Zapamiętaj!

 • Psy zjadają kocie odchody z różnych powodów – instynktu, ciekawości, naśladowania, nudów czy poszukiwania dodatkowych składników odżywczych.
 • Koprofagia (nie tylko z udziałem kup kota) niesie realne ryzyko zdrowotne dla czworonoga. Może dojść do zakażenia pasożytami, bakteriami, wirusami, zatrucia lekami dla kotów, czy zadławienia kocim żwirkiem.
 • Objawy problemów zdrowotnych u psa po zjedzeniu kupy kota to najczęściej wymioty, biegunka, brak apetytu, letarg, utrata wagi, zmiany w zachowaniu oraz osłabienie.
 • Aby zapobiec zjadaniu kocich odchodów przez psa, konieczne jest regularne sprzątanie kuwety. Można też zastosować kuwetę z pokrywą, preparaty odrzucające oraz cierpliwe i konsekwentne uczyć psa dobrych nawyków.

Dlaczego psy zjadają kocie odchody?

W rzeczywistości jest wiele powodów, które mogą wyjaśniać to zjawisko. Przede wszystkim zwierzęta mają znacznie inny zmysł smaku i zapachu niż ludzie. Kocie odchody mogą zawierać składniki, które są atrakcyjne dla psów – najczęściej resztki bogatego w białko jedzenia. Psy z instynktami drapieżników mają naturalną tendencję do eksplorowania i próbowania różnych smaków.

Innym możliwym wyjaśnieniem jest to, że psy są zwierzętami socjalnymi, które żyją w stadach i naśladują zachowania innych członków grupy. Dlatego, jeśli pies zobaczy kota defekującego, a następnie obwąchującego lub liżącego kupę, może chcieć naśladować to zachowanie. Jeśli pies zjadł kocie odchody, może być wynikiem nudnych, monotonnych dni, kiedy pies szuka jakiegoś rodzaju stymulacji lub zabawy.

Nie można też wykluczyć, że zjadanie kocich odchodów jest po prostu częścią naturalnego instynktu lub ciekawości młodego psa. W dziczy zwierzęta często zjadają wydalone resztki pokarmu, aby uzyskać dodatkowe składniki odżywcze albo usunąć ślady swojej obecności. Na liście możliwych przyczyn są również:

 • głód;
 • niedobory substancji odżywczych w diecie;
 • demencja u starszych osobników;
 • choroby układowe:
  • niedoczynność tarczycy;
  • cukrzyca;
  • zaburzenia wchłaniania pokarmów;
  • zgaga;
  • nieprawidłowa praca trzustki.

Ryzyko zdrowotne związane z koprofagią

Zjadanie kup przez psa może wiązać się z pewnymi ryzykami zdrowotnymi. Kocie odchody mogą być źródłem bakterii, wirusów, pasożytów i innych szkodliwych substancji. Jeśli jeden czworonóg był nosicielem jakiejkolwiek choroby, drugi może się nią zarazić. Jeżeli oba zwierzaki mieszkają pod jednym dachem, należy zwrócić szczególną uwagę na choroby pasożytnicze, takie jak toksoplazmoza, które mogą być przenoszone przez odchody.

Innym potencjalnym ryzykiem jest zatrucie, jeśli kot przyjmuje jakiekolwiek leki. Wiele leków dla kotów jest toksycznych dla psów, a ich spożycie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Nie można również zapominać o ryzyku zadławienia. Jeśli pies zje kocie odchody razem z podściółką z kuwety, mogą one zablokować jego przewód pokarmowy.

Pies zjadł kocie odchody – niepokojące symptomy

Właściciele psów powinni zwracać uwagę na różne objawy, które mogą wskazywać na problemy zdrowotne związane ze zjadaniem kocich odchodów. Najczęściej obserwuje się następujące oznaki komplikacji:

 • wymioty;
 • biegunka;
 • brak apetytu;
 • letarg;
 • stopniowa utrata wagi;
 • zmiany w zachowaniu;
 • osłabienie.

Jeżeli zauważysz jakiekolwiek z tych objawów u swojego psa, skontaktuj się natychmiast z weterynarzem. Pamiętaj, że im wcześniej problem zostanie zidentyfikowany, tym większe są szanse na szybki powrót do pełni zdrowia.

Leczenie i prewencja

W przypadku zauważenia, że pies zjadł kocie odchody, należy skonsultować się z weterynarzem. Lekarz może zlecić badania na obecność pasożytów lub innych infekcji, a następnie zaproponować odrobaczenie lub inną, adekwatną do stanu czworonoga metodę. Być może konieczne będzie leczenie pierwotnej przyczyny, która popchnęła twojego pupila do międzygatunkowej koprofagii.

Istnieją także różne sposoby na zapobieganie zjadaniu kocich odchodów przez psa. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest utrzymanie czystości w miejscu, w którym kot załatwia swoje fizjologiczne potrzeby. Regularne sprzątanie kuwety kota, najlepiej zaraz po tym, jak z niej skorzysta, to najprostszy i najskuteczniejszy sposób niedopuszczenia do zjadania kocich odchodów przez psa. Być może warto zainwestować w kuwetę z pokrywą, która uniemożliwi psu dostęp do kup. Można również spróbować stosować specjalne preparaty odrzucające, które dodaje się do pożywienia kota. Jego odchody stają się nieatrakcyjne dla psa.

Możesz też poszukać kocich żwirków z odpowiednimi dodatkami – poszukaj informacji na opakowaniu. Naucz psa wykonywania poleceń, by zostawiał niejadalne przedmioty. Niezależnie od podejścia i wybranych sposobów pamiętaj, że najważniejszym elementem w procesie uczenia psa jest cierpliwość i konsekwencja. Negatywne zachowania nie znikają z dnia na dzień, a nauka nowych, lepszych nawyków może zająć trochę czasu.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Maciej Grabowski

Szczęśliwy właściciel uroczego husky, który często towarzyszy mu podczas długich spacerów i wędrówek po górach. Poza pisaniem o zwierzętach, autor uwielbia też podróżować i poznawać różne kultury oraz tradycje kulinarne. W wolnym czasie lubi uprawiać sport, w szczególności biegi długodystansowe oraz wspinaczkę górską.