Konieczność usunięcia tła ze zdjęcia zwierzaka może powstać z różnych powodów. Na przykład, gdy nie lubisz bałaganu w tle (a niestety często się pojawia, kiedy próbujemy sfotografować naszych ulubieńców) lub po prostu chcesz pozbyć się rozpraszających uwagę szczegółów. Najczęściej tak skomplikowane narzędzia, jak Photoshop nie wchodzą w grę ze względu na brak odpowiednich umiejętności i dzisiaj, tak naprawdę, zupełnie nie jest to potrzebne. Otóż, opowiadamy o łatwych, szybkich i skutecznych sposobach na usuwanie tła ze zdjęć Twojego zwierzaka!

Jakie powinno być tło na zdjęciach zwierząt w wysokiej jakości?

 W przeciwieństwie do fotografii przyrodniczej, gdzie kamuflaż może być ważnym elementem kompozycji, w fotografii zwierząt bardzo ważny jest kontrast – nie chcesz, aby główny bohater wtopił się w tło na portrecie.

Poprawnie dobrane tło odgrywa ważna rolę pod względem tego, jak będzie prezentowało się zrobione przez Ciebie zdjęcie. Najlepiej sprawdza się tło przeznaczone do robienia profesjonalnych zdjęć, na przykład Lastolite, które można skręcić w małą rurkę i zabrać ze sobą – jest to doskonała opcja do robienia zdjęć w naturze. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z fabrycznie wyprodukowanego tła, możesz je zastąpić przygotowanym samodzielnie za pomocą kijów i płótna. 

Jako tło można również wykorzystać wnętrze domu, w którym odbywa się sesja fotograficzna. W szczególności bardzo dobre, naturalne rezultaty można uzyskać fotografując zwierzę leżące na ulubionym krześle. Jeśli wybierasz robienie zdjęcia pupila z tłem, wówczas należy pamiętać, że nie powinno na nim być wielu szczegółów. 

Jeśli tło na zdjęciu Ci się nie podoba, można je zastąpić innym, korzystając z oprogramowania zainstalowanego na Twoim komputerze lub dostępnego online.

Najłatwiejszy sposób na usunięcie tła ze zdjęcia

W tym celu należy pobrać na komputer specjalne oprogramowanie. Wykonaj standardowe kroki instalacji: 

 • Zapoznaj się z treścią umowy użytkownika
 • Określ folder zapisu;
 • Utwórz skrót na pulpicie;
 • Uruchom aplikację;
 • Otwórz obraz do przetworzenia.

Warto wybierać oprogramowanie stworzone na zasadach sztucznej inteligencji, gdyż wówczas nie będzie potrzeby wykonywać sporej ilości operacji ręcznie, a wszystko zamiast Ciebie zrobi maszyna. 

Po uruchomieniu wybranego przez Ciebie programu wybierz zakładkę “Narzędzia”, a następnie przejdź do funkcji “Usunięcie tła”. Być może, będą mieli nieco inne nazwy, zależy to od tego, z jakiego programu zdecydujesz się skorzystać, ale na pewno poradzisz sobie, gdyż nawigacja w większości prostego oprogramowania jest naprawdę intuicyjna.

Współczesne oprogramowanie umożliwia usunięcie nie tylko tła w całości, ale i jego oddzielnych elementów, jeśli użytkownik uzna je za niepożądane. Wśród innych funkcji we współczesnych programach do pracy z tłem można wyróżnić:

 • Możliwość zastąpienia istniejącego tła nowym;
 • Ulepszenie istniejącego tła;
 • Pobranie zdjęcia bez tła lub z nowym tłem w potrzebnym formacie.

Sposoby online na usunięcie tła ze zdjęcia zwierzaka

Jeśli nie chcesz pobierać oprogramowania, tło możesz także usunąć online. Obecnie jest dostępnych kilkadziesiąt serwisów internetowych, umożliwiających przeprowadzenie takiej operacji – część z nich jest dostępna całkiem bezpłatnie, a część – w trybie demonstracyjnym, co jest wystarczające, jeśli potrzeba usunięcia tła pojawiła się jednorazowo lub występuje tylko od czasu do czasu.

Jednym z popularnych narzędzi, pozwalających szybko i całkiem bezpłatnie usunąć tło z dowolnego obrazu jest pl.depositphotos.com/bgremover.html. Żeby z niego skorzystać, nie musisz posiadać żadnego doświadczenia w branży projektowania – wystarczy przeciągnąć obraz do odpowiedniego pola, a system wszystko zrobi za Ciebie.

kobieta z apratem podczas sesji zdjęćiowej

Korzystając z oprogramowania online w celu usunięcia tła na zdjęciach ze zwierzętami najczęściej trzeba podjąć tylko trzy proste kroki:

 • Wgrać zdjęcie;
 • Podać wskazówkę usunięcia tła z obrazu;
 • Pobrać gotowy plik, na którym wyizolowane będą podane przez Ciebie elementy.

Pośród programów, które możesz wykorzystać do usunięcia tła na zdjęciach, można wymienić: Wondershare UniConverter, BgEraser, FocoClipping, InPixio, Apowersoft Background Eraser i wiele innych. Umożliwiają nie tylko usunięcie tła, ale także dobrze radzą sobie z usunięciem pojedynczych, w tym niepodobnych do siebie elementów. W niektórych z nich jest także uwzględniona możliwość powiększania i przycinania obrazu. 

Jakie narzędzie lepiej jest wybrać, online czy do instalacji? To zależy od Twoich preferencji. Narzędzia online są bezpłatne i łatwe w użyciu, ale jednocześnie mają ograniczenia pod względem liczby przetwarzanych plików, rozmiaru pliku i funkcji. Programy desktopowe działają jak pełnoprawne narzędzia z kilkoma funkcjami i bez żadnych ograniczeń, ale trzeba wykupić plan abonamentowy.

Jak możesz zauważyć, obecnie każdy, kto chce usunąć tło ze zdjęcia ma do swojej dyspozycji ogrom rozwiązań. Które z nich wybrać? Tu wszystko zależy od Twoich preferencji, upodobań, czasu i sprzętu, którymi dysponujesz. Jednak możemy śmiało powiedzieć, że już w najbliższej przyszłości faworytami większości użytkowników będa właśnie te rozwiązania dostępne online.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.