Zapamiętaj!

 • Przyczyny nocnego wstawania psów mogą być związane z wiekiem, niewłaściwą socjalizacją, lękiem separacyjnym lub problemami zdrowotnymi. Warto zidentyfikować źródło problemu.
 • Jeśli pies wstaje w nocy i budzi opiekunów, należy unikać nagradzania takiego zachowania, zachować spokój oraz utrzymać stały harmonogram aktywności i posiłków.
 • Jak oduczyć psa wstawania w nocy – wyczerpujące spacery i aktywność fizyczna w ciągu dnia pomogą zmęczyć psa i zwiększyć potrzeby regeneracji podczas snu.
 • Warto zastosować trening przeciwdziałający lękowi separacyjnemu, socjalizację i trening posłuszeństwa, aby prawidłowo wychować psa i zmniejszyć jego skłonność do budzenia się w nocy i niepokojenia innych.
 • Przy podejrzeniu podłoża zdrowotnego, konsultacja z lekarzem weterynarii jest niezbędna. W niektórych sytuacjach pomogą szkolenia z behawiorystą zwierzęcym.

Psy budzą się (i swoich opiekunów) z wielu różnych powodów

Przyczyny nocnego wstawania psów są zróżnicowane, zwłaszcza pod względem wieku. Szczeniaki nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu moczowo-płciowego, co sprawia, że muszą częściej załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Musi minąć mniej więcej rok od narodzin, by czworonóg mógł bezproblemowo wstrzymać się z wydalaniem przez całą noc. Nie warto odpuszczać spaceru pod wieczór, nawet gdy to piesek nie ma specjalnej ochoty wychodzić na zewnątrz. Z kolei dorosłe osobniki chcą częściej wychodzić w okresie rui – zarówno suczki, jak i samce.

Odpowiednie metody na to, jak oduczyć psa wstawania w nocy, będą niezbędne w przypadku niewłaściwej socjalizacji i wychowania oraz lęku separacyjnego. Psy, które nie zostały nauczone odpowiednich zachowań, mogą mieć trudności z przystosowaniem się do życia domowego i utrzymaniem prawidłowego rytmu dobowego. Nadmierny niepokój w sytuacji rozłąki z opiekunem może objawiać się przez nadmierną aktywność i potrzebę stałej bliskości.

Mobile 336x280 1
Desktop 580x400 1
Desktop 970x250 1

Problemy ze snem u psów a stan zdrowia

Trzeba pamiętać, że nocne wstawanie może być również spowodowane problemami zdrowotnymi. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Ból i zaburzenia snu mogą towarzyszyć między innymi:

 • chorobom stawów;
 • dysfunkcjom pęcherza moczowego;
 • zaburzeniom hormonalnym.

Pies wstaje w nocy i budzi. Jak się wobec tego zachować?

Jeśli Twój pies wstaje w nocy, istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać, aby nie wzmacniać niepożądanych zachowań:

 • nie nagradzaj psa – dla czworonoga nagrodą będzie nie tylko przysmak czy zabawa, ale też głaskanie, rozmowa czy nawet jakakolwiek dłuższa reakcja, która świadczy o poświęcaniu mu uwagi;
 • zachowaj spokój – nadmierne zdenerwowanie może udzielić się psu, przez co pupil może już tej nocy nie zasnąć;
 • utrzymaj stały harmonogram aktywności i posiłków – odstępstwa powinny pojawiać się jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Czasami najlepiej kompletnie zignorować psa – lub wydać krótką i stanowczą komendę typu „przestań”, jeżeli np. pupil trąca cię łapą, nosem czy liże po twarzy. Warto unikać kontaktu wzrokowego i mówienia do niego, aby nie wzmacniać przekonania, że budzenie przynosi mu korzyści. To podstawa do tego, jak oduczyć psa wstawania w nocy. Gwałtowne reakcje, krzyki czy karanie czworonoga najczęściej nie przynoszą specjalnej poprawy. Jeśli chodzi o regularność rytmu dnia, jego końcówka może wyglądać następująco:

 • ostatni posiłek 2-3 godziny przed planowanym snem;
 • wyjście na spacer krótko po kolacji;
 • wyciszenie – żadnych zabaw i przekąsek po powrocie do domu.

Jak oduczyć psa wstawania w nocy – proponowane metody

Oto kilka sposobów, jakie polecają behawioryści i lekarze weterynarii:

 • wyczerpujące spacery i aktywność – duży wysiłek w ciągu dnia (zarówno fizyczny, jak i umysłowy) powinien zmęczyć zwierzaka i sprawić, że zabraknie energii na nocne harce;
 • trening przeciw lękowi separacyjnemu – stopniowe przyzwyczajanie psa do samotności, może wymagać pomocy fachowca;
 • socjalizacja i trening posłuszeństwa – kluczowe dla prawidłowego rozwoju psa. Dobrze wychowany czworonóg będzie mniej narażony na stres i niepokój;
Weterynarz
Behawiorysta
Dietetyk
Umów wizytę online
Zniżka 15% z kodem: ZWIERZAKI15
pupilmed

Duże znaczenie może mieć stworzenie komfortowego miejsca do spania. Upewnij się, że pies ma własny, wygodny kąt, w którym czuje się bezpiecznie. Unikaj hałasu, przestawiania mebli itp. Żadna metoda na to, jak oduczyć psa wstawania w nocy, nie daje widocznych rezultatów? Warto skonsultować się z weterynarzem. Jeżeli problem nocnego wstawania ma podłoże medyczne, nie należy zwlekać z wizytą. Leczenie ewentualnych schorzeń może być kluczowe dla poprawy jakości snu psa i jego opiekunów.

Próby zmiany zachowań pupila nie przyniosą efektów już pierwszej nocy

Oduczenie psa nocnego wstawania jest procesem wymagającym cierpliwości, konsekwencji i zrozumienia potrzeb konkretnego czworonoga. Pamiętaj, że każdy pies ma swoje indywidualne cech charakteru, doświadczenia z historii życia czy predyspozycje wynikające z genetyki. Kluczem do sukcesu jest współpraca z psem, zrozumienie jego potrzeb, emocji i sposobów komunikacji oraz stosowanie wyżej wymienionych zasad i dopasowanych technik. W niektórych przypadkach pomocą może być również konsultacja z behawiorystą zwierzęcym lub lekarzem weterynarii.

Zdrowy i spokojny sen jest ważny zarówno dla psa, jak i jego opiekunów. Poprawa jakości snu wpłynie na zdrowie, samopoczucie i więź między członkami rodziny. Zarówno dwu-, jak i czworonożnymi. Dlatego warto zainwestować czas i wysiłek, by cieszyć się wspólnym, spokojnym życiem domowym. Teraz masz podstawową wiedzę o tym, jak oduczyć psa wstawania w nocy i co można zrobić, by wpłynąć na zachowanie pupila.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.