Zapamiętaj!

  • Żółte wymioty u psa to objaw, który może świadczyć o problemach z trawieniem lub być symptomem poważniejszych chorób. 
  • W przypadku jednorazowych lub sporadycznych wymiotów należy zadbać o nawodnienie, dietę i odpoczynek zwierzaka, a także zastanowić się, czy nie przyczyniło się do tego coś, co pies zjadł. 
  • Jednak w każdym przypadku wymiotów żółcią zalecana jest wizyta u weterynarza, aby ustalić przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. 

O czym świadczą żółte wymioty u psa?

Żółte wymioty u psa mogą świadczyć o przedostaniu się żółci do żołądka, co zwykle dzieje się, gdy w diecie psa znajdują się pokarmy bogate w tłuszcz lub gdy pies zjada dużą ilość trawy. Wymioty te składają się zwykle z kwasów żołądkowych i żółci, które są płynami ustrojowymi wspomagającymi trawienie. 

Żółte wymioty mogą być także objawem poważniejszych chorób, takich jak:

  • zapalenie trzustki;
  • zapalenie otrzewnej;
  • niedrożność jelit, szczególnie gdy są uporczywe i nie ustępują nawet podczas postu. 

Inną przyczyną żółtych wymiotów u psa może być alergia, zwłaszcza gdy występują po zmianie karmy.

Żółć w organizmie psa – jakie ma znaczenie?

Żółć pełni ważne funkcje w trawieniu u psa. Jest wytwarzana przez wątrobę i magazynowana w pęcherzyku żółciowym, a następnie dostarczana do jelita cienkiego. Główną rolą żółci jest udział w trawieniu tłuszczy oraz wchłanianiu różnych substancji tłuszczowych z przewodu pokarmowego, takich jak witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K). Żółć ma również wpływ na prawidłową motorykę jelit.

Przyczyny żółtych wymiotów u psa

Jak wspomniano wcześniej, główne przyczyny żółtych wymiotów u psa to nieodpowiednia dieta wysokotłuszczowa, spożycie dużej ilości trawy lub innych podobnych substancji. Czasami żółtym wymiotom u psów towarzyszy biegunka, co może być wynikiem ostrego zakaźnego zapalenia jelit wywołanego przez bakterie lub parwowirusa psów, zwłaszcza u nieszczepionych szczeniąt. 

Wśród często wymienianych powodów znajdują się choroby żołądkowo-jelitowe. Należą do nich między innymi niedrożność układu pokarmowego, choroby nowotworowe, wrzody czy zwężenie odźwiernika. Żółte wymioty mogą również wynikać ze stanów zapalnych toczących się w jamie otrzewnej, trzustce, wątrobie, żołądku czy nerkach, a także z działania toksyn, substancji osmotycznych czy czynników chemicznych.

Żółte wymioty u psa – postępowanie

Jeśli żółte wymioty u psa zdarzyły się jeden raz lub występują rzadko, nie musi to oznaczać nic poważnego. W takiej sytuacji wystarczy odpowiednio zadbać o jego nawodnienie, dietę i odpoczynek. Warto też zastanowić się, czy zwierzak nie zjadł czegoś, co mogło mu zaszkodzić. Oczywiście nie należy bagatelizować tego symptomu!

W każdym przypadku, gdy pies wymiotuje żółcią, zalecana jest wizyta u lekarza weterynarii, aby ustalić przyczynę tego zjawiska oraz podjąć prawidłowe leczenie. Wymioty żółcią występują często przy stanach zapalnych jelit czy żołądka, a bagatelizowanie tych objawów może prowadzić do powstania wrzodów i problemów chronicznych.

Żółte wymioty u psa. Podsumowanie

Żółte wymioty u psa to symptom, który powinien zaalarmować opiekuna. Może świadczyć o problemach z układem trawiennym zwierzaka. Taki sygnał zawsze należy sprawdzić, a w razie konieczności wprowadzić odpowiednie leczenie. Poza tym jeśli wymioty są uporczywe, istnieje ryzyko, że zwierzak się odwodni. To również może być groźne dla jego zdrowia, a nawet życia.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.