Dzień Wiewiórki to doskonała okazja do zastanowienia się nad rolą tych zwierząt w ekosystemie. Wiewiórki kojarzą się przede wszystkim z parkami, w których często są karmione orzechami. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź w artykule!

Dzień Wiewiórki 2024 – kiedy jest?

Dzień Wiewiórki w Polsce i na świecie obchodzimy 21 stycznia. Święto ustanowiła miłośniczka przyrody Christy Hargrove. A dlaczego akurat styczniowa data? Wcale nie została wybrana przypadkowo. Zima to dla tych zwierzaków trudny okres. Ludzie powinni więc w tym czasie o nich pomyśleć i nauczyć się im pomagać.

dzień wiewiórki infografika

Ciekawostki o wiewiórkach

Dlaczego te gryzonie mają swój dzień? Wiewiórki są bardzo pożyteczne, ponieważ pomagają rozsiewać rośliny. Zakopują w ziemi ziarna i orzechy, a gdy o nich zapomną – wyrasta nowa roślina. W zimie warto dokarmiać zwierzaki, aby pomóc im przetrwać trudne warunki. Zostaw dla nich w lesie lub w parku orzechy, nasiona lub ziarna. Czas na kilka ciekawostek w sam raz na Dzień Wiewiórki. Czy wiesz, że:

  • 250 różnych gatunków wiewiórek żyje na całym świecie. Znajdziesz je nawet na Arktyce! 
  • W Polsce najbardziej znana jest wiewiórka z charakterystycznym, rudym ogonem. 
  • W innych częściach świata można spotkać tak zwane wiewiórki latające. Potrafią one przelecieć nawet do 80 metrów jednym skokiem!
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)