Owczarki belgijskie budzą zachwyt swoją posturą i inteligencją. Ale czy wśród nich można znaleźć osobniki o białym umaszczeniu? Czy to mit, czy może rzeczywistość?

Jakie są najważniejsze fakty?

  • Owczarek belgijski biały oficjalnie nie istnieje. 
  • Jasne odmiany owczarków belgijskich to malinois, laekenois oraz tervueren. 
  • Biały owczarek szwajcarski jest doskonałą alternatywą, jeśli marzy Ci się biały pies o charakterze belga.

Czy owczarek belgijski biały istnieje?

Nie, owczarek belgijski biały jako oficjalna odmiana rasy nie istnieje. Wszystkie owczarki belgijskie mają umaszczenie szare, płowe albo czarne. Jeśli natkniesz się na białego owczarka belgijskiego, prawdopodobnie jest to osobnik dotknięty albinizmem, co stanowi odstępstwo od wzorca rasy.

Jakie są jasne odmiany owczarków belgijskich?

Chociaż biały kolor nie występuje wśród owczarków belgijskich, to istnieją jasne odmiany tej rasy. Belgijski malinois posiada płowe umaszczenie. Natomiast laekenois jest jeszcze jaśniejszy i ma szorstką sierść. W odmianie tervueren także można spotkać jasno ubarwione osobniki w odcieniach płowych lub szarych.

Jakie są białe psy podobne do owczarka belgijskiego?

Najbardziej rozpoznawalne białe psy, które są podobne do owczarków belgijskich, to białe owczarki szwajcarskie. Ze względu na swoją energię i inteligencję często są porównywane z owczarkami belgijskimi i niemieckimi.

Czy biały owczarek szwajcarski to dobra alternatywa?

bialy owczarek

Tak, biały owczarek szwajcarski to doskonała alternatywa dla osób pragnących mieć białego psa podobnego do owczarka belgijskiego. Jest inteligentny, lubi wykonywać zadania i ma dużo energii. Można go uważać za „białego kuzyna” owczarków belgijskich i niemieckich.

Rasa/OdmianaUmaszczenieSierść
Owczarek belgijski malinoisPłoweKrótka
Owczarek belgijski laekenoisJasne płoweSzorstka
Owczarek belgijski tervuerenJasne płowe lub szareDługa
Biały owczarek szwajcarskiBiałeKrótka lub długa
Archiwum: październik 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.