Zapamiętaj!

  • Istnieje kilka sposobów na odróżnienie płci u chomika.
  • Najlepiej oceniać płeć u dorosłych osobników.
  • Najbardziej wiarygodne jest ocenianie po cechach płciowych.
  • Sprawdzanie płci należy przeprowadzać ostrożnie, sprawnie i szybko.

Jak rozpoznać płeć u chomika?

Chcesz wiedzieć, czy kupiłeś samca, czy samiczkę? Nie wiesz, jak rozpoznać płeć u chomika? To wcale nie jest takie trudne zadanie. Aby jednak poznać płeć zwierzaka, musisz mieć możliwość wyjąć go z klatki, obrócić na grzbiet. Na początku nie zawsze się to udaje, zwierzak musi się nieco oswoić, przyzwyczaić do swojego opiekuna. Przez pierwsze kilka dni pozostaw chomika w spokoju, potem stopniowo oswajaj go ze swoim zapachem, obecnością. Gdy nie będzie uciekał, gryzł, czy piszczał ze strachu, możesz sprawdzić, jakiej płci jest twoje zwierzątko.

Jak rozpoznać płeć u chomika? Oto kilka sposobów na odróżnienie samca od samicy.

Wielkość, kształt

Samice są zazwyczaj większe od samców. Musisz jednak dokonywać porównania wśród chomików urodzonych w tym samym czasie. Ta wiedza przyda się więc w momencie, gdy będziesz wybierał chomika u hodowcy. 

Samca od samiczki odróżnisz także po kształcie grzbietu. U samców grzbiet zwęża się ku tyłowi, zad lekko unosi w górę. Samiczki mają ciało rozszerzające się ku tyłowi. który jest grubszy i bardziej zaokrąglony niż przód.

Zachowanie

Jak rozpoznać płeć u chomików? Zwierzęta różnią się także pod względem charakteru, zachowania. Samice są znacznie bardziej ruchliwe, a nawet agresywne. Nie opieraj się jednak tylko na takich cechach określając płeć chomika. To, jak zachowuje się zwierzak, może zależeć od wielu różnych czynników.

Cechy płciowe

Oczywiście najbardziej wiarygodną metodą poznania płci u zwierzaka jest zwrócenie uwagi na jego cechy płciowe. Samce mają zupełnie inne zady – tam widoczne są jądra w kształcie migdałów. Zazwyczaj są one bardzo wyraźnie zarysowane. Co istotne, jądra u chomików do połowy schowane są w jamie brzusznej, dlatego tylko częściowo odstają na zewnątrz. U mniejszych ras chomików zauważenie jąder może być nieco trudniejsze.

Najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy samcami a samicami chomików jest odległość pomiędzy genitaliami a odbytem. Jak rozpoznać płeć u chomika? U samiczek odległość ta jest minimalna i wynosi jedynie kilka milimetrów. U samców odległość jest znaczna i wynosi nawet 2 cm.

Sutki, gruczoły płciowe

Jak rozpoznać płeć u chomika? U samiczek brzuch jest suchy. Możesz też wyraźnie dostrzec lub wyczuć gruczoły sutkowe, najczęściej są one pokryte futerkiem aż do momentu, gdy samica zajdzie w ciążę. 

U samców brzuch jest lekko wilgotny, co wynika z nieustannej pracy gruczołu płciowego, który wydziela specjalny płyn. Gruczoł ten wyglądem przypomina pępek lub mały wyprysk i znajduje się bezpośrednio nad genitaliami. Chomiki syryjskie mają dwa gruczoły płciowe ulokowane wzdłuż krawędzi grzbietu.

Płeć chomika możesz ustalić u osobnika dorosłego, czyli takiego, który skończył 2-3 miesiące. U młodych cechy płciowe nie są tak wyraźnie zaznaczone.

Jak rozpoznać płeć u chomika nowo narodzonego?

U młodych, które dopiero przyszły na świat, też można próbować zidentyfikować płeć. Na brzuszku znajdują się dwie małe, różowe plamki, czyli genitalia i odbyt. U samiczek są one niemal połączone, podczas gdy u samców jedna znajduje się tuż nad ogonem, druga prawie na środku brzucha. 

Jak rozpoznać płeć u chomika? Już wiesz, że sposobów jest sporo. Pamiętaj jednak, by zachować przy tym ostrożność i nie skrzywdzić zwierzaka. Chomiki są bardzo delikatne, dlatego przygotuj się odpowiednio – umyj dłonie, osusz je dokładnie, trzymaj chomika pewnie i dokonaj oględzin jak najszybciej. 

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.