Wiele osób trzyma zwierzęta w domu, towarzyszą one człowiekowi na co dzień, niektóre nawet pomimo własnych legowisk śpią razem ze swoimi właścicielami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że domowi pupile są jak małe dzieci, dlatego należy się nimi opiekować i stworzyć im optymalne warunki do życia. Jeśli czwórnóg nie będzie się komfortowo czuć w danym miejscu, to jego właściciel również odczuje tego negatywne konsekwencje. Bardzo ważna jest odpowiednia aranżacja wnętrz, aby stworzyć przestrzeń przyjazną dla zwierzęcych domowników. Na szczęście nie brakuje rozwiązań, które ułatwiają i umilają wspólną egzystencję, opiekę nad pupilami i pielęgnację mieszkania.

W poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do zamieszkania

Niezależnie od tego, czy ktoś decyduje się na kupno działki, czy na gotowe rozwiązanie, czyli wybudowany już dom, warto skorzystać z usług fachowca. Bardzo istotne jest sprawdzenie działki/domu pod kątem prawnym. Podstawą będzie oczywiście weryfikacja stanu prawnego nieruchomości, ewidencji gruntów i budynków, księgi wieczystej, miejscowego planu zagospodarowania. Na tym jednak nie koniec, bardzo ważny jest dojazd do działki i dostępne media, podłoże gruntowe. Jak widać, przed inwestorem staje wiele zadań do wykonania, ale można ułatwić i przyspieszyć ich realizację, korzystając z usług fachowca, który wykona sprawnie kompleksowy audyt działki budowlanej/domu/mieszania.

Wspólne mieszkanie ze zwierzętami

Decydując się na kupno domu lub działki, warto mieć na uwadze również to, czy chce się mieć zwierzęta, ile i jakie. Trudno mówić o życiu pod jednym dachem z psem dużej rasy w przypadku ograniczonego metrażu w mieszkaniu. Niektóre zwierzęta potrzebują dużo ruchu, a bycie zamkniętym przez większość dnia w pomieszczeniu jest dla nich niczym więzienie. Mniej wymagające są niewielkie zwierzątka typu świnka morska czy królik. Większe czworonogi najlepiej czują się, mogąc biegać swobodnie w przydomowym ogrodzie. Trzeba jednak zadbać o odpowiednie ogrodzenie posesji. Podczas wybierania działki, domu lub mieszkania trzeba mieć na uwadze potrzeby wszystkich domowników, dotyczy to również zwierząt.

Jak stworzyć dom przyjazny dla czworonogów?

Pierwszą istotną kwestią jest to, że zwierzęta potrzebują sporo wolnej przestrzeni do prawidłowego funkcjonowania, komfortowego życia. Najlepiej sprawdzą się domy o dużym metrażu, z otwartymi salonami. Nie zaleca się zagracać wnętrz meblami ani zbędnymi bibelotami. Będą one tylko niepotrzebną przeszkodą i zwiększy się ryzyko ich uszkodzenia. Kolejną kwestia jest to, aby pupil miał wyznaczone miejsce do spania, wygodne legowisko. Niektórzy śpią z czworonogami, ale nie jest to zbyt dobry pomysł i nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestie higieny. Oczywiście nie należy liczyć na to, że zwierzę będzie leżeć wyłącznie na swoim legowisku, ale lubią mieć swój własny kącik. Stanie się on ich prywatną oazą spokoju i bezpieczeństwa, z której będą mogły obserwować całe otoczenie. Nie może zabraknąć też zabawek, aby zwierzę się nie nudziło, miało zajęcie i było aktywne fizycznie. Nikt nie chce, aby doszło do zniszczenia mebli lub innych elementów wyposażenia. Koty uwielbiają drzewka, półki, kryjówki. Muszą mieć drapak do ostrzenia pazurków.

O czym należy pamiętać podczas urządzania wnętrza, mając na uwadze potrzeby czworonożnych przyjaciół?

Nie tylko ludzie powinni jeść w spokoju, zwierzęta również potrzebują ustronnego miejsca do karmienia. Niezbędna będzie miska z jedzeniem i świeżą wodą. Warto postawić je w rogu kuchni na posadzce łatwej do utrzymania w czystości. Bardzo ważną kwestią w przypadku zwierząt jest to, aby dobrze ogrodzić działkę. Uważać należy z roślinami, bo niektóre mogą być wręcz trujące dla kota czy psa. Znaczenie będzie mieć także właściwa posadzka, odporna na zarysowania, łatwa w pielęgnacji. W pomieszczeniach, w których zwierzęta spędzają sporo czasu, warto wyłożyć posadzkę kafelkami. Dywany są niepraktyczne, szczególnie miękkie i długowłose. W przypadku kota istotne jest zabezpieczenie okien, aby przez nie wyskakiwał przez nie. Świetna będzie woliera z podmurówką. Nie można też zapomnieć o kuwecie w zacisznym miejscu, aby kot mógł załatwiać w niej komfortowo swoje potrzeby fizjologiczne. Jeśli ktoś trzyma psa na zewnątrz, to trzeba postawić na działce kojec, wyposażyć go w budę i przedsionek chroniący przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Archiwum: styczeń 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)