W poradniku wyjaśnimy, na jakiej zasadzie działa kuweta samoczyszcząca dla kotów. Przedstawimy również wady oraz zalety takich urządzeń. Przeczytaj i dowiedz się, czy warto je kupować!

Jak działają kuwety samoczyszczące dla kota?

Kuweta dla kota samoczyszcząca jest wyposażona w czujnik termiczny, który wykrywa moment wyjścia kota z toalety. Po chwili oprogramowanie urządzenia uruchamia specjalne grabie, które usuwają z niej odchody i zbrylony mocz. Kiedy żwirek zostanie oddzielony od nieczystości pozostawionych przez mruczka, zostaje automatycznie przetransportowany do dolnej części samoczyszczącej się kuwety, w której znajduje się specjalna kieszeń zabezpieczona higienicznym woreczkiem. 

Większość modeli dostępnych na rynku została wyposażonych w zaawansowane filtry, dzięki którym zapach nie rozprzestrzenia się w pomieszczeniu. Nie należy jednak całkowicie zapominać o czyszczeniu kuwety i pamiętać o wymianie woreczka przynajmniej raz w tygodniu.

Kuweta dla kota samoczyszcząca czy tradycyjna?

Według producentów i sprzedawców kuwety samoczyszczące dla kota to urządzenia, które bardzo ułatwiają zajmowanie się zwierzakiem jego opiekunowi. Dzięki nim właściciel wie, jak często jego pupil się wypróżnia i nie musi martwić się czyszczeniem toalety. Jednak czy w praktyce ten wynalazek działa równie dobrze, co w teorii?

Opinie użytkowników samoczyszczących się kuwet są różne. Wielu uważa, że rozwiązania zastosowane w urządzeniu nie są wystarczające, by skutecznie usunąć bakterie oraz ograniczyć nieprzyjemny zapach kału i moczu. Kolejnym ważnym aspektem jest oczywiście koszt takiej kociej toalety. Ceny najtańszych modeli zaczynają się od 200 złotych, ale te najbardziej zaawansowane nierzadko kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

Behawioryści zwracają również uwagę na ryzyko korzystania z kuwety samoczyszczącej przez kocięta. Ze względu na ich małe rozmiary czujnik termiczny może nie wyczuć ich obecności i rozpocząć czyszczenie w trakcie wypróżniania się. Taki wypadek co prawa nie powinien zrobić maluchowi fizycznej krzywdy, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że zniechęci go do załatwiania się w kuwecie. W takiej sytuacji nawet wymiana jej na tradycyjny model może okazać się niewystarczająca, ponieważ zwierzak będzie kojarzył ją ze strachem i zagrożeniem.

Największą zaletą kuwety tradycyjnej jest cena oraz jej bezawaryjność. Podstawowe modele można zakupić już za 20 złotych, a korzystanie z nich jest całkowicie bezpieczne dla wszystkich mruczków, bez względu na ich wiek czy rozmiary. 

Kuweta samoczyszcząca dla kota – czy warto ją kupić?

Samoczyszcząca się kuweta to wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu poświęcanego każdego dnia na usuwanie odchodów z kocich toalet. Może być także znacznym ułatwieniem w opiece nad mruczkiem dla osób w podeszłych wieku lub tych mających problem ze schylaniem się. Niestety najtańsze modele jedynie transportują nieczystości z pola widzenia właściciela, ale pochodzący z nich zapach często i tak jest wyczuwalny. Jeśli twój budżet na kocie wydatki nie jest nieograniczony, znacznie lepiej przeznaczyć pieniądze na inne zakupy.

Kuweta samoczyszcząca może być doskonałym ułatwieniem życia opiekuna, jednak należy starannie zwrócić uwagę na jej wybór. Nie zaleca się jej stosowania, jeśli w domu znajdują się kocięta, ponieważ może dojść do przypadkowego uruchomienia procesu czyszczenia, a w efekcie dużej traumy u zwierzaka.

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.