Nie od dzisiaj wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Ta niezwykła międzygatunkowa więź znajduje swoje odzwierciedlenie nie tylko w życiu, ale także w kulturze popularnej. Przygotowaliśmy zestawienie pięciu animacji, których głównymi bohaterami są psy. To wzruszające i zabawne historie, które zdecydowanie nie są skierowane wyłącznie do dzieci. Poznaj te bajki o psach!

Filmy animowane o psach 

Oto bajki o psach w wersji animowanej. Część z nich być może znasz ze swojego dzieciństwa!

Zakochany Kundel (1955)

„Zakochany Kundel” to absolutna klasyka Disneya! Trudno uwierzyć, ale ten kultowy i wielokrotnie wznawiany film powstał już prawie 70 lat temu. 

Fabuła oparta jest na relacji dwóch psiaków – spanielki Lady oraz kundla Trampa. Kiedy rasowa i rozpieszczana Lady w wyniku przykrego zbiegu okoliczności trafia na ulicę, spotyka tam włóczęgę, który z początku budzi w niej jedynie niechęć. Z czasem jednak Tramp pomaga jej znaleźć drogę do domu, a między bohaterami rodzi się uczucie. 

„Zakochany Kundel” to nie tylko bajka o psach, ale także piękna historia łącząca w sobie motyw kina drogi, komedii i romansu. Jednocześnie porusza problemy społeczne. Z perspektywy lat nie sposób także nie docenić doskonałej muzyki i pięknej animacji. 

Wszystkie psy idą do nieba (1989)

„Wszystkie psy idą do nieba, ponieważ w przeciwieństwie do ludzi są zawsze uczciwe i lojalne”. To słowa wypowiedziane przez jedną z bohaterek kultowej już animacji, które oddają doskonale paradoks całej fabuły. 

Główny bohater, Charlie, jest psem, dlatego zgodnie z rządzącymi w świecie zasadami po śmierci automatycznie trafia do nieba. Niestety, nikt nie przewidział, że jego zgon będzie spowodowany porachunkami gangsterskimi, a sam psiak na Ziemi nie wiódł życia ani lojalnego, ani tym bardziej uczciwego czworonoga. 

„Wszystkie psy idą do nieba” to bajka o psie, która w umiejętny sposób łączy w sobie elementy kina gangsterskiego ze wzruszającą do łez komedią familijną. Chociaż film z 1989 jest już dzisiaj trochę zapomniany, to zdecydowanie warto po niego sięgnąć, szczególnie w momencie, kiedy na zewnątrz jest szaro i zimno. 

Piorun (2008)

Jeżeli interesują cię bardziej współczesne bajki z psami, z pewnością powinieneś zobaczyć disnejowską produkcję z 2008 roku. „Piorun” opowiada historię psa-aktora, który występuje w szalenie popularnych produkcjach telewizyjnych i gra superbohatera. 

Zwierzak jest przekonany, że jego moce działają także poza studiem telewizyjnym, dlatego, kiedy pewnego dnia się z niego wydostaje, spotyka go spore rozczarowanie. Z pomocą przyjaciół sympatyczny biały piesek szuka swojego własnego domu. 

„Piorun” to doskonała i bardzo dynamiczna animacja, która na pewno utrzyma przed ekranem dzieciaki w różnym wieku. To bajka o psie, która nie tylko bawi, ale także zapewnia potężną dawkę wzruszeń.

101 Dalmatyńczyków (1961)

Nie sposób, wymieniając bajki o psach, nie wspomnieć o „101 Dalmatyńczykach”. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kultowy film z 1961 roku jest oparty na książce. Chodzi o wydaną pięć lat wcześniej powieść dla dzieci autorstwa Dodie Smith. 

Fabuła oscyluje wokół tragedii dwóch dalmatyńczyków – Ponga i Perdity, których piętnaścioro szczeniąt zostaje porwanych przez bandytów. Za uprowadzenie piesków odpowiedzialna jest demoniczna Cruella de Mon, która ma plan uszycia ubrań z ich futer. 

„101 Dalmatyńczyków” to nie tylko klasyczny disnejowski film, ale także mnóstwo spin-offów, seriali i filmy live action oraz niezliczona ilość gier i książeczek z ilustracjami. Nic dziwnego, historia jest przecież naprawdę fascynująca a bohaterowie ciekawi i wielowymiarowi. Nawet postacie drugoplanowe pamiętane są po latach!

Balto (1995)

„Balto” to jedyna w naszym zestawieniu bajka o psie, która oparta jest na prawdziwej historii. Pies o tym imieniu naprawdę żył w latach trzydziestych XX wieku na Alasce. 

Film animowany z 1995 opowiada historię o psiaku, który był w połowie wilkiem, a w połowie syberyjskim husky. Z powodu swojego pochodzenia Balto nie jest mile widziany ani w wilczym stadzie, ani wśród psów zaprzęgowych. Odtrącają go także ludzie. Uparty zwierzak wsławia się jednak tym, że podczas epidemii dyfterytu udaje się z zaprzęgiem po lekarstwo dla mieszkańców miasteczka. 

Sfabularyzowana historia naprawdę miała miejsce. Balto prowadził zaprzęg do oddalonego o 1600 km szpitala. Dotknięty ślepotą śnieżną poganiacz nie był w stanie wyznaczyć kierunku. Dzielny pies doprowadził cały zaprzęg do miejsca docelowego i tym samym uratował życie wielu osobom. 

Bajki o psach – podsumowanie 

Bajki o psach dla dzieci goszczą na naszych ekranach od wielu dekad. Wiele z nich do dzisiaj ogląda się z prawdziwą przyjemnością. Czy któraś z nich jest twoją ulubioną? A może niektórych jeszcze nie widziałeś? Jeśli tak, z pewnością warto nadrobić braki, najlepiej podczas seansu z potomstwem!

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.