Koty domowe zachowały wiele cech swoich wielkich kuzynów. Także świetnie polują, mają niezwykle wyostrzone zmysły i instynkt terytorialny. Chociaż dzisiaj ich aktywność ogranicza się do wspinania po drapaku i odpoczywania na kanapie, swoich opiekunów zachwycają i rozczulają jednocześnie. Wiele osób pragnie mieć pod swoim dachem naprawdę dużego kota. Poniżej znajdziesz informacje o największych rasach kotów domowych. 

Kot Ashera

Ashera to nie tylko jeden z największych, ale także najdroższy kot na świecie. Jest to rasa hybrydowa, która powstała w wyniku skrzyżowania kota domowego z jego dzikim kuzynem. Ashera powstała w Stanach Zjednoczonych dopiero w 2006 roku, można więc śmiało uznać ją za rasę bardzo młodą. 

Koty te mogą mieć nawet 120 centymetrów wysokości. Ich długość dochodzi do półtora metra, a waga może wynosić nawet 15 kilogramów! A ile trzeba zapłacić za tego kota? Ashera to jedna z najrzadszych ras na świecie, dlatego jej cena może przyprawić o zawrót głowy. Najdroższe osobniki sprzedawane są po 120 tysięcy dolarów. 

Ashera jest kotem inteligentnym i bardzo przyjaznym. Na ten moment jednak niedostępnym dla większości ludzi na świecie. 

Kot savannah

Savannah to największy kot świata. Jego waga może niekiedy dochodzić do 20 kilogramów, a wysokość wynosi około metra. Są to więc rozmiary zbliżone do przodka rasy – serwala. Savannah nie jest bowiem rasą naturalną, a hybrydą kota domowego z jego dzikim kuzynem. 

Chociaż bywają obiektami pożądania, egzotyczne koty savannah nie są rasą dla wszystkich. Z punktu widzenia finansowego te wielkie koty domowe są zdecydowanie bardziej dostępne niż Ashery, jednak obok specyficznego wyglądu mają także określone potrzeby. Należy zapewnić im dużo przestrzeni – w tym odpowiednio przestronną wolierę ogrodową. Dodatkowo savannah jest kotem, który wokół siebie tworzy bardzo konkretny bałagan. Zdecydowanie nie nadaje się więc dla pedantów. Nie są to także zwierzęta odpowiednie do trzymania z dziećmi. 

Kot norweski leśny

Kot norweski leśny w przeciwieństwie do hybryd jest rasą naturalną. Te duże koty domowe zostały powstały przed wiekami bez jakiejkolwiek interwencji człowieka. Te majestatyczne i piękne zwierzęta towarzyszyły jeszcze Wikingom w ich podbojach. Wiele osobników waży nawet 10 kilogramów. 

Koty norweskie leśne zachwycają pięknym, gęstym i długim futrem. Jest ono nie tylko majestatyczne, ale także praktyczne. Chroni muskularne ciało skandynawskiego zwierzęcia przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo są to bardzo przyjazne, wygadane i ciekawskie zwierzęta. 

Maine coon

W kategorii największe koty domowe maine coon definitywnie wiedzie prym. Koty te uchodzą za największą rasę niespokrewnioną z żadnym dzikim kotem. Podobnie jak koty norweskie leśne, maine coony ważą średnio około 10 kilogramów, jednak wiele osobników jest dużo cięższych. 

Te wielkie i masywne koty zachwycają długim futrem i charakterystycznymi frędzelkami na uszach. Istnieje legenda, że potomkami maine coonów były szopy. Nie ma ona jednak żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Rasa została ostatecznie ukształtowana w Stanach Zjednoczonych. Uchodzi za jedną z najstarszych. 

Koty tej rasy są niezwykle przyjazne. Pomimo swoich ogromnych rozmiarów chętnie spędzają czas na kolanach opiekuna. Gościom przyglądają się okrągłymi oczami i po przełamaniu początkowej nieufności są w stosunku do nich bardzo uprzejme. 

