiegokolwiek zbiornika, warto poznać wszystkie zalety i wady każdego z nich. Sprawdź, czym wyróżnia się terrarium dla węża szklane, a jakie cechy mają wersje drewniane i plastikowe. 

Terrarium szklane

Terrarium ze szkła jest jednym z najpopularniejszych. Niemal w każdym sklepie zoologicznym możesz zaopatrzyć się w taki zbiornik. Jego zaletą jest to, że znajdziesz go w różnych wymiarach. Szklane ścianki pozwalają oglądać wnętrze terrarium z każdej strony i monitorować stan węża. Z uwagi na materiał wykonania, zbiornik jest odporny na zawilgocenie i zniszczenie.

Minusem szklanego terrarium jest fakt, że dość szybko traci ono ciepło. Przez to konieczne jest jego intensywniejsze ogrzewanie, a to oznacza wyższe rachunki za prąd.

Terrarium drewniane

Terrarium dla węża wykonane z drewna nie występuje powszechnie, zwłaszcza w sklepach zoologicznych. Można natknąć się na nie w niektórych punktach terrarystycznych, przeważnie jednak jest ono wykonywane na zamówienie, z płyty meblowej. Skonstruowanie takiego zbiornika wymaga znacznych umiejętności. Liczy się precyzja i solidność wykonania; w przypadku niedopracowanej konstrukcji istnieje ryzyko, że wąż ucieknie ze zbiornika.

Mimo pewnych, potencjalnych wad, drewniane terrarium dla węża jest produktem polecanym wśród miłośników tych gadów. Taki zbiornik dobrze izoluje wnętrze od temperatury i wilgoci otoczenia. Trzyma też ciepło lepiej niż terrarium szklane. Wykonane prawidłowo, jest trwałe i służy właścicielowi oraz zwierzęciu przez długi czas.

Terrarium plastikowe

Terrarium plastikowe może służyć za tymczasowe lokum. Wystarczy tutaj zwykłe przezroczyste pudełko z pokrywą. Jeżeli jesteś w trakcie poszukiwań stałego terrarium dla węża, możesz czasowo umieścić go w zbiorniku wykonanym z plastiku. Pamiętaj, aby wcześniej zbiornik odpowiednio przygotować, między innymi wywiercić otwory wentylacyjne. 

Gdzie kupić terrarium dla węża?

terrarium dla węża - gdzie kupić

Terrarystyka w Polsce rozwija się dość prężnie. Zakup zbiornika odpowiedniego dla twojego węża nie powinien stanowić problemu. 

Terraria szklane można nabyć w większości sklepów zoologicznych. Zbiorniki drewniane stanowią asortyment specjalistycznych punktów sprzedaży, zajmujących się głównie terrarystką. Niektórzy zamawiają terrarium dla węża u osób prywatnych lub firm zajmujących się stolarką czy szklarstwem. To dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujesz nietypowego zbiornika.

Jaka jest cena terrarium dla węża?

terrarium dla węża - cena

Cena terrarium dla węża zależy zarówno od jego wymiarów, jak i materiału, z którego zostało wykonane. Szklany zbiornik dla węża zbożowego to koszt 300-400 zł. Podobnie drewniany – ceny wahają się od ok. 300 zł w górę. Plastikowe terraria kosztują zaledwie 100 zł, ale warto pamiętać, że stanowią one rozwiązanie wyłącznie tymczasowe. 

Jeżeli marzy ci się terrarium dla węża wykonane na specjalne zamówienie, musisz liczyć się z wyższymi kosztami. Oczywiście, każda osoba zajmująca się konstrukcją takich zbiorników zawodowo ma inny zakres cen. Zazwyczaj jednak koszty wynoszą 1000 zł i więcej. 

Akcesoria do terrarium dla węża

Samo terrarium dla węża to nie wszystko! Równie ważne jest jego odpowiednie wyposażenie. Przydatne akcesoria do terrarium dla węża to między innymi: 

  • mata grzewcza – cena za matę to ok. 100 zł. Dzięki niej podłoże przypomina rozgrzaną ziemię, imitując tym samym naturalne warunki bytowe węża;
  • lampa grzewcza – ogrzewa terrarium i imituje efekt promieni słonecznych;
  • basen – czyli po prostu pojemnik z wodą, dopasowany do rozmiarów węża. Przyda się w okresie wylinki, czyli zrzucania skóry;
  • miska na pokarm;
  • podłoże – w zależności od gatunku węża, będą to piasek, trociny, żwir, darń, drewienka bukowe i inne;
  • kryjówki – mogą to być domki, jaskinie, groty, pnie, konary lub korzenie; wszystko to pozwala wężowi ukryć się, a ponadto nadaje terrarium odpowiedni charakter.

Klimat w terrarium dla węża

terrarium dla węża - klimaty

Zapewnienie klimatu w terrarium dla węża polega na odwzorowaniu naturalnych warunków bytowania konkretnego gatunku. Do najpopularniejszych zwierząt hodowanych w Polsce należą te występujące w podzwrotnikowej i zwrotnikowej strefie. Warunki, jakie należy zapewnić w terrarium, obejmują zatem wysoką temperaturę (najczęściej >24°C) i odpowiednio dopasowaną wilgotność (>50%). Przed zakupem gada musisz uważnie zapoznać się z jego potrzebami, aby jak najdokładniej móc odtworzyć odpowiednie dla niego warunki. Przygotowanie terrarium dla węża nie jest trudne. Jeśli jednak obawiasz się, że temu nie podołasz, wynajmij specjalistów do pomocy.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.