Szacuje się, że idealna waga owczarka niemieckiego powinna mieścić się w przedziale od 22 do 40 kg, a wzrost – 58–70 cm (średni wzrost psa to 65 cm, suki 58 cm). Ciężar ciała zależy od płci, a także osobniczych cech owczarka. Zazwyczaj to samce są nieco wyższe i ważą więcej od samic. Owczarki niemieckie występują w dwóch typach owłosienia – krótkowłose i długowłose. Co ciekawe, owczarek długowłosy może osiągnąć masę ciała większą nawet o 10 kg! Waga psów tej rasy uwarunkowana jest także genetycznie, wynika z indywidualnych predyspozycji, sposobu karmienia itp. Jak łatwo zauważyć, to, ile waży owczarek niemiecki, zależy od wielu różnych czynników. Co ważne dla przyszłych właścicieli wilczurów, im większy pies, tym więcej karmy spożywa w ciągu dnia, co naturalnie przekłada się na koszty utrzymania. Przeczytaj, co warto wiedzieć na ten temat!

Ile waży szczeniak owczarka niemieckiego?

Szczeniaki owczarka niemieckiego rozwijają się w różnym tempie, które uzależnione jest m.in. od tego, jak przebiegała ciąża matki oraz od tego, ile ważą rodzice. Ciężarna suka powinna być odpowiednio karmiona, aby ciąża rozwijała się prawidłowo, a małe psiaki dostawały niezbędne witaminy i minerały (również w trakcie laktacji). Waga owczarka niemieckiego w pierwszym etapie życia zależy także od innych czynników. Wpływ ma:

  • ilość szczeniąt w miocie;
  • rodzaj karmy – powinna być pełnowartościowa i odpowiednio dobrana do wieku pieska;
  • rodzaj aktywności – owczarek wymaga odpowiedniej dziennej dawki ruchu;
  • przechodzone choroby – każde schorzenie może zahamować rozwój psiaka, zarówno wzrost, jak i wagę, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u weterynarza.

Waga szczeniaka owczarka niemieckiego wzrasta najbardziej do 6. miesiąca życia. To istotny czas w rozwoju psa. W kolejnym półroczu szczeniak powinien przybrać ok. 1,5 kg miesięcznie. I tu trzeba jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny, tempo wzrostu bywa różne, a pewne wahania są normą. Pupil może wymaga kontroli lekarskiej, jeśli jego parametry znacznie odbiegają od normy. Przydatna może okazać się tabela prawidłowego przyrostu wagi owczarków niemieckich, z pomocą której możesz kontrolować, czy szczeniak prawidłowo przybiera. Pamiętaj jednak, że powinieneś traktować te dane jako wskazówkę, a nie pewnik. Od urodzenia do trzech lat waga wzrasta aż 90 razy!

Ile waży owczarek niemiecki zależnie od płci?

W przypadku owczarków niemieckich (tak jak zresztą wszystkich innych psów rasowych) najlepiej zajrzeć do wzorca rasy. Polska jest krajem członkowskim FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej), dlatego warto sięgać do wzorca opublikowanego na stronie ZKwP. 

Wprawdzie nie wszystkie rasy mają we wzorcu wyszczególnioną wagę. Na szczęście w przypadku psa, którego szukasz, waga została dokładnie określona w statucie. To, ile waży owczarek niemiecki, zależy przede wszystkim od jego płci. W tej rasie występuje bowiem dymorfizm płciowy i suczki są nieco drobniejsze i lżejsze od psów. Według wzorca ZKwP samiec powinien ważyć od 30 do 40 kilogramów, a samica od 22 do 32 kilogramów. Warto jednak pamiętać, że duże znaczenie ma też wzrost oraz tryb życia psa. Wyższe owczarki niemieckie będą ważyć więcej niż mniejsze, a aktywny psiak będzie miał lepiej rozwiniętą masę mięśniową, co również wpłynie na jego wagę.

