Dla większości osób rozłąka z ich mruczącym przyjacielem jest niezwykle bolesna, ale czasem opiekunowie decydują się wybrać dla niego hotel dla kotów jako chwilowe miejsce zamieszkania. Nie pomaga też martwienie się o to, jak będzie traktowany przez „swoich” tymczasowych ludzi. Czy będzie tam czuł się jak w domu? Jak znaleźć profesjonalną i fachową opiekę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Hotel dla kotów – w jaki sposób działa?

Hotel dla kotów to miejsce, w którym możesz zostawić swojego zwierzaka, kiedy sam nie masz możliwości się nim zająć. Niektóre obiekty są przeznaczone jedynie dla mruczków, w innych przyjmowane są też psy, a nawet ptaki, gryzonie, płazy czy gady. Część z nich zajmuje się opieką przez 24 godziny na dobę, inne placówki zapewniają ją jedynie przez pewną część dnia. Wybór takiego miejsca powinien być starannie przemyślany, by jak najbardziej ograniczyć dyskomfort u pupila.

Koci hotel czy opieka w domu?

Wraz z nadejściem sezonu wakacyjnego pojawia się częste pytanie – co ze zwierzętami? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zabranie swojego pupila ze sobą, jednak niestety nie zawsze istnieje taka możliwość.

Inną opcją jest poproszenie kogoś z rodziny lub grona przyjaciół o zatroszczenie się o kociaka podczas twojej nieobecności. To jedno z najlepszych rozwiązań, ponieważ kot uniknie stresu związanego ze zmianą miejsca zamieszkania, a jeśli mruczek polubi swoich tymczasowych lokatorów, może wręcz zapomnieć o twoim istnieniu.

Kto jeszcze może zaopiekować się pupilem?

Nie każdy ma wokół siebie grupę życzliwych osób, które mogłyby przejąć obowiązki związane z zadbaniem o zwierzaka. Na szczęście, dzięki rozwojowi mediów społecznościowych powstaje coraz więcej grup wsparcia. Na czym polega ich działanie? Osoba, która szuka zakwaterowania w mieście, w którym mieszkasz, zobowiązuje się do doglądania zwierzaka na miejscu w zamian za nocleg. Istnieją również witryny internetowe, na których możesz sprawdzić profil i referencje danej osoby.

Ostatnią opcją są hotele dla psów i kotów. Powinny być one wybierane w ostateczności, ponieważ czasem pobyt w nich generuje dużo stresu i kosztów. Nowe miejsce, obcy ludzie, inne zwierzęta – to wszystko może doprowadzić do rozwinięcia się choroby u kota.

Sprawdź warunki przed zostawieniem pupila

Powierzenie komuś życia swojego ulubieńca to poważna sprawa. Dlatego warunki na miejscu trzeba zweryfikować wcześniej niż na chwilę przed wyjazdem. Na co powinieneś zwrócić uwagę, szukając hoteliku?

Pomieszczenia i wybiegi

Przede wszystkim boksy muszą być czyste. W pokojach powinny znajdować się:

  • miski z wodą;
  • kuwety;
  • legowiska – najlepiej w formie budek, w których kotki mogą się schować i zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa.

Ciekawym rozwiązaniem są zewnętrzne wybiegi. W wyższej klasy obiektach często koty mają również do swojej dyspozycji sztuczne drzewa oraz place zabaw. Takie miejsca zawsze powinny być dokładnie osiatkowane, by zminimalizować ryzyko ucieczki do zera.

Plan dnia i regularność posiłków

Każdy dobry pensjonat i hotel dla kotów ma swój plan dnia, w którym są wyznaczone godziny na jedzenie, zabawy, pieszczoty i odpoczynek. Przed rezerwacją najlepiej dopytać, jakie rozrywki obiekt zapewnia swoim czworonożnym gościom. Upewnij się też, że na miejscu przez całą dobę jest przynajmniej jeden z opiekunów.

Zadbanie o zdrowie zwierząt

Wszystkie hotele dla kotów muszą mieć izolatkę, czyli miejsce wydzielone specjalnie dla zwierząt chorych lub wyjątkowo lękliwych. Przed przyjęciem nowego podopiecznego opiekunowie powinni zażądać także potwierdzenia ukończenia leczenia przeciwpasożytniczego i wyników aktualnych badań.

