Co sprawia, że ludzie są skłonni zapłacić za kota kwotę cenę drogiego, nowego samochodu? Zwykle najdroższa rasa kota czymś się wyróżnia. Czasami jest to futro, innym razem – charakter albo niewielka częstotliwość występowania. W każdym przypadku cena kociaka zwala z nóg, bo może sięgać nawet tysięcy dolarów. Poznaj najdroższe koty świata!

Ashera – najdroższe koty świata

Te najdroższe koty świata budzą wiele emocji, przede wszystkim związanych z etyką ich hodowli. To stosunkowo nowa rasa – kot Ashera został bowiem opatentowany w 2006 r. i może być sprzedawany jako rasowy wyłącznie wówczas, gdy pochodzi z firmy Lifestyle Pets w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiciel rasy Ashera kosztuje nawet 500000 zł!

To kot rasowy stanowiący krzyżówkę kota domowego z serwalem. Z tego powodu przedstawiciele rasy wyróżniają się rozmiarem – ważą do 15 kg i mają do 150 cm długości wraz z ogonem. Z wyglądu przypominają pantery. Firma, która sprzedaje rasę, utrzymuje, że jest ona hipoalergiczna.

Khao manee – najdroższa rasa białych kotów

Te zwierzęta trafiły na listę najdroższych kotów świata z prostego powodu – cena za kocięta zaczyna się na mniej więcej 12000 zł i sięga nawet 60000 zł. Cena zależy od kraju pochodzenia i linii. W Polsce koty khao manee nie występują.

Zwierzęta te pochodzą z Tajlandii, a tłumaczenie nazwy rasy oznacza „biały diament”, co ma związek zarówno z rzadkością występowania, jak i ceną czy umaszczeniem. Koty tej rasy są całkowicie białe, często z heterochromią. Te cechy sprawiają, że często cierpią na wrodzoną głuchotę. Są też wrażliwe na działanie słońca, dlatego nie nadają się na koty wychodzące.

Savannah

To kolejny z grupy najdroższych kotów na świecie, który stanowi skrzyżowanie kota domowego i afrykańskiego serwala. Kot savannah wygląda jak miniaturowy lampart. Cena wynosi od 4000 zł do nawet 80000 zł, zależnie od linii i pokolenia, z którego pochodzi zwierzę.

Zwierzęta te są szczupłe, mocno umięśnione i mają cętkowane umaszczenie. Wśród kocich ras hybrydowych wyróżnia je to, że są mniej skłonne do ucieczek niż np. przedstawiciele rasy Ashera.

Chausie, czyli kolejny z najdroższych kotów świata

Zaliczana do najdroższych kotów świata rasa chausie kosztuje zwykle ok. 10000 zł. To kolejna hybryda (mieszanka kota błotnego z Azji i kota domowego).

Chausie nie są duże – ważą średnio ok. 6 kg. Mają umięśnione ciało, które umożliwia im wykonywanie skoków na znaczne odległości. Ich głowa ma specyficzny kształt, co przekłada się na wyraz pyska – nieco dziki, z wysokimi kośćmi policzkowymi. Dopuszczalne są trzy umaszczenia, czyli czarne, brązowe i srebrne.

Kot bengalski

To krzyżówka azjatyckiego kota bengalskiego i kota domowego. Niekiedy ten zwierzak nazywany jest leopardetą z uwagi na podobieństwo do lamparta. Rasa powstała w Stanach Zjednoczonych i jest obecnie rozpowszechniona na cały świat. W Polsce kocięta z bardzo dobrej linii kupisz już za 7000 zł. Są to jednak jedne z najdroższych kotów świata – ich cena w innych krajach osiąga nawet równowartość kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kot bengalski jest żywiołowy, a do tego najbardziej towarzyski ze wszystkich hybryd. Większość hodowców uważa, że te zwierzęta potrzebują dostępu do woliery. W ten sposób mogą spożywać swoją nieokiełznaną niekiedy energię.

Oczywiście nie są to wszystkie najdroższe koty świata. Zaliczają się do nich także m.in. sfinksy, a nawet niektóre koty syjamskie. Cena zależy w dużej mierze od kraju, w którym chcesz dokonać zakupu zwierzęcia.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.