Kot syberyjski

Kot syberyjski to niezwykle stara naturalna rasa. Nie są to może największe koty domowe, jednak ich rozmiary są naprawdę pokaźne. Koty te, jak wskazuje ich nazwa, wywodzą się z surowego klimatu rosyjskiej Syberii. To właśnie warunki zdeterminowały ich wygląd. Zwierzęta te mogły przetrwać z uwagi na swoje mocarne ciała oraz półdługie i niezwykle gęste futro.

Obecnie koty syberyjskiego wybierane są bardzo chętnie głównie ze względu na swoje żelazne zdrowie. To bardzo odporne zwierzęta, które prawie nie chorują. Mocna budowa ciała nie wpływa w żaden sposób na charakter tych kotów. Syberyjczyki są niezwykle sympatyczne i bardzo inteligentne. Ciągle uczą się nowych rzeczy i bardzo lubią wyzwania. 

Koty syberyjskie ważą średnio około 10 kilogramów. Zdarzają się jednak bardziej filigranowe osobniki, szczególnie wśród kotek.

Ragdoll

Ragdoll to kot o mocnym i muskularnym ciele oraz pięknym futrze w „syjamskich” barwach. Jest bardzo chętnie wybierany jako kot rodzinny. Wynika to z faktu, ze rasa została ukształtowana po to, aby być wyjątkowo łagodna i sympatyczna w stosunku do człowieka. Ragdoll jest idealnym kotem dla dziecka, jeżeli oczywiście traktuje go ono z odpowiednią delikatnością. 

Słowo ragdoll w wolnym tłumaczeniu oznacza szmacianą lalkę. Nazwa razy nawiązuje do tego, że kot po podniesieniu rozluźnia się i wiotczeje. Największe osobniki ważą około 10 kilogramów. Obfite futro dodatkowo wzmacnia ich wizerunek dużych kotów

Kurylski bobtail

Kurylski bobtail swoją nazwę zawdzięcza pochodzeniu. Koty te wywodzą się bowiem z Wysp Kurylskich. Największe osobniki ważą ponad 10 kilogramów. Charakterystyczną cechą rasy jest zakręcony i króciutki ogonek. Zwierzaki te cieszą się dobrym zdrowiem, są także wyjątkowo urocze.

Kurylski bobtail występuje w wersji krótkowłosej oraz półdługowłosej. Ta rasa to nie tylko duże koty, ale także wyjątkowo łagodni przyjaciele rodziny. Z natury nie wykazują one żadnej agresji, są bardzo delikatne i sympatyczne. W połączeniu z dobrym zdrowiem czyni to z nich towarzyszy niemal idealnych. Mimo wszystko rasa nie jest w naszym kraju szczególnie popularna.

Kot brytyjski 

Chociaż brytyjczyki powszechnie nie kojarzą się z wielkimi kotami, z powodzeniem można znaleźć wśród nich osobniki, które ważą powyżej 11 kilogramów. Krótkowłosa linia tej rasy jest obecnie jedną z najchętniej hodowanych i najczęściej kupowanych w naszym kraju. Co przyciąga Polaków do tych niezwykłych kotów? 

Miękkie futerko i krągłe ciałko to tylko niektóre zalety kotów brytyjskich. Przedstawiciele tej rasy wyróżniają się także bardzo przyjaznym charakterem oraz ogromnym spokojem ducha. Najczęstszym i najbardziej pożądanym kolorem kota brytyjskiego jest niebieski. Warto jednak wiedzieć, że obecnie uznawanych jest około 150 różnych wariantów tej rasy. Można więc śmiało powiedzieć – do wyboru, do koloru.

Wielkie koty domowe są nieustannie pożądane przez opiekunów. Spośród największych ras z pewnością znajdziesz tę idealną dla siebie.

Archiwum: marzec 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.