Tenessee Walker lub Tennessee Walking Horse, nazywany jest również Plantation Walking Horse. Nazwa rasy gorącokrwistych koni wywodzi się od stanu Tennessee i od charakterystycznego chodu, tak zwanego chodu biegowego. Czytaj dalej!

Tenessee Walker – historia rasy

Tenessee Walker to rasa konia pochodzącą z południa Stanów Zjednoczonych. Powstała w celu stworzeniu praktycznego konia, który może godzinami wędrować po dużych plantacjach i objeżdżać tereny rozległych posiadłości. Uogólniając, można stwierdzić, że wywodzi się od wszystkich przodków, którzy potrafili uprawiać chód biegowy. Odnotowuje się, że największy wpływ na rasę wywarł Allan FI (ur. 1886) – ogier rasy Standardbred z kilkoma krzyżówkami z rasą Morgan. Oficjalnie za odrębną rasę uznaje się ją od 1935 roku.

Tenessee Walker – budowa

Tenessee Walker to koń zdecydowanie cięższy i masywniejszy od amerykańskiego wierzchowca, a ponadto brakuje mu swoistego wyrachowania i stylu. Głowę zazwyczaj nosi nisko. Niektóre charakteryzuje opadający zad i większe zakrzywienie w stawach skokowych niż u innych koni wierzchowych. Długi ogon i grzywa. Konie tej rasy zwykle mierzą około 157 cm wzrostu i ważą około 450 kg.

Tenessee Walker – umaszczenie

W przypadku osobników tej rasy występują oni w we wszystkich umaszczeniach podstawowych, a także w srokatym (pinto). Nie pojawiają się w maści tarantowatej. Najczęstsze umaszczenia to czarne, kasztanowe, brązowy, gniade, szare oraz białe.

Tenessee Walker – pielęgnacja

Tak jak u innych ras, tutaj pielęgnacja konia jest obowiązkowa. Zawsze należy pamiętać o czyszczeniu kopyt, czesaniem zgrzebłem sierści, rozczesywaniem grzywy i ogona etc. Odpowiednia pielęgnacja nie tylko pozwala poprawić wygląd konia, ale również zapobiega wielu dolegliwościom

Tenessee Walker – charakter

Cechuje je wyjątkowo łagodny charakter i otwartość do ludzi. To opanowane konie rodzinnego, co znaczy, że świetnie się sprawdzą dla każdego jeźdźca, niezależnie od wieku i umiejętności. Są posłuszne i chętnie wykonują polecenia.

Tenessee Walker – użytkowość

Najczęściej wykorzystuje się je do jeżdżenia w terenie – świetnie się do tego nadają, ponieważ charakteryzuje je miękki chód, niezłomność i przyjazny charakter. Można je zauważyć w konkurencjach, takich jak zaprzęgi oraz western. Ponadto dzięki specyficznym chodom nadają się do jazdy dla osób z problemami kręgosłupa, kobiet w ciąży czy ludzi, którzy nie mogą jeździć kłusem.

Tenessee Walker – chód

Konie rasy Tenessee Walker swoją niezwykłą popularność zawdzięczają unikalnemu, czteroaktowemu bardzo wygodnego do jazdy chodu zwanego walk. Wyróżnia się jego dwa rodzaje:

  • flat walk – wolniejszy, o prędkości od 7 do 10 km/h;
  • running walk – zdecydowanie szybszy, którym zwierzę osiąga około 15 km/h. 

Ponadto poruszają się zwykłym galopem i stepem.

Tenessee Walker – hodowla

„The Tennessee Walking Horse Breeders’ & Exhibitors’ Association”, w skrócie TWHBEA,  to jedyny związek hodowców oraz miłośników koni tej rasy na świecie, który prowadzi księgi hodowlane. Jego siedziba mieści się w Lewisburgu w stanie Tennessee w USA. Pierwsza księga stadna została założona w 1939 roku i jest w niej zarejestrowanych przeszło 250 tys. koni.

Tenessee Walker – cena

Konie tej rasy są stosunkowo łatwo dostępne, a ich cena waha się od 10 tys. zł do 50 tys. zł. Wyjątkowe okazy potrafią kosztować nawet około 90 tys. zł. Wszystko zależy od historii konia, płci, wieku i pochodzenia.

Tenessee Walker – ciekawostki

Specjalnie dla koni tej rasy odbywają się specjalne zawody organizowane w wielu państwach na świecie, a szczególnie w Stanach Zjednoczonych (tam znajduje się ich  największa populacja).

Tenessee Walker to wyjątkowo przyjazna i posłuszna rasa amerykańskich koni gorącokrwistych, które świetnie się sprawdzą jako konie do jazdy zarówno dla zaawansowanych jeźdźców, jak i osób początkujących w tej dziedzinie sportu.

Źródło zdjęcia : Jean via Flickr, CC BY-SA 2.0

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.