Fretki są bardzo sympatycznymi stworzonkami, coraz częściej wybieranymi na domowych pupili. Odpowiednio wychowane są spokojne, łagodne i towarzyskie. To też zwierzęta niesamowicie inteligentne, które z powodzeniem można nauczyć wielu komend i sztuczek. Ich opiekunowie, obrazowo i żartobliwie opisując charakter fretki, twierdzą, iż stworzonka te są swego rodzaju połączeniem psa i kota. Ile żyją fretki? Jak należy z nimi postępować? Poznaj najważniejsze informacje o tych ssakach!

Ile żyją fretki domowe?

Ile żyją fretki domowe?

Fretki to zwierzęta domowe, których udomowienie nastąpiło prawdopodobnie już w czasach starożytnych. Są one niedużych rozmiarów ssakami drapieżnymi, stanowiącymi udomowioną formę tchórza stepowego bądź zwyczajnego. Ile żyją fretki? Podobnie jak ich dzicy krewni, fretki domowe żyją przeciętnie od 5 do 10 lat, choć przypadki np. 15-letnich fretek wcale nie należą do rzadkości. Średnia długość życia fretki i to, w jakiej kondycji fizycznej i psychicznej zwierzę pozostaje, w dużej mierze zależy od opiekuna. Od tego, jakie warunki do życia stworzy swojemu podopiecznemu, jaką dietę i aktywności mu zapewni, czy zadba o opiekę medyczną etc.

Fretka – jak zająć się tym drapieżnikiem?

Fretka - jak zająć się tym drapieżnikiem?

Fretka jest ssakiem drapieżnym, należącym do rodziny łasicowatych. Wiesz już, ile żyją fretki, ale niezmiernie ważne jest, jak to życie powinno wyglądać. Fretka to mięsożerca, który chętnie żywi się m.in. gryzoniami, płazami, owadami i małymi ptakami. Oczywiście istnieje również możliwość zakupu gotowej karmy mokrej bądź suchej i rozmaitych smakołyków dla fretek w sklepie zoologicznym. Dietę warto wzbogacać surowym mięsem.

Choć fretka jest zwierzątkiem bardzo towarzyskim, powinna mieć swoją klatkę, w której będzie mogła bezpiecznie przebywać w czasie nieobecności opiekuna. Warto to zrobić, by nie narazić jej na niebezpieczeństwo, gdyż jest ona niesamowicie ciekawa otoczenia i wszędobylska. W trakcie swoich „podróży” po domu mogłaby sobie zrobić krzywdę.

Od Redakcji

Nad każdym zwierzęciem należy sprawować nadzór, jednak w przypadku fretki mnogość pomysłów tego zwierzaka może przerosnąć niejednego opiekuna. Bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie potencjalnych zagrożeń w pomieszczeniach, do których zwierzę ma dostęp.

Czy trzeba mieć pozwolenie na zakup fretki?

Czy trzeba mieć pozwolenie na zakup fretki?

Nie, w Polsce zezwolenie na posiadanie fretki nie jest konieczne. W wielu krajach na świecie jest ono jednak niezbędne, a w niektórych miejscach hodowla domowa jest zabroniona. Fretek nie można było trzymać w domu w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Do teraz w niektórych stanach i miastach posiadanie fretki jest nielegalne. Fretek jako pupili domowych nie można trzymać także np. w Portugalii.

Ile kosztuje fretka?

Ile kosztuje fretka?

Wiesz już, jak długo żyją fretki, a ile kosztuje to zwierzątko? Cena tego przyjaznego zwierzaka uzależniona jest od wielu czynników, m.in.:

  • wieku zwierzęcia;
  • miejsca zakupu (hodowla, sklep);
  • umaszczenia.

Cena fretki może się wahać od około 300 zł do nawet 1000 zł

Jeśli podobają ci się te urocze zwinne ssaki, ale do tej pory nie było ci dane mieć z nimi do czynienia, zanim nabędziesz zwierzątko, dowiedz się nie tylko tego, ile kosztuje i ile żyje fretka, ale o wiele więcej. Szczególną uwagę zwróć na jej potrzeby żywieniowe, warunki życia, jakie musisz zapewnić, a także jak bawić się ze swoim zwierzakiem i spędzać z nim czas, aby był szczęśliwy!

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.