Mimo że amadyny wspaniałe nie są wyjątkowo trudnymi ptakami w hodowli, to są one dość drogie i na ogół trzymane przez bardziej doświadczonych hodowców ptaków. Ptaki te nie są zbyt trudne do rozmnażania – łatwo tego dokonać w koloniach lub w parach w klatkach. Początkujący hodowca może zacząć od zeberek, ponieważ są znacznie tańsze, mają bardzo podobne wymagania środowiskowe i wiele takich samych zachowań. Co trzeba wiedzieć o ich hodowli?

Amadyny wspaniałe – wygląd ptaka egzotycznego

Amadyny wspaniałe mierzą od 14 do 15 cm długości, przy czym samice są nieco mniejsze, a samce dużo bardziej kolorowe. Samice są nieco ciemniejsze, szczególnie mają mniej intensywne kolory piór na piersi. Z kolei samce mają fioletowe piersi, żółte brzuchy i zielone ciała. Czarnogłowa odmiana jest najbardziej powszechna na wolności, ale mniej więcej jeden na czterech osobników będzie miał rudą, a w rzadkich przypadkach – żółtą głowę.

Amadyny wspaniałe – odmiany

Hodowcy ciągle krzyżują ze sobą różne mutacje kolorystyczne, w tym białą, żółtą, różową, niebieską, niebieską i białą. Ciągle powstają odmiany o nowym upierzeniu, najpopularniejsze z nich to:

  • „Poephila Gouldiae”;
  • „Lady Gouldian Finch”;
  • „Painted Finch”;
  • „Rainbow Finch”;
  • „Erythrura Gouldiae”.

Występowanie

Amadyny wspaniałe w naturalnych warunkach można spotkać w Queensland oraz w północnej i północno-zachodniej Australii.

Amadyny wspaniałe – hodowla

Amadyny wspaniałe mają dużą potrzebę ruchu. Dlatego ważna jest klatka o odpowiednich wymiarach, czyli minimum 60 cm wysokości i przynajmniej 70 cm długości. Ptaki muszą być trzymane w ciepłym miejscu, ponieważ nie tolerują zimna, wilgoci ani przeciągów. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić powyżej 13°C. Papugi najlepiej będą się czuły, jeżeli temperatura będzie utrzymywana na poziomie 25°C lub wyższym.

Klatka powinna stać w dobrze wentylowanym miejscu, przy ścianie, na wysokości oczu i być dobrze oświetlona. Ustaw ją z dala od drzwi i okien, aby uniknąć bezpośredniej i nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Klatkę wyposaż w pojemniki na karmę i wodę oraz przynajmniej dwie żerdzie do ścierania pazurów.

Amadyny wspaniałe równie dobrze radzą sobie w wolierach lub ptaszarniach. Jednak należy zapewnić ochronę przed wiatrem, zimnem, deszczem i bezpośrednim palącym słońcem. Siatka powinna mieć jednocentymetrowe oczka.

Co jedzą amadyny wspaniałe?

Dobra mieszanka zaspokoi ich codzienne zapotrzebowanie na nasiona traw i prosa, a do tego jest łatwo dostępna w sklepie zoologicznym. Amadyny wspaniałe wykazują duże zapotrzebowanie na białka, zwłaszcza w okresie zmiany upierzenia lub składania jaj. Można od czasu do czasu podawać im suplementy w postaci pokrojonych w kostkę jajek na twardo oraz innych pokarmów jajecznych i mączników. Nasiona zwilżone olejem z wątroby dorsza i sproszkowane drożdże zapewnią wysokotłuszczowe białko i witaminę D.

W osobnym naczyniu należy podawać zielone pokarmy, takie jak:

  • sałata;
  • szpinak;
  • seler naciowy;
  • gwiazdnica.

Przysmaki z nasion dla amadyńców z miodem, owocami i warzywami są również lubiane przez te ptaki, a do tego bardzo pożywne.

Dobrze jest zapewnić amadynom wspaniałym mątwę. Dostarczany przez nią wapń zapewni ptakowi twardy dziób, mocne skorupki jaj podczas rozrodu i pomoże zapobiegać wiązaniu jaj. Wapno w mątwie pomaga również w procesach trawiennych.

Amadyny – rozmnażanie

Aby rozmnożyć amadyny wspaniałe, należy zapewnić im budkę lęgową oraz materiały do uwicia gniazda. Kiedy już przygotują miejsce do wysiadywania, samica zaczyna znosić jajka (zazwyczaj 1 jajo na dzień). Kiedy zniesie wszystkie (zazwyczaj jest to 4–6 jaj), zaczyna się wysiadywanie jaj na zmianę – w nocy samica, a w dzień sanuec, Z reguły trwa to 14 dni.

Po 20–23 dniach powinny wykluć się pisklęta. Rodzice karmią potomstwo wspólnie lub na zmianę. Na początku samica przebywa w budce na noc, ale mniej więcej po dwóch tygodniach, kiedy u młodych amadyn wspaniałych pojawiają się pierwsze piórka, pisklęta nocują bez matki. Kilka dni wcześniej zaczynają się odzywać, są tak głośne, że nie da się przegapić tego momentu.

Amadyny wspaniałe – usposobienie i charakter

Amadyny wspaniałe są towarzyskie, na wolności żyją w dużych grupach przez cały rok. Są przyjazne w stosunku do innych ptaków i dobrze radzą sobie w mieszanych stadach. Jeżeli chcesz mieszać gatunki ptaków, to amadyny bardzo dobrze radzą sobie w wolierach z zeberkami, kanarkami i innymi małymi ptakami.

Amadyny wspaniałe to wspaniałe australijskie ptaki egzotyczne o tęczowym upierzeniu. Wiele osób twierdzi, że to najpiękniejsze z ptaków ozdobnych na całym świecie. A jakie jest twoje zdanie na ten temat?

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.