Opinie innych klientów

Weryfikacja opinii innych klientów, którzy już skorzystali z oferty danej firmy, może pomóc ci odrzucić miejsca niegodne zaufania już na etapie wstępnych poszukiwań. Mimo wszystko nie powinieneś wierzyć im bezgranicznie, ponieważ zdarzają się nieuczciwi przedsiębiorcy, którzy kupują opinie w internecie.

Co zapewnia hotel dla kotów?

Dużo zależy od wcześniejszych ustaleń. Wiele hoteli dla kotów oferuje pobyty w formule „all inclusive”, podczas których gwarantuje zwierzętom wszystko, czego tylko mogłyby potrzebować. Karmy, miski, żwirki, kuwety, szelki, smycze, drapaki i zabawki w takich miejscach zwykle są zapewnione.

Korzystać z miejscowego wyposażenia, czy lepiej samemu spakować kota?

Jeśli wybrałeś obiekt na wysokim poziomie, nie ma potrzeby przygotowywania wyprawki dla kota. Przed przyjazdem upewnij się, że pupil będzie miał dostęp do karmy mokrej lub suchej, którą je na co dzień (szczególnie jeśli to pokarm specjalistyczny). To ważne, by nie wprowadzać do jego życia kolejnych stresujących zmian. Możesz jednak zabrać ze sobą legowisko lub ulubioną zabawkę, która będzie kojarzyć mu się z domem.

Jak wygląda opieka weterynaryjna podczas pobytu?

Koty zaliczają do zwierząt, które niezwykle często chorują po stresowych sytuacjach. Wtedy jedynym, co może uratować ich zdrowie, a nawet życie, jest szybkie rozpoczęcie diagnostyki i wdrożenie leczenia. Dzieje się tak, ponieważ wiele wirusów, które bytują w ich ciele, nie uaktywnia się, kiedy życie kotów jest spokojne. Niestety, wystarczy chwilowe obniżenie odporności związane ze stresującym wydarzeniem, by w kocim ciele rozwinęła się choroba. Dlatego weterynarz w hotelu dla kotów powinien być dyspozycyjny o każdej porze dnia i nocy.

Hotel dla kotów – cennik

Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową frazy „hotel dla kotów Warszawa” ceny mogą wydawać się przerażające dla wielu użytkowników. Na koszt takiej usługi wpływają przede wszystkim wysokie opłaty najmu nieruchomości w stolicy.

Jak możesz zaoszczędzić? Zdecydowanie nie powinieneś tego robić, obniżając standard swoich wymagań dotyczących obiektu. Najlepiej wybierać hotele dla kotów usytuowane w nieco mniej dogodnych lokalizacjach, ale gwarantujące całodobową opiekę, dopasowaną do indywidualnych potrzeb kota. Cena doby hotelowej w warszawskim pensjonacie kosztuje przynajmniej 50 zł, podczas gdy w pobliskich miejscowościach można znaleźć oferty od 30 zł za dobę.

Przygotowanie kota do pobytu w hotelu dla zwierząt

O czym trzeba pamiętać, zanim oddasz pupila do hotelu?

  1. Zacznij od wcześniejszego kontaktu z personelem obiektu. Dowiedz się dokładnie, co uwzględnia cena. Może okazać się, że niektóre usługi oferowane przez firmę są dodatkowo płatne.
  2. Przed pobytem koniecznie zaszczep pupila przeciwko chorobom zakaźnym.
  3. Przeprowadź również kurację odrobaczającą i zaaplikuj środek przeciwko kleszczom czy pchłom. Dzięki temu kot będzie bezpieczny i nie wróci do domu z nieproszonymi gośćmi.
  4. Najlepiej przed wyjazdem wykonać badania kontrolne, ponieważ u zestresowanych zwierząt choroby mogą rozwijać się o wiele szybciej.
  5. Gdy będziesz odwozić kota, zabierz ze sobą również jego książeczkę zdrowia.

Najlepszym rozwiązaniem dla kota oraz właściciela jest uszanowanie jego przyzwyczajeń i pozostawienie go w domu z zaufaną osobą. Niestety, nie zawsze istnieje taka możliwość i można wówczas zdecydować się na pobyt pupila w hotelu dla kota. Szukając obiektu, powinieneś dokładnie zweryfikować to, jakie warunki panują na miejscu, by uniknąć problemów, podczas gdy będziesz z dala od domu.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.