Olej lniany, oliwa, gęsi smalec czy olej z łososia? Dla kotów zdecydowanie najlepsze będą tłuszcze zwierzęce. W końcu mruczki to mięsożercy i nikt rozsądny tego nie podważa. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wybrać popularny olej z łososia dla kotów.

Dlaczego tłuszcze są kotu potrzebne?

Tłuszcze w diecie, także zwierząt, zawsze budzą sporo kontrowersji. Zupełnie niepotrzebnie. Zdrowe tłuszcze, jak olej z łososia, dla kotów są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W ich diecie nie może zabraknąć kwasów omega-3 i omega-6! Oto najważniejsze funkcje tłuszczu:

  • dostarcza potężnej dawki energii;
  • umożliwia wchłanianie witamin (np. A, D, E, K);
  • bierze udział w syntezie niektórych hormonów;
  • buduje tkankę podskórną oraz chroni narządy wewnętrzne.

Tłuszcze są odpowiedzialne za uczucie sytości, są również nośnikiem smaku. Polana odrobiną tłuszczu karma będzie chętniej zjadana. 

Olej z łososia dla kotów – kiedy go stosować?

Jednym z zalecanych tłuszczy jest olej z łososia. Dla kotów karmionych gotową karmą nie jest on jednak niezbędny. Komercyjne karmy są zbilansowane, wiele z nich zresztą ma olej z łososia w składzie. Oczywiście wiele zależy od tego, jaką karmę podajesz swojemu mruczkowi. Niektóre nie tylko nie zawierają tego tłuszczu, ale mają niewiele mięsa i są źle zbilansowane. Lepiej zmień wówczas karmę na inną! Czy trzeba więc zrezygnować z oleju, karmiąc kota gotowym jedzeniem dobrej jakości? Niekoniecznie: olej z łososia dla kotów może być doskonałym, naturalnym dosmaczaczem. Nie podawaj go jednak zbyt dużo.

Olej z łososia dla kotów karmionych BARF-em

Inaczej wygląda sprawa przy diecie BARF. BARF (Biologically Appropriate Raw Food) polega na żywieniu kotów naturalnym, surowym mięsem z dodatkiem warzyw i owoców. Aby BARF służył kotu, trzeba tę dietę odpowiednio zbilansować. Nie obejdzie się bez suplementów diety i tu wkracza między innymi olej z łososia, dla kotów stanowiący cenne źródło m.in. kwasu DHA. Należy go stosować także w wariancie whole prey, czyli podawaniu całych tuszek zwierząt razem z futrem czy piórami. Wyjątek stanowi mięso zwierząt wypasanych i karmionych naturalnie. Tak żywionych kotów nie trzeba dodatkowo suplementować.

Jak wybrać olej z łososia dla kotów?

Jeśli chcesz podawać kotu olej z łososia, kup produkt dobrej jakości. Wybieraj taki olej z łososia dla kotów, który:

  • ma czysty skład (100% oleju z łososia);
  • pochodzi od ryb łowionych, niehodowlanych;
  • produkowany był w niskiej temperaturze;
  • pakowany jest w butelkę nieprzepuszczającą światła.

Zwróć także uwagę na zapach oraz kolor oleju. Powinien lekko pachnieć rybą, jednak zapach ten nie powinien cię odrzucać. Kolor oleju z łososi poławianych w oceanie będzie jasny, od żółtego do pomarańczowego. Unikaj oleju o intensywnej, ciemnej barwie.

Olej z łososia dla kotów to aktualnie dosyć modny produkt. Nie ma konieczności stosowania go, choć z pewnością wiele kotów chętniej zje polaną nim karmę. Jeśli karmisz kota tuszkami wypasanych naturalnie zwierząt, dodatkowa suplementacja nie jest potrzebna.

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.