Książka „Lew z leśniczówki i inne zwierzęta” to rodzaj pamiętnika, w którym Maria Szołtysek-Zambrzycka, autorka książki, wspomina swoje dzieciństwo i życie w leśniczówce. Najwięcej miejsca poświęca zwierzętom, które ukształtowały jej dziecięce lata i młodość. Książka będąca propozycją wydawnictwa Bratni Zew została objęta patronatem serwisu Zwierzaki.pl. Poznaj ją bliżej i weź udział w konkursie, w którym wygrasz swój egzemplarz.

„Lew z leśniczówki i inne zwierzęta” – o życiu, którego dziś nikt nie pamięta

Leśniczówka w środku lasu, odwiedzana przez ludzi i zwierzęta, stała się bezpiecznym kątem dla wielu z nich. Pod jej dachem i na jej przyległościach gościły nie tylko liczne psy, gęsi czy konie, ale też jeże, dziki i… lew. O tej niezwykłej historii opowiada książka „Lew z leśniczówki i inne zwierzęta” Marii Szołtysek-Zambrzyckiej. O historii, która dziś wydaje się nieprawdopodobna z wielu powodów.

W książce, prócz małej Marii, są też przede wszystkim Tatuś i Mamusia. To oni uczą swoje dzieci szacunku i miłości do przyrody. Oni i zwierzęta, które pokazują, gdzie biegną ich granice i jak okazać atencję w sposób naturalny i właściwy dla gatunku. Najbardziej natomiast zachwyca fakt, że leśniczówka istniała naprawdę, a wraz z nią żyli jej mieszkańcy.

„Lew z leśniczówki i inne zwierzęta” – dla młodszych i starszych

Z wielu powodów książka „Lew z leśniczówki i inne zwierzęta” może wydawać się nam odległa, a miejscami nawet wzbudzać sprzeciw. Dziś nasze podejście do wielu aspektów, np. myślistwa, jest zupełnie inne niż w okresie PRL. W tej pozycji na pierwszy plan wysuwa się jednak ogromna miłość do zwierząt, które towarzyszyły autorce przez lata jej dzieciństwa, a potem młodości i dorosłości. To również okazja, aby przyjrzeć się temu, jak kiedyś wyglądały realia życia.

„Lew z leśniczówki i inne zwierzęta” spodoba się i małym, i dużym. Nie brak tam radosnych chwil spędzonych w towarzystwie zwierząt, ale i smutku, który naturalnie towarzyszy cyklowi życia. Niezwykła opowieść o lwie Wacku dziś wydaje się nieprawdopodobna, jednak jest zupełnie prawdziwa.

Autorka stworzyła książkę z myślą o swoim wnuku, Małym Przemku. Utwór miał być zapisem wspomnień, a jest czymś więcej. Słowa utrwalone na świetnej jakości papierze, a także okraszone fotografiami i akwarelami Justyny Małczak zachwycają i pobudzają do refleksji.

„Lew z leśniczówki i inne zwierzęta” – wygraj w konkursie!

Portal Zwierzaki.pl objął książkę patronatem. W związku z tym mamy cztery egzemplarze, które chętnie rozdamy w naszym konkursie. Wystarczy, że pod postem na Facebooku dodasz zdjęcie zwierzaka życia – swojego, swoich dzieci albo wnuków. Można poprzez taką fotografię ukazać wyjątkową relację z pupilem, jeśli towarzyszył on któremuś pokoleniu w czasach dzieciństwa czy młodości, ale nie jest to warunek konieczny. Spośród fotografii jury wybierze czterech zwycięzców, do których trafi książka „Lew z leśniczówki i inne zwierzęta”. 

Konkurs trwa od 26 października 2022 r. do 1 listopada 2022 r. włącznie. Biorąc udział w konkursie, akceptujesz regulamin. Obecnie został zakończony. Zwycięzcy zostali opublikowani w tym poście.

Maria Szołtysek-Zambrzycka „Lew z leśniczówki i inne zwierzęta”, Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew, Kraków 2022, 115 str.

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.