Żaden kochający opiekun nie chce myśleć o odejściu swojego zwierzęcia. Niestety eutanazja psa lub kota często jest konieczna, a decyzje o niej podejmujesz jako właściciel, po konsultacji z lekarzem weterynarii. Sprawdź, w jakich sytuacjach usypia się zwierzaki i ile kosztuje uśpienie kota.

Ile kosztuje uśpienie kota przewlekle chorego lub starego?

Najczęściej decyzja o eutanazji zapada wskutek długiej choroby kota albo wypadku, po którym szanse wyzdrowienie są niskie albo zwierzę bardzo cierpi. W przypadku zwierząt, które borykają się z chorobami przewlekłym, często uleczalnymi tylko do jakiegoś stopnia, eutanazja zawsze jest jedną z perspektyw. Warto w tej sprawie słuchać lekarza weterynarii, który powie, kiedy jest to wskazane z jego punktu widzenia. Pamiętaj, kieruj się dobrem zwierzęcia i tym, aby nie cierpiało, a nie swoją chęcią bycia z nim jak najdłużej.

To, ile kosztuje uśpienie kota, zależy przede wszystkim od lokalizacji gabinetu weterynaryjnego. Zazwyczaj trzeba liczyć się z kwotą od 50 do 80 złotych, chociaż w dużych miastach może ona być nawet nieco wyższa. W wielu przypadkach trzeba doliczyć do tego koszta utylizacji zwłok lub ich indywidualnej kremacji, co kosztuje od 100 do nawet 400 złotych. 

Ile kosztuje uśpienie kota niechcianego?

Wielu osobom wydaje się, że istnieje możliwość uśpienia kota niechcianego, który np. przybłąkał się, bardzo broi w domu albo jego posiadanie jest niewygodne z innego względu. Warto wiedzieć, że jako właściciel zwierzęcia masz obowiązek zadbać o dobry byt. Żaden lekarz weterynarii nie zgodzi się uśpić zdrowego kota albo zwierzęcia domowego, które można wyleczyć. Zabijanie psa czy kota jest niezgodne z etyką i prawem.

Pamiętaj, że jako opiekun zwierzęcia możesz odpowiedzieć zarówno za próbę własnoręcznego pozbawienia go życia, jak i porzucenie. Decydując się na przygarnięcie psa i kota nie możesz zadawać mu niepotrzebnego cierpienia. Jeśli nie chcesz dłużej trzymać go w domu, znajdź mu nowego opiekuna.

Ile kosztuje uśpienie ślepego miotu?

Choć prawo zabrania usypiania zdrowych zwierząt, nieco inaczej wygląda to w przypadku ślepych miotów. Można wykonać zabieg u kotów domowych wolnożyjących lub zaniedbanych, aby ograniczyć rozmiary kociej bezdomności. Ile kosztuje uśpienie kota, który dopiero co się urodził, czyli tak zwanego ślepego miotu? Zazwyczaj jest to kwota 5–10 zł za zwierzę.

Ile kosztują uśpienie kota i kremacja?

Warto wiedzieć, że po uśpieniu kota u lekarza weterynarii zazwyczaj ciało zostaje zutylizowane. Jeśli nie chcesz, aby tak było, ciało kota należy zabrać i wysłać do firmy, która zajmuje się pochówkiem. Zdarza się, że eutanazja została wykonana w gabinecie, który współpracuje z krematorium lub zwierzęcym cmentarzem. Wtedy to, ile kosztuje uśpienie kota, zależy w dużej mierze od wybranej przez ciebie opcji pochówku:

  • kremacja zbiorowa – ok. 190 zł, bez opcji wyodrębnienia prochów zwierzęcia;
  • kremacja indywidualna – ok. 690 zł; możesz być obecny przy kremacji i dostajesz w urnie prochy zwierzęcia.

Jeśli zdecydujesz się wykupić miejsce na cmentarzu po uśpieniu psa/kota, będzie to wydatek jednorazowy do 500 zł. Potem należy opłacać kwaterę, co kosztuje zwykle kilkadziesiąt złotych na rok.

Eutanazja kota – kiedy jest konieczna?

Zabieg eutanazji nie jest czymś, o czym chce myśleć opiekun. Niemniej w pewnych chwilach jest on konieczny. Kiedy? Oto kilka przykładów:

  • kiedy zwierzę cierpi pomimo leków;
  • kiedy kot przejawia kolejne objawy choroby, które obniżają jego komfort życia;
  • kiedy zwierzę po wypadku jest w stanie nieoperacyjnym;
  • kiedy stwierdza się u kota wściekliznę.

Co istotne – to mit, że każdy weterynarz może dokonać eutanazji. Do tego zabiegu warto wybierać doświadczonych lekarzy, którzy przeprowadzą go w taki sposób, aby zwierzę nie było świadome tego, że umiera, nie walczyło i nie cierpiało. Lepiej skupić się na tym niż na samym kryterium, ile kosztuje uśpienie kota.

Jak wygląda sam zabieg? Najpierw trzeba zabezpieczyć kota, aby nie mógł uciec. Następnie lekarz podaje zastrzyki znieczulający oraz uspokajający. Wszystko po to, aby chore zwierzę nie czuło bólu ani strachu, a zabieg był bezbolesny. Na końcu podawany jest lek zatrzymujący funkcje życiowe. W wielu gabinetach opiekun może być obecny przy pupilu, a niektórzy specjaliści wykonują eutanazję w domu pacjenta.

Wskazaniami do eutanazji zwierzęcia są przede wszystkim choroby, które wywołują ból. Wówczas jest to skrócenie nie tylko życia zwierząt, ale przede wszystkim ich cierpienia. Warto przygotować się wcześniej na to, ile kosztuje uśpienie kota, aby w momencie, gdy będzie konieczne, być przygotowanym na wydatek.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.