Opiekunowie psów o dużych rozmiarach wiedzą, z jakimi problemami musi radzić sobie pewne małżeństwo z Letovic. Jest to malownicza miejscowość położona 40 km na północ od Brna. Jednak nie uroki tego miejsca przyczyniły się do jego sławy, a mastif angielski należący do Heleny Kalasovej oraz jej męża Jiřiego.

Urias – rekordowy pies!

Urias to pies jedyny w swoim rodzaju! Mimo że jest przedstawicielem rasy, która osiąga spore rozmiary, jego gabaryty robią niesamowite wrażenie na otoczeniu. Stał się przez to prawdziwym psim celebrytą!

Ten mastif angielski w wieku dwóch lat waży już prawie 124 kg (dokładnie 123,7 kg)! Jego opiekunowie zdradzają, że mimo budzącej szacunek postury, pies jest niezwykle przyjacielski. To również czujny stróż domowego ogniska, który dba o to, by na jego teren nie dostał się nikt niepowołany.

Urias pochodzi z Belgii, natomiast w Czechach został już wpisany do Księgi Rekordów, jako najcięższy pies w kraju. Poza tym został Młodzieżowym Championem Czech. W Letovicach, gdzie mieszka na co dzień ze swoimi opiekunami, jest powszechnie znany i lubiany – nikt nie przechodzi obok niego obojętnie, a dzieci uwielbiają go głaskać!

Jak wygląda opieka nad takim psem, jak Urias?

Jak zdradza Helena Kalasova, opieka nad Uriasem to wyzwanie. Utrzymanie takiego psa kosztuje kilka tysięcy czeskich koron (1 korona czeska to 0,19 złotego). Zwierzak codziennie zjada około 2 kg karmy, jako miski na wodę używa wiaderka, natomiast jego posłaniem jest duży materac. Aby łatwiej to zobrazować, pies jest dwa razy cięższy od swojego właściciela, a gdy siedzą obok siebie – również wyższy!

Mimo dosyć dostojnego wyglądu czworonóg jest bardzo radosnym żywym psem, który dopiero wyrósł z wieku szczenięcego. Uwielbia kąpiele w rzece i przepada za smakołykami.

Urias nie jest jednak psim jedynakiem – jego opiekunowie mają jeszcze jednego mastifa. To 9-letni Balun. Małżeństwo podkreśla, że nie wyobraża sobie życia bez obu swoich zwierzaków.

Fot. główne (ilustracyjne): Radovan Rohovsky – www.mastiff.cz via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Archiwum: maj 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.