W przypadku rasy corgi szczeniak jest nie tylko sympatyczny, ale też bardzo charakterystyczny. Corgi pembroke zasłynęły jako obiekty wielkiej miłości ze strony brytyjskiej królowej, Elżbiety II. Cardigany z kolei wyróżniają się mocniejszym charakterem, który zawdzięczają domieszce krwi jamnika. Tych dwóch ras trzeba zazwyczaj szukać w dwóch różnych hodowlach. 

Welsh corgi pembroke i cardigan – hodowla

Welsh corgi pembroke oraz welsh corgi cardigan to rasy uznawane przez FCI, które łączy zestaw cech charakterystycznych dla psów typu corgi. Szczeniaków jednej i drugiej odmiany najlepiej szukać w hodowlach, które są zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Psy te, choć podobne z wyglądu, mają różne wzorce i odmienne charaktery. Dodatkowo cardigany występują w wielu rodzajach umaszczenia, jednak uchodzą za bardziej charakterne niż pembroke.

corgi

Właśnie z powodu tych różnic warto dobrze przemyśleć decyzję o tym, którego szczeniaka chcesz przyjąć pod swój dach. Kiedy masz świadomość, że pembroke i cardigan to dwie różne rasy, wiesz też, że najlepiej szukać ich w różnych hodowlach. 

Corgi a hodowla – na co uważać?

Wiesz już, że jeśli interesuje cię corgi, hodowla powinna należeć do FCI. Dlaczego to takie ważne? Międzynarodowa Federacja Kynologiczna czuwa nad tym, aby wzorce rasy były przestrzegane. Wzorzec to natomiast nie tylko przepis na to, jak pies powinien wyglądać, ale także jego dokładny profil psychologiczny. 

Corgi pembroke słyną ze swojego charakteru i przemiłej natury. Cardigany są nieco bardziej uparte, jednak powinny być psami stabilnymi i pozbawionymi skłonności do agresji. Dobry plan hodowlany nastawiony jest na pielęgnację najlepszych cech i eliminowanie tych, które nie powinny być przekazywane dalej. 

corgi

Jakie są cechy pseudohodowli corgi? 

Brak rejestracji w ZKwP jest bardzo niepokojącym sygnałem. Od razu powinien wzbudzić twoją czujność. Co jeszcze może świadczyć, że masz do czynienia z pseudohodowcą corgi, a hodowla nie jest godna polecenia? Są to:

  • niechęć do kontaktu;
  • przekazywanie pieska na mieście lub w drzwiach mieszkania;
  • twierdzenie, że rodowód nie ma żadnego znaczenia;
  • brak wyników badań rodziców szczeniaków i samych piesków;
  • brak pytań na temat przyszłego domu szczeniaka oraz tego, jakie masz doświadczenie z psami.

Szczenięta corgi – gdzie ich szukać? 

Społeczność zgromadzona wokół obydwu odmian jest bardzo dobrze zorganizowana. Co jakiś czas w największych polskich miastach odbywają się marsze corgi, podczas których dumni opiekunowie przechadzają się ulicami ze swoimi pupilami. 

Jeżeli masz wątpliwości co do wyboru hodowli, możesz bez problemu zwrócić się do miłośników rasy. Najczęściej gromadzą się oni na forach tematycznych i w grupach w social mediach. To osoby, które mają aktualną wiedzę na temat dobrych linii hodowlanych i chętnie się nią z tobą podzielą. 

Corgi cardigan i corgi pembroke – hodowla. Podsumowanie

corgi

Welsh corgi cardigan oraz welsh corgi pembroke to dwie różne rasy, które bardzo wiele łączy. Obie są uznane przez FCI, dlatego hodowli corgi szukaj w Związku Kynologicznym w Polsce. Nie oszczędzaj na szczeniaku, ponieważ w ten sposób możesz trafić na nieuczciwego sprzedawcę. Pseudohodowcy ciągle jeszcze działają w Polsce bardzo prężnie, a obecnie są też chronieni przez prawo. Warto mieć wiedzę na temat ich działalności i wiedzieć, jak nie dać się złapać w pułapkę.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.