Popielata papuga z Afryki ma zdolność mówienia i naśladowania dźwięków. To sprawia, że ​​ta średniej wielkości papuga jest fascynującym towarzyszem. Ten przyjacielski ptak jest nie tylko gadułą – jest znany również ze swojej niezwykłej inteligencji, dlatego nosi przydomek „Einsteina ptasiego świata”.

Papuga o dużym talencie

Afrykańska popielata papuga jest jednym z najbardziej utalentowanych mówiących lub naśladujących mowę ptaków na świecie. To znacznie poprawia jej reputację pośród entuzjastów ptaków. Nie tylko opiekunowie ją uwielbiają. Jest to również jeden z najbardziej rozpoznawalnych gatunków dla nowicjuszy. 

Ten ptak jest jednym z najstarszych przedstawicieli gatunków Psitticine hodowanych przez ludzi, a pierwsze wzmianki o ptaku sięgają czasów biblijnych. Nieoczywiste piękno, inteligencja i pogodne usposobienie sprawiają, że popielata papuga jest u szczytu popularności.

Popielata papuga z Afryki – wygląd

Na pierwszy rzut oka afrykańska popielata papuga jest średniej wielkości ptakiem o prawie gołębiej barwie. Jednak przy dokładnym przyjrzeniu się widać jaskrawoczerwony ogon. Ma inteligentne spojrzenie pomarańczowych oczu i interesujący deseń na upierzeniu.

Popielata papuga – występowanie

Afrykańskie popielate papugi na ogół zamieszkują sawanny, przybrzeżne lasy i obrzeża leśnych polan w Afryce Zachodniej i Środkowej. Mają bardzo duże terytorium występowania, bi w naturalnych warunkach można je spotkać:

  • na południowo-wschodnim Wybrzeżu Kości Słoniowej;
  • w Kenii;
  • w Tanzanii;
  • w Nigerii;
  • w Kamerunie;
  • w Demokratycznej Republice Konga;
  • w Ugandzie.

Popielata papuga – osobowość i zachowanie

Większość hodowców uważa, że ​​tylko doświadczony entuzjasta ptaków powinien wychowywać żako. To złożone papugi, bardzo wrażliwe i dosyć wymagające. Są również urocze i błyskotliwe, ale to połączenie wrażliwości i inteligencji może prowadzić do problemów behawioralnych. Popielate papugi cenią sobie niezmienność. Nawet niewielka zmiana w rutynie może sprawić, że wrażliwy osobnik będzie nieszczęśliwy. Papugi te mają skłonności do kształtowania złych nawyków, np. wyrywania i żucia piór.

Popielata papuga – co powinna jeść?

Jej dieta na wolności składa się głównie z orzechów palmowych, nasion, owoców i materii liściastej. W ramach domowej hodowli popielatą papugę można karmić m.in.:

  • orzechami laskowymi, włoskimi, pinii;
  • warzywami, np. marchewką, brokułem, batatami, ogórkami, dynią, roszponką, szpinakiem, rzodkiewką, jarmużem, patisonami;
  • owocami, np. gruszkami, śliwkami, brzoskwiniami, wiśniami, morelami, pomarańczami, arbuzami, jagodami, jeżynami, truskawkami, agrestem.

Popielata papuga z Afryki – zabawy

To towarzyskie papugi, które potrzebują dużo czasu na praktyczne zajęcia i zabawy, które zmęczą je intelektualnie. Potrzebują wielu zabawek, które rzucą wyzwanie ich inteligencji, np. takich jak zabawki do zbierania i układania puzzli. Nie są to „przytulanki”. Będą tolerować drapanie po głowie i odrobinę pieszczot, ale nie docenią intensywnego kontaktu fizycznego. Niemniej jednak niektóre osobniki nie mają nic przeciwko przytulaniu. Każdy ptak ma indywidualne upodobania i preferencje. Popielata papuga może również stać się samotnikiem, nawet jeśli każdy członek rodziny od początku będzie się z nim spędzał z nią czas.

Popielata papuga jest wrażliwa na stres

Ten gatunek ptaków wydaje się szczególnie wrażliwy na stres i zamieszanie w swoim otoczeniu. Aby je uspokoić, należy umieścić jeden róg klatki przy ścianie, a nie na środku pokoju. W efekcie papuga będzie tam miała swój bezpieczny kąt.

Popielata papuga – nauka mówienia

Duża część uroku papugi wynika z jej zdolności mówienia. Jest jednym z najlepszych mówców w rodzinie papug. Potrafi powtórzyć słowa i frazy po jedno- lub dwukrotnym ich wysłuchaniu. Ptak osiąga pełną zdolność mówienia w wieku około roku, a większość osobników znacznie wcześniej potrafi naśladować dźwięki.

Popielata papuga z Afryki to doskonały wybór dla doświadczonych hodowców. Potrzebuje opiekunów, którzy dobrze zorganizują jej czas i zadbają o wszystkie potrzeby. W efekcie będą mieli fantastycznego towarzysza i ptasiego mówcę w jednym.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.