Waga owczarka niemieckiego długowłosego

Ile waży owczarek niemiecki długowłosy? Owczarek długowłosy, podobnie jak krótkowłosy, jest psem o proporcjonalnej, harmonijnej budowie ciała, szerokiej klatce piersiowej, opadającym zadzie. Ogon ma wydłużony, sięgający do stawu skokowego. Oczy i nos są ciemne, a uszy szpiczaste, ułożone wysoko na głowie. Różnicą jest rodzaj sierści – jest dłuższa, bardziej miękka, nieprzylegająca do ciała. Owczarek długowłosy waży zazwyczaj nieco więcej niż jego krótkowłosy kolega. I w tym przypadku istotna jest płeć, sposób karmienia, wielkość, aktywność ruchowa osobnika.

Waga owczarka niemieckiego  – o czym powinien pamiętać właściciel?

Wielu właścicieli decyduje się na kontrolę wagi pupila, zwłaszcza w okresie szczenięcym. Najlepszym pomysłem jest udanie się do weterynarza, który dokona niezbędnych pomiarów i zinterpretuje uzyskany wynik. Można także spróbować zważyć psiaka w domu, choć może to być znaczniej trudniejsze. Sposobem jest zważenie się razem z psem i odjęcie od wyniku własnego ciężaru. W tym przypadku trzeba jednak wziąć psa na ręce. Oczywiście jest to możliwe tylko przez pierwsze miesiące, później dźwiganie takiego ciężaru może być niebezpieczne. Czy konieczne jest stałe monitorowanie wagi ciała zwierzęcia? Jeśli zapewnisz mu odpowiednią dawkę ruchu oraz właściwą dietę, masa powinna kształtować się prawidłowo. Jeśli pies jest zdrowy, będzie rósł w swoim własnym tempie.

Oczywiście, jeśli zauważysz niepokojące objawy, koniecznie udaj się do specjalisty. Co powinno zaniepokoić? Miarą problemów są:

  • nagły spadek masy ciała;
  • gwałtowne tycie;
  • zmiana w zachowaniu.

Jeśli mimo zachowania dotychczasowego trybu życia i sposobu żywienia, stan zdrowia pupila budzi wątpliwości, należy szybko reagować. Takie gwałtowne zmiany mogą świadczyć o poważnych chorobach. Jako właściciel musisz także zadbać o odpowiednio dobrany do wieku swojego psa pokarm (ilość posiłków, rodzaj karmy, wielkość porcji).

Waga owczarka niemieckiego – jak karmić psa?

Im większy pies, tym więcej karmy spożywa w ciągu dnia. Właściciel powinien kontrolować ilość pokarmu zjadanego przez pupila. Bardzo istotna jest regularność podawania posiłków, ich częstotliwość i czas. Podstawowym kryterium jest wiek psa. Dorosłe osobniki należy karmić raz lub dwa razy dziennie, najmniejsze szczeniaki trzy raz w ciągu dnia (rano, po południu, wieczorem). Pamiętaj, aby korzystać z informacji zawartych na opakowaniu karmy. Znajdziesz tam tabelę z ilościami pożywienia dostosowanymi do wagi psa. Ile pokarmu powinien dostawać owczarek niemiecki? Wszystko zależy od tego, czy karmisz go karmą suchą, mokrą, czy może sam przygotowujesz dania. Oczywiście musisz pamiętać, aby podawać pokarm dobrej jakości i świeży – zawsze powinieneś sprawdzić skład, a jeśli nie masz pewności, skontaktować się z weterynarzem.

Ile waży owczarek niemiecki? W przypadku owczarków niemieckich warto zajrzeć do wzorca rasy opublikowanego na stronie ZKwP. W razie wątpliwości co do prawidłowej wagi pupila należy udać się do lekarza, który zbada psa, dokona niezbędnych pomiarów i sprawdzi, czy psiak rozwija się prawidłowo, nie ma nadwagi, czy niedowagi.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.