Nagły wzrost kocich zgonów na Cyprze

Wiadomości z Cypru są alarmujące. Tysiące kotów na wyspie zmarło na skutek poważnej choroby, którą wywołuje wirus. Naukowcy ostrzegają, że mamy do czynienia ze szczepem koronawirusa kociego, który powoduje zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP).

Jak rozprzestrzenia się wirus?

Koci koronawirus najczęściej powoduje łagodne dolegliwości żołądkowe. Niestety, może prowadzić do zakaźnego zapalenia otrzewnej (FIP), gdzie białe krwinki ulegają infekcji, rozprzestrzeniając wirus na całe ciało kota i wywołując często śmiertelną reakcję zapalną w jamie brzusznej, nerkach i mózgu.

Jakie mogą być konsekwencje dla populacji kotów?

Koci koronawirus na Cyprze ma druzgocący wpływ na populację kotów na wyspie. Przewodniczący organizacji Cat Protection and Welfare Society (PAWS) na Cyprze, Dinos Ayiomamitis, stwierdził, że od stycznia zmarło już około 300 000 kotów. Chociaż ta liczba jest szacunkowa, jasno wskazuje na duże straty w populacji kotów.

Jakie są dalsze kroki?

Władze zalecają, aby koty przywożone z Cypru były testowane przed podróżą i nie były przewożone, jeśli testy są pozytywne. Eksperci pracują nad ustaleniem, czy wirus uległ mutacji. Jeśli tak, może to oznaczać, że pandemia pośrednio przyczyniła się do pojawienia się nowego szczepu. To budzi pytania o dalsze kroki w ochronie kotów na całym świecie.

Czy ludzie są zagrożeni?

Nie ma dowodów na to, że ten szczep wirusa może zagrażać ludziom. Chociaż wiele osób ma koty jako zwierzęta domowe, nie znaleziono dowodów na zwiększone ryzyko dla ludzi. Koci koronawirus na Cyprze nie jest związany z Covid-19 i nie zakaża ludzi.

Podobne problemy na świecie

Podobne problemy obserwuje się również w innych krajach z dużą populacją kotów bezdomnych, takich jak Liban, Turcja i Izrael. Chociaż nie ma dowodów na podobny wzrost zgonów w Wielkiej Brytanii czy Europie, sytuacja jest monitorowana ze względu na możliwość rozprzestrzeniania się kociego koronawirusa z Cypru